İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.
29 Ocak 2013 Salı
İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İktisadi Haber Ajansı- Seda Duygu PekelSeminere İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu ve EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

İSMMMO'da düzenlenen eğitim seminerinde konuşan İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek; İstanbul Bilirkişiler Derneği'nin 2006 yılında kurulduğunu ve Türkiye'de bu alanda kurulmuş ilk dernek olduğunu belirterek derneğin amacının sektördeki sorunlara ve ihtiyaçlara cevap verebilmek olduğunu söyledi. Ekim ayından bu yana 2. eğitim seminerlerini gerçekleştirdiklerini belirten Emek, vizyonlarını geleceğe yönelik projeler geliştirmek, bilirkişilik sisteminin gelişimini sağlamak, seffaflığı yeniliği ve bilirkişilerin sorunlarına da çözüm üretmek olduğunu vurguladı.  İlerleyen yıllarda bilirkişilik başvurularının internet ortamında yapılmaya başlanacağını duyuran Emek, UYAP sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte alınan elektronik imzalarla birçok işlemde sistemin kullanılabileceğini söyledi. Emek, yaşanan  bir takım sorunları Adli yargı komisyonu başkanına Sabri Barındır'a ilettiklerini, Barındır'ın sorunların teknolojik olduğunu sistemin yeni olmasından kaynaklandığını, ivedilikle sorunun çözümüne çalışıldığını söylediğini ifade etti.

Emek, eğitim seminerlerinin devam edeceğinin ve internet sayfasının güncellendiğinin müjdesinin vererek, konuşmasını ''önümüzdeki dönemde baroyla ve mühendisler ve mimarlar odasıyla farklı eğitimler yapacağımızı belirtmek istiyorum'' sözleriyle sonlandırdı.

Emek'in ardından konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bugün ekonomisinde bilirkişiye gerek kalmayan alanın neredeyse bulunmadığına dikkati çekerek, ''Gerek odamızın gerekse TÜRMOB'umuz meslektaşlarımın ihtiyacı olan her alanda eğitim yaptığını biliyorsunuz. Bugün bu alanda İstanbul Bilirkişiler Derneği ile birlikte bu eğitimi gerçekleştiriyoruz. Ben bu derneğimize herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Hem ceza muhakemesi alanında hem de hukuk muhakemesi alanında bilirkişilik yapabilmesi nedeniyle meslek mensuplarımız çok çeşitli uzmanlık alanlarında yasa gereği de  bilirkişilik haklarına sahip olduğunu biliyoruz. Ve biz de bu alanda bu uzmanlıkları geliştirmek adına İSMMMO Akademi bünyesinde de nitelikli ve seltifikalı eğitimler verdiğimizi biliyosunuz'' dedi.

Arıkan, Meslek mensuplarımızın UYAP üzerinden işlem gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan elektronik imza için Türk Trust firması ile sözleşme yaptıklarını ve bu alanda meslek mensuplarına özel bir indirim sağladıklarını belirterek, ''ayrıca Turk Trust firmasına odamızda yer tahsis ettik. Bu vesileyle bilirkişilik uygulamalarında bulunacak arkadaşlarımıza bir hatırlatma yapmak istiyorum oda bünyemizde bilgi erişim merkezimizde gerek elektronik ortamda gerek basılı birçok döküman mevcut. Buradan tüm bilirkişilik yapan arkadaşlarımıza bu birimin açık olduğunu faydalanmalarını dilediğimizi de belirtmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

Bugün bilirkişilik uygulamalarının yargıda önemi tartışılmaz ancak sistemin işleyişi bütünüyle ihtiyaca yanıt veriyor mu diye sorgulamak da herkesin görevi olması lazım diyen Arıkan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Birinci tespitimiz yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte gelen kritik eşikte akademik ve meslek odalarının ve sivil örgütlerin denetim ve kontrolünde bilirkişilik uygulamalarıyla sağlanması giderek öne çıkacağı, İkincisi ise kurumsalaşma. Önümüdeki süreçte kurumsal yapıları olmayan arkadaşlarımız süreç içerisinde elenip gidecekler.''

Arıkan'dan sonra eğitim seminerinde UYAP Portalının tanıtımına ilişkin sunum yapan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir,  bilirkişi sisteminde eksiklikler bulunduğunu düşündüğünü belirterek, ''Gördüğünüz eksiklikleri bize iletin, düzeltecek olan sizlersiniz; çünkü bu sistemi sizler kullanacaksınız. Böylelikle eksikliklerin düzeltilebileceğini düşünüyorum. İlerleme noktasında da bu konuda sizlerden destek bekliyoruz'' dedi ve sisteme ilişkin kısa bir filmi meslek mensuplarına sundu.

Demir'in ardından Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu sunum yaptı. Cumhurlu, UYAP Bilirkişi Portalının kullanımına ilişkin meslek mensuplarını bilgilendirme amaçlı yaptığı sunumunda, sisteme girişin hangi yollarla yapılabileceğini belirtti. Cumhurlu, ''Bilirkişi programını kullanırken döküman editörü programını kulllanmanız gerekiyor. Çünkü adliyede bütün programlarımızı döküman editörü programıyla yazıyoruz. Elektronik imzayla imzalanabilen bir program.  Bilirkişi portalına giriş yapmak için öncelikle elektronik imzamızı bilgisayarımıza takıyoruz daha sonra e-imza kısmını seçiyoruz'' şeklinde konuştu. Cumhurlu programın yeni olduğuna yaptığı vurgunun ardından ''Size ve adliye personeline yararlı olmaya çalışıyoruz, bu program sizinle gelişecek. Tavsiyelerinizi her zaman bekliyoruz'' ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Cumhurlu'dan sonra seminerde ayrıca EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım, e-imza ve dijital yaşam konularına ilişkin konuştu. Yaklaşık 1999'dan beri Türkiye'de elektronik imza konusunda çalıştığını elektronik imzayı Türkiye'ye getiren kişinin kendisi olduğunu belirterek, '' Belgenizi elektronik ortamda düzenliyorsanız sizin tanınmanız için e-imzaya ihtiyacınız var. Elektronik imza datanızın bir işlemden geçip belgenizin arkasına eklenmesi demek yani görsel birşey değildir. Elektronik imza 23 Ocak 2004 yılında yayınlanan bir yönetmelikle hayatımıza girdi. Elektronik imzaya geçtiğimizde birşey lazımdır güvenliği resmiyeti sağlamak için ve bu sebeple elektronik imza bizim için elzemdi. Mevzuatıyla yola çıktık daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı'na kurduk; önce askerler kullandı. ve o tarihten bu yana Türkiye geneline yaygınlaştırıyoruz'' dedi.


''E-imza şahitlik gerektiren ve teminat içeren durumlarda kullanılamıyor''


Elektronik imza ıslak imzayla eş değerdir diyen Yıldırım, akıllara gelen her türlü işlemde elektronik imzanın kullanabileceğini belirterek, sadece şahitlik gerektiren durumlarda ve teminat içeren durumlarda sistemin kullanılamadığını ifade etti.  Yıldırım, mobil imzada da aynı şeylerin geçerli olduğunu söyleyerek, ''Elektronik imza verinin arkasına eklenen bir veri. Yaptığın işleme göre imza her seferinde farklı oluyor. Siz kartınızı ve şifrenizi başkasına vermediğiniz sürece başkasının sizin imzanızı atma gibi bir durumu söz konusu değil ve her defasında elektronik imza yaptığınız işleme göre değiştiği için de kopyalama işlemi mümkün değil'' dedi.

Yıldırım, elektronik imzanın sigortalı olduğunu 3. kişi zarar gördüğü takdirde zararın karşılandığını vurgulayarak şunları kaydetti: ''İkisi de yani mobil imza da, e-imza da eşit şekilde güvenlidir bana sorarsanız mobil mizanın küçük bir artısı vardır nedenini de söyleyeyim, elektronik imzayı uygulamada attığınız da kayıtlar sadece uygulamada düşer, mobil imza attığınızda o tarihte o saate bir belgeye imza attığınızda onun kaydı hem oradadır hem de GSM'dedir. Mobil imzada aslında elektronik imzaydı. İlk çıktığında ''mobil elektronik imza'' ydı kırpıldı ve ''mobil imza'' olarak kaldı.''

Sunumların ardından konuşmacılara plaket takdim edildi. Detaylı bilgi İKTİSADİ TV' de


1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Edirne'de SMMM lik Yapan Hanife Saatçi İle Kadın Muhasebeciler Derneğini Kurma Aşaması Üzerine Mini Söyleşi Yaptı.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Bilindiği gibi, serbest meslek kazancı sermayeden ziyade kişisel mesaiye ilmi veya mesleki veya teknik bilgiye veya uzmanlığa dayanan ve
1952 yılında dünyaya gelen Arif Aytulun, 1976 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Muhasebe ve Vergi Uzmanlığı bölümünden mezun olmuştur.
Muhasebe Camiasına , Değerli Ailesine, Yakınlarına ve Tüm Sevenlerine Baş Sağlığı ve Sabır Dileriz.
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) 23.Olağan Genel Kurul öncesi takvimi açıkladı.
İstanbul SMMM Odası Başkanı Akdemir; "Meslek Yasamızın 30. Yılı Kutlu Olsun..."
Samsun SMMMO Onursal Başkanı, Ahmet Hayvalı, 13 Haziran'ı, önemini ve mesleki açıdan beklentilerini yazdı...
KGK’nın “Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliği”ne uygun şekilde tasarlanmış “Bağımsız Denetim Standartları – II” Eğitimi düzenlenmiştir.
Yürürlüğe giren maddelere göre hurda araç indirimi 10 bin liradan, 15 bin liraya yükseltilirken;
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları
Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda! Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemi henüz vatani görevini yapmamış
İmar barışından yararlanmak için başvuru süresi 15 Haziran’da, ödemeler ise 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak,
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir duyuru yayınlayarak “Danıştay 8.Dairenin vermiş olduğu nispi aidat kararı ve genel kurulda alınan
Bilindiği gibi, zamanaşımı belirli bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılmasına, kaybedilmesine veya bir yükten kurtulmaya neden olan süredir.
Diyelim ki; e bildirgeyi son günü veriyorsunuz. Ve elektrikler kesildi yada internet ağı bağlantısında sorun çıktı gönderme imkanı olmadı.
Bilindiği üzere, 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı Tebliğ ile 32 sayılı Karar'da değişiklikler yapılarak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.