ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler
22 Ağustos 2019 Perşembe
Otomotiv sektör temsilcileri yaşadıkları kriz karşısında bazı isteklerini ve önerilerini sıralıyorlar. Aralarında Rusya’da sektörün yaşadığı krizden
ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler
AROLAT'tan

ÖTV indirimi sonrası daralan otomotiv piyasasında krizden çıkmak için öneriler

Osman AROLAT
osman.arolat@dunya.com

Otomotiv sektör temsilcileri yaşadıkları kriz karşısında bazı isteklerini ve önerilerini sıralıyorlar. Aralarında Rusya’da sektörün yaşadığı krizden çıkması için uygulanan formülün benzerinin uygulanmasını isteyenlerde var.

2018 yılında 31 milyar 568 milyon dolarlık ihracatı ile toplam 168 milyar dolarlık ihracatımız içinde yüzde 18.8 paya sahip olan otomotiv sektörü, ÖTV indirimlerinin son bulmasıyla iç pazarda yüzde 70’lere varan bir daralma ile karşılaşınca destek konusunda yeni arayışlara girdi. Sektör temsilcileri bir yandan Rusya’da 2014 yılında yaşanan benzer krizden çıkışta uygulanan formülün uygulanmasını istiyorlar. Bir yandan da bekledikleri finansman desteklerini ortaya koyuyorlar. Doğrudan sektörde 230 bin kişinin çalıştığını dolaylı çalışan etkisinin 4 milyona ulaştığını belirten sektör temsilcileri yaşanan krizin derinleşmesinin hem ihracatta gerilemeye hem de işsizliğin artmasına neden olacağını belirtiyorlar.

İTO Meclis üyesi Ziya Alp Gülan, Rusya’da otomotiv sektörünün krizi aşmasına neden olan, uygulanmasını istediği anlattı. Aysel Yücel’in haberinde Gülan, Rusya’da otomotiv krizine son veren formülü şöyle ortaya koyuyor:

“Rusya’da 2014 yılında yükselen faiz oranları, milli gelirdeki düşüş ve kurlardaki artış nedeniyle Rusya otomotiv pazarında yüzde 50 daralma yaşandı. Bunun ardından Rusya hükümeti taşıt kredi oranlarına destek verip, kampanyalar başlattı. Araç bedelinin yüzde 10’luk kısmına yakın destek paketleri geliştirdi. Markaların finans kurumlarından daha uygun borçlanmalarını sağladı ve satışlara destek oldu. 2017 yılına kadar bu teşvikli uygulama sürdü. Sadece 2015’te 550 bin daralma beklenirken ilk iki ayda 40 binin üzerinde teşvikli satış oldu. Sektöre tahsis edilen 550 milyon dolarla daralma en aza indirildi. Fabrikalar üretim hatlarını ve istihdamlarını korudular. Rusya’da bu teşvik programı 2017 yılında sor buldu.”

Sektör temsilcilerinin krizden çıkış için bekledikleri teşvikler arasında da şunlar yer alıyor.

-Taşıt kredilerinde uygulanan yüzde 15 oranındaki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kredi maliyetlerini azaltıp, satışların artmasını sağlamak için geçici bir süre geçici bir süre son verilmesi.

-Hükümetin otomotiv finansmanında kullanılacak bir fon oluşturması, bu fondan kredi faiz oranlarının sübvanse edilmesinin sağlanması.

- Finansman şirketlerinin de banka dışı finansal kurumlar zorunlu karşılık düzenlemesinden hariç tutulması.

-Finansman şirketlerinin yurt içi bankalardan yaptıkları borçlanmalarda yüzde 5’lik Banka ve Sigorta Muamele Vergisine (BSMV)’ye tabi tutulmaması ile haksız rekabet koşullarının giderilmesi ve tüketiciye yansıyan taşıt kredi maliyetinin azaltılması.

-Filo yenileme amaçlı Kredi Garanti Fonu uygulamasıyla sektörün canlandırılması.

Doğaldır ki, önemli vergi geliri sağlanan sektöre yapılabilecekler sınırlıdır. Ancak sektör temsilcilerinin ortaya koyduğu tablo diyalog kurularak bir şeyler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor. Yoksa hem ihracat, hem vergi geliri, hem de istihdam kaybı yaşanacak.
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.
İthalatçıların ve ihracatçıların önemli kapısı gümrüklü liman sahalarında hizmet ücretleri çoğunlukla döviz olarak ödeniyor.
Tütün mücadeleye başladığımız günlerden beri, Tütün kullanıcılarını UYARDIK VE UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ…
Arabuluculuk Daire Başkanı tarafından ekibiyle birlikte yeni bir arabuluculuk kanunu yazılıyor.
Teklif ile, temel gıda ve temizlik maddeleri ile elektrik, doğalgaz, su ve internet hizmetlerinde KDV'nin %1 oranında uygulanması amaçlanmaktadır.
Pandemi krizi ile tanışmamızdan bugüne küresel ölçekte beş ay, ülkemizde ise üç ayı aşan bir süreyi geçirdik. . . .
Sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz gece 24.00’ten itibaren başladı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında 14 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde
Koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte Başkan Erdoğan’ın duyurduğu normalleşme sürecinde yeni kararlar alındı.
Zorlukları Birlikte ve Etik Değerler ile Açaçağız.25-31 Mayıs Etik Haftası Kutlu Olsun..
"Bu Planla Koruma Olmaz" Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında,
Ülkemizde vergileme, büyük ölçüde vergi mükelleflerinin ödemeleri gereken vergileri kendilerinin hesaplayıp beyan etmesi esasına dayanmaktadır.
Bilindiği üzere, mücbir sebep kapsamında olmayan mükelleflerinin Ocak -Şubat -Mart 2020 geçici vergi dönemi bazında e-defter berat dosyası . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
7194 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi” başlıklı Mükerrer 121’inci maddesinde yapılan . . .
Teklif ile; COVID-19 salgını nedeni ile belediyelerin hizmetlerini aksatmadan yürütebilmesi için belediyelerin borçlanma limitinin, İller Bankası sermayesinin artırılması ve . . .
7Aralık 2019 tarihli 30971 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi derken
Bu Karantinalı Günlerde de Hizmetimiz 24 Saat Devam Ediyor. Corona Virüs - Covit- 19 Nedeniyle . . . .