İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.
29 Ocak 2013 Salı
İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İktisadi Haber Ajansı- Seda Duygu PekelSeminere İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu ve EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

İSMMMO'da düzenlenen eğitim seminerinde konuşan İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek; İstanbul Bilirkişiler Derneği'nin 2006 yılında kurulduğunu ve Türkiye'de bu alanda kurulmuş ilk dernek olduğunu belirterek derneğin amacının sektördeki sorunlara ve ihtiyaçlara cevap verebilmek olduğunu söyledi. Ekim ayından bu yana 2. eğitim seminerlerini gerçekleştirdiklerini belirten Emek, vizyonlarını geleceğe yönelik projeler geliştirmek, bilirkişilik sisteminin gelişimini sağlamak, seffaflığı yeniliği ve bilirkişilerin sorunlarına da çözüm üretmek olduğunu vurguladı.  İlerleyen yıllarda bilirkişilik başvurularının internet ortamında yapılmaya başlanacağını duyuran Emek, UYAP sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte alınan elektronik imzalarla birçok işlemde sistemin kullanılabileceğini söyledi. Emek, yaşanan  bir takım sorunları Adli yargı komisyonu başkanına Sabri Barındır'a ilettiklerini, Barındır'ın sorunların teknolojik olduğunu sistemin yeni olmasından kaynaklandığını, ivedilikle sorunun çözümüne çalışıldığını söylediğini ifade etti.

Emek, eğitim seminerlerinin devam edeceğinin ve internet sayfasının güncellendiğinin müjdesinin vererek, konuşmasını ''önümüzdeki dönemde baroyla ve mühendisler ve mimarlar odasıyla farklı eğitimler yapacağımızı belirtmek istiyorum'' sözleriyle sonlandırdı.

Emek'in ardından konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bugün ekonomisinde bilirkişiye gerek kalmayan alanın neredeyse bulunmadığına dikkati çekerek, ''Gerek odamızın gerekse TÜRMOB'umuz meslektaşlarımın ihtiyacı olan her alanda eğitim yaptığını biliyorsunuz. Bugün bu alanda İstanbul Bilirkişiler Derneği ile birlikte bu eğitimi gerçekleştiriyoruz. Ben bu derneğimize herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Hem ceza muhakemesi alanında hem de hukuk muhakemesi alanında bilirkişilik yapabilmesi nedeniyle meslek mensuplarımız çok çeşitli uzmanlık alanlarında yasa gereği de  bilirkişilik haklarına sahip olduğunu biliyoruz. Ve biz de bu alanda bu uzmanlıkları geliştirmek adına İSMMMO Akademi bünyesinde de nitelikli ve seltifikalı eğitimler verdiğimizi biliyosunuz'' dedi.

Arıkan, Meslek mensuplarımızın UYAP üzerinden işlem gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan elektronik imza için Türk Trust firması ile sözleşme yaptıklarını ve bu alanda meslek mensuplarına özel bir indirim sağladıklarını belirterek, ''ayrıca Turk Trust firmasına odamızda yer tahsis ettik. Bu vesileyle bilirkişilik uygulamalarında bulunacak arkadaşlarımıza bir hatırlatma yapmak istiyorum oda bünyemizde bilgi erişim merkezimizde gerek elektronik ortamda gerek basılı birçok döküman mevcut. Buradan tüm bilirkişilik yapan arkadaşlarımıza bu birimin açık olduğunu faydalanmalarını dilediğimizi de belirtmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

Bugün bilirkişilik uygulamalarının yargıda önemi tartışılmaz ancak sistemin işleyişi bütünüyle ihtiyaca yanıt veriyor mu diye sorgulamak da herkesin görevi olması lazım diyen Arıkan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Birinci tespitimiz yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte gelen kritik eşikte akademik ve meslek odalarının ve sivil örgütlerin denetim ve kontrolünde bilirkişilik uygulamalarıyla sağlanması giderek öne çıkacağı, İkincisi ise kurumsalaşma. Önümüdeki süreçte kurumsal yapıları olmayan arkadaşlarımız süreç içerisinde elenip gidecekler.''

Arıkan'dan sonra eğitim seminerinde UYAP Portalının tanıtımına ilişkin sunum yapan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir,  bilirkişi sisteminde eksiklikler bulunduğunu düşündüğünü belirterek, ''Gördüğünüz eksiklikleri bize iletin, düzeltecek olan sizlersiniz; çünkü bu sistemi sizler kullanacaksınız. Böylelikle eksikliklerin düzeltilebileceğini düşünüyorum. İlerleme noktasında da bu konuda sizlerden destek bekliyoruz'' dedi ve sisteme ilişkin kısa bir filmi meslek mensuplarına sundu.

Demir'in ardından Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu sunum yaptı. Cumhurlu, UYAP Bilirkişi Portalının kullanımına ilişkin meslek mensuplarını bilgilendirme amaçlı yaptığı sunumunda, sisteme girişin hangi yollarla yapılabileceğini belirtti. Cumhurlu, ''Bilirkişi programını kullanırken döküman editörü programını kulllanmanız gerekiyor. Çünkü adliyede bütün programlarımızı döküman editörü programıyla yazıyoruz. Elektronik imzayla imzalanabilen bir program.  Bilirkişi portalına giriş yapmak için öncelikle elektronik imzamızı bilgisayarımıza takıyoruz daha sonra e-imza kısmını seçiyoruz'' şeklinde konuştu. Cumhurlu programın yeni olduğuna yaptığı vurgunun ardından ''Size ve adliye personeline yararlı olmaya çalışıyoruz, bu program sizinle gelişecek. Tavsiyelerinizi her zaman bekliyoruz'' ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Cumhurlu'dan sonra seminerde ayrıca EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım, e-imza ve dijital yaşam konularına ilişkin konuştu. Yaklaşık 1999'dan beri Türkiye'de elektronik imza konusunda çalıştığını elektronik imzayı Türkiye'ye getiren kişinin kendisi olduğunu belirterek, '' Belgenizi elektronik ortamda düzenliyorsanız sizin tanınmanız için e-imzaya ihtiyacınız var. Elektronik imza datanızın bir işlemden geçip belgenizin arkasına eklenmesi demek yani görsel birşey değildir. Elektronik imza 23 Ocak 2004 yılında yayınlanan bir yönetmelikle hayatımıza girdi. Elektronik imzaya geçtiğimizde birşey lazımdır güvenliği resmiyeti sağlamak için ve bu sebeple elektronik imza bizim için elzemdi. Mevzuatıyla yola çıktık daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı'na kurduk; önce askerler kullandı. ve o tarihten bu yana Türkiye geneline yaygınlaştırıyoruz'' dedi.


''E-imza şahitlik gerektiren ve teminat içeren durumlarda kullanılamıyor''


Elektronik imza ıslak imzayla eş değerdir diyen Yıldırım, akıllara gelen her türlü işlemde elektronik imzanın kullanabileceğini belirterek, sadece şahitlik gerektiren durumlarda ve teminat içeren durumlarda sistemin kullanılamadığını ifade etti.  Yıldırım, mobil imzada da aynı şeylerin geçerli olduğunu söyleyerek, ''Elektronik imza verinin arkasına eklenen bir veri. Yaptığın işleme göre imza her seferinde farklı oluyor. Siz kartınızı ve şifrenizi başkasına vermediğiniz sürece başkasının sizin imzanızı atma gibi bir durumu söz konusu değil ve her defasında elektronik imza yaptığınız işleme göre değiştiği için de kopyalama işlemi mümkün değil'' dedi.

Yıldırım, elektronik imzanın sigortalı olduğunu 3. kişi zarar gördüğü takdirde zararın karşılandığını vurgulayarak şunları kaydetti: ''İkisi de yani mobil imza da, e-imza da eşit şekilde güvenlidir bana sorarsanız mobil mizanın küçük bir artısı vardır nedenini de söyleyeyim, elektronik imzayı uygulamada attığınız da kayıtlar sadece uygulamada düşer, mobil imza attığınızda o tarihte o saate bir belgeye imza attığınızda onun kaydı hem oradadır hem de GSM'dedir. Mobil imzada aslında elektronik imzaydı. İlk çıktığında ''mobil elektronik imza'' ydı kırpıldı ve ''mobil imza'' olarak kaldı.''

Sunumların ardından konuşmacılara plaket takdim edildi. Detaylı bilgi İKTİSADİ TV' de


4- 12-13 Ekim de TÜRMOB Genel Başkanlığına Aday Olmayan TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan Bir Veda Konuşması Niteliğinde Konuşmalarını Tamamlayarak Salondaki Yerini Aldı.
Meslektaşın Mücbir Sebep Sorunu Çözüldü. Başkanımız Ethem Yüksel Kahveci; Meslekte Birlik ve Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'ın....
Bu yıl 19.sunu düzenleyeceğimiz geleneksel Anadolu Odaları eğitim seminerimiz. . .
Ticari yaşamda bir tarafta mal ve hizmet satışı yapanlar, bir tarafta da bu mal ve hizmetleri satın alanlar bulunmakta, . . . . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Vergi yüzsüzleri listeleri gerçeği yansıtmıyor. Asıl vergi borçluları gizlenirken, çaycılar yönetim kurulu üyesi olarak gösteriliyor
Dünyanın ilk anayasası olan Magna Carta’dan beri verginin adaletli olması gerektiği yazılmıştır. 1215 yılında imzalanan bu sözleşmeden bu yana , , , ,
Doktorları icradan satıyorlar…Cizre İcra Dairesi “taşınır mal” ibaresiyle açık artırma ilanı verdi.“Aşağıdaki cins ve miktardaki mallar satışa çıkarılmıştır” denildi.Satışın “adalet sarayı” önünde yapılacağı duyuruldu.
Diyarbakırlı anneler PKK tarafından çeşitli yöntemlerle dağa kaçırılan çocuklarını geri almak için HDP önünde eylem yapıyorlar.
Bir oda başkanı, bir TÜRMOB başkanı düşünün ki, hukuksuz olduğu halde sizden Nisbi aidat almaya, mahkemenin kararını yok saymaya çalışıyor...
Tek kişinin savunmasıyla ses bulamayan düşünceler meslek örgütleri aracılığı ile toplumsal inovasyonlara dönüşür ve insanların kalbine dokunur.
Emeklilik çalışanların en büyük hayali. Fakat bazen iş ortamındaki zorluklar, amirlerin olumsuz tutumları, iş arkadaşları gibi sebeplerle çalışmak işkence haline gelebilir.
Seni evlatlıktan reddederim. Mirasımdan mahrum bırakırım. Çok bilinen bir Yeşilçam repliği. Ancak, gerçek hayat filmler gibi olmuyor!..
Bilindiği gibi 213 sayılı VUK hükümlerine göre, vergi incelemelerinde uyulacak ilkelerle ilgili yönetmelik ..
İç denetim, işletmelerin faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir,
Sözleşmelerde Katma Değer Vergisi (KDV)’nin sözleşme bedeline dahil mi yoksa hariç mi olduğu çok zaman unutulur. Sonra da taraflar arasında sorun olur.
Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi.....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi
TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti. Ve Bu Genel Kurulda da Divan başkanlığını ....