Genel Kurulun Ardından
16 Mayıs 2019 Perşembe
İSMMMO’ nun 24.Olağan Genel Kurulunu Başarı İle Bitirdik. Genel Kurulda İSMMMO’ nun Gerek Yönetim Gerekse Diğer Kurullarına Seçilen Meslektaşlarıma Önümüzdeki Dönemde Gerek
Genel Kurulun Ardından

Genel Kurulun Ardından

İSMMMO’ nun  24.Olağan Genel Kurulunu Başarı İle Bitirdik. Genel Kurulda İSMMMO’ nun  Gerek Yönetim Gerekse Diğer Kurullarına Seçilen Meslektaşlarıma Önümüzdeki Dönemde Gerek Grubum Gerek Kendi Adıma Başarılar Dilerim. Onların Başarısı Ya Da Başarısızlığı Hepimizi Özellikle Mesleki Geleceğimizi Etkileyecektir. Umarım 3 Yıl İçin Görev Yapacak Olan Arkadaşlarımız, Grup Kimliklerini Bir Tarafa Bırakıp, Bugüne Kadar Yapılanın Tersine, Odamızın Tüm Kurul ve Komitelerini, Ülkemiz İçinde Temel Sorun Olan Nepotizim İle Değil, Adalet ve Liyakat Esaslarını Dikkate Alarak, Mesleki Gelişmeye Katkı Bulanacak Meslektaşlardan Oluşturmayı Tercih Ederler.

Yine Bu Sürede Danışma Meclisinin Toplanma Ve Çalışma Süreçleri Bir Takvime Bağlanması Öncelikli Konu Olmalıdır. Yönetim Almış Olduğu Tüm Kararları Aylık-Üç Aylık Periodlarla Danışma Meclisinin Gündemine Getirmeli ve Demokrasi ve Katılımcılık Adına, Bu Kararları Değerlendendirmeye Tabi Tutulmasını İstemelidir.

Yönetim Kurulu Adayı Olduğum İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Olarak Gerek Ülke Gerekse Mesleki Konularda Genel Kurulda Sergilediğimiz Duruş Özellikle Mesleki Gelişim Açısından Oldukça Önemlidir. Meslektaşın Çoğunluğu Tarafından Takdir Gören Bu Duruşumuz Ne Yazık Ki Oy Olarak Gerekli Karşılığı Bulamamıştır. Bizler Eleştiri-Öz Eleştiri Kültüründen Gelen İnsanlarız. Bu Durumu Değerlendiriyor Konu İle İlgili Gerekli Öz Eleştiri Süzgecinden Kendimizi Geçiriyoruz. Umarım Seçimlere Katılan Diğer Gruplarda Başta İktidar Erkleri Olmak Üzere Aynı Değerlendirmeyi Kendi İçlerinde Yapabilirler.

Genel Kurulda Gerek Meslek Gerekse Meslektaş İçin Yapmış Olduğumuz Önerilerin Önemli Kısmı, Meslektaşlarımız Tarafından- Üzülerek Belirtiyorum-  Kendi Grup Önderlerinin İsimleri Görülmediği İçin Reddedilmiştir. Özellikle Anneler Gününde Kadın Meslektaşlarımızı İçin Bir Anneler Günü Hediyesi Olacak Kreş Önerimiz Yine Kadın Meslektaşlarımız Tarafından Reddedilmiştir.

Genel Kurulda Grubum Adına Yapmış Olduğum Konuşmayı Süre Yetersizliği ve Mesleki Militanların Saldırısı Nedeniyle Ne Yazık Ki Tamamlayamadım. Burada Konuşmamın Tamamlayamadığım Kısmının, Mesleki Olarak Özellikle Yönetici Ve Kurul Huzur Haklarının Yüksekliği Konusunda Diğer Meslek Odalarının Durumu İle Karşılaştırmalı Kısmını Sizlere Sunuyorum;

İstanbul Tabip Odası 01.04.2018-31.03.2018 Dönemi Çalışma Raporu Gelir Tablosu;

Genel Yönetim Komisyon ve Kurul Giderleri 95.880,49

Yönetim Kurulu, Onur Kurulu, Temsilciler Kurulu 50.030,32 Tl

Oda Komisyon Giderleri 45.850,17 Tl

İstanbul Barosunun Bünyesinde 33 Adet Komisyon Kurul Ve Merkez Bulunmaktadır. Oldukça Detaylı, Bizim Meslek Odamız Tarafından Ne Yazık Ki Örnek Alınması Gereken Ve YMM Tastikli 01.10.2018—01.10.2018 Tahmini Bütçesine Göre Kurulların Tüm Tahmini Giderleri 885.000 Tl

İstanbul Barosunun İncelenen 01.10.2018—01.10.2018 Tahmini Bütçesinden Yönetim Kurulu Huzur Hakkına Rastlanmamıştır.

Tmmob İnşaat Mühendileri Odası İstanbul Şubesi 2017 Yılı Yönetim Kurulu Oturum Ücretleri 235,06 Tl

Tmmob Elektrik Mühendileri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ve Diğer Kurullar Oturum Ücreti Almıyor.

Tmmob Bağlı Diğer Birimlerde De Ağırlıklı Olarak Yönetim Kurulu Ve Diğer Kurullar Oturum Ücreti Almıyor.

Sevgili Meslektaşlarımıza Yukarıda Sadece 3 Kurumun Gerekli Bilgilerini Verdim. Meslektaşlarım Tüm Mesleki Odaların Genel Merkezlerini Ve Şubelerini İnceleyerek Benzer Bilgilere Ulaşabilir. Lütfen Odamızın Yöneticilerine Ödediği Huzur Haklarını Yukarıda Belirttiğim Tablolar İle Karşılaştırınız.

Gelin Mesleğimizi Bu Ayıptan Kurtaralım. Kamuoyunda Ne Yazık ki Bizden Çok Daha Etkin Ve Üzülerek Belirtiyorum ki Saygın Odalarda ki Durum Bu. Bu Konuda Vereceğimiz Önergeyi Desteklemenizi Bekliyorum.

Yine Bu Odaların Çoğunda Yardımlaşma Sandığı Mevcuttur. Yine Yardımlaşma Sandığı Konusunda Vereceğimiz Önerge De Sizlerin Desteğini Bekliyorum.

Kreş Önergemiz Bütün Sivil Kuruluşlarına Örnek Olacak Bir Önergedir. Gider Esası Dikkate Alınarak Çalışacak Kreşlerimiz Özellikle Çalışan Kadın Meslektaşlarımız İçin Oldukça Önemlidir. Projede Yaratılacak Katkı Belediyelerin Devreye Girmesi İle Daha da Arttırılabilinir.

Önümüzdeki Süreçte Genel Kurula Katılan-Katılmayan-Katılamayan Tüm Meslektaşlarımızda Genel Kurulda Meslek İçin Yaptıklarımızı Değerlendirmelerini, Oda Faaliyetlerini ve Yönetimin Çalışmalarını Takip Etmelerini, Çalışmalar Yeterli İse Takdir Etmelerini, Yetersiz İse De Bunları Açık Açık Hiç Bir Makamdan Ya Da Kimseden Korkmadan Özgürce Belirtmelerini İstiyorum.

Saygılarımla.

Dr. Erol Çelen

1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Edirne'de SMMM lik Yapan Hanife Saatçi İle Kadın Muhasebeciler Derneğini Kurma Aşaması Üzerine Mini Söyleşi Yaptı.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Bilindiği gibi, serbest meslek kazancı sermayeden ziyade kişisel mesaiye ilmi veya mesleki veya teknik bilgiye veya uzmanlığa dayanan ve
1952 yılında dünyaya gelen Arif Aytulun, 1976 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Muhasebe ve Vergi Uzmanlığı bölümünden mezun olmuştur.
Muhasebe Camiasına , Değerli Ailesine, Yakınlarına ve Tüm Sevenlerine Baş Sağlığı ve Sabır Dileriz.
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) 23.Olağan Genel Kurul öncesi takvimi açıkladı.
İstanbul SMMM Odası Başkanı Akdemir; "Meslek Yasamızın 30. Yılı Kutlu Olsun..."
Samsun SMMMO Onursal Başkanı, Ahmet Hayvalı, 13 Haziran'ı, önemini ve mesleki açıdan beklentilerini yazdı...
KGK’nın “Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliği”ne uygun şekilde tasarlanmış “Bağımsız Denetim Standartları – II” Eğitimi düzenlenmiştir.
Yürürlüğe giren maddelere göre hurda araç indirimi 10 bin liradan, 15 bin liraya yükseltilirken;
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları
Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda! Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemi henüz vatani görevini yapmamış
İmar barışından yararlanmak için başvuru süresi 15 Haziran’da, ödemeler ise 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak,
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir duyuru yayınlayarak “Danıştay 8.Dairenin vermiş olduğu nispi aidat kararı ve genel kurulda alınan
Bilindiği gibi, zamanaşımı belirli bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılmasına, kaybedilmesine veya bir yükten kurtulmaya neden olan süredir.
Diyelim ki; e bildirgeyi son günü veriyorsunuz. Ve elektrikler kesildi yada internet ağı bağlantısında sorun çıktı gönderme imkanı olmadı.
Bilindiği üzere, 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı Tebliğ ile 32 sayılı Karar'da değişiklikler yapılarak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.