SMMM Çetin Düzce' nin İstanbul SMMM Odasının 24. Olağan Genel Kurulunda Islıklarla Boykot Edilerek, Konuşmasına izin Verilmeyen Konuşma Meninin Tamamını Yayınlıyoruz.
17 Mayıs 2019 Cuma
SMMM Çetin Düzce

SMMM Çetin Düzce' nin İstanbul SMMM Odasının 24. Olağan Genel Kurulunda Islıklarla Boykot Edilerek, Konuşmasına izin Verilmeyen Konuşma Meninin Tamamını Yayınlıyoruz.

Sayın Divan.

Saygıdeğer Konuklar .

Odamızın  değerli  üyeleri ve basın emekçileri.

Hepinizi en içten duygularımla Selamlıyorum.

Hoş geldiniz.

Genel kurulumuzu yaptığımız şu günlerde, Dünya da  ve ülkemizde  olumsuz  gelişmelerle karşı karşıyayız.  

Berlin duvarının yıkılması ve Sovyetler  birliğinin dağılması  sonrası,  liberal kapitalizmin  demogogları nın bizlere vaad ettiği  küresel refah  dünyasının  aksine, dünyamızda krizler  ve  sürekli  savaşlar olmaktadır   özellikle  savaşlar neticesinde  yerlerini yurtlarını terk eden  mültecileri… bunla rın  dramlarını  hep birlikte  elimizden hiç bir şey  gelmemiş bir şekilde egemenler bizlere   izlettiriyorlar yada izliyoruz.

Dünyamız  sanki 2. Paylaşım savaşı öncesi olduğu  gibi çeşitli kutuplaşmaların olduğu bir kutuplaşma ile karşı karşıya gibi

Sanki 3. Paylaşım savaşının eşiğindeyiz .

Hani bir zamanlar Türk’ ün Türk’ten Başka dostu yoktur deyiminin kullanıldığı gibi  Türkiye’ nin Kendinden başka dostunun kalmadığı bir ortam içinde  gibiyiz.

Özellikle AKP iktidarı ile birlikte bölgemizde barışık olduğumuz  komşumuz ülkeleri  bir tarafa bırakalım taa ABD  den AB ye kadar kavgalı olmayıp zıtlaşmadığımız ülke kalmamış durumda.

Yine  Sosyal Siyasal ve ekonomik süreç  kötüye gitmekte dir .

24 Haziran Sonrası girdiğimiz siyasi Atmosfer ülkemizde de Kapıkomşu yu  bile  Kamplaştırdı.

ya bizdensin Yada öbür taraftan … sürecidir bu süreç.

Siyasal iktidarın bir tek elde toplandığı, yasama, yürütme ve yargının  işlevsel ve  bağımsız olmadığı medyanın ve ekonomik gücün yandaşlarda toplandığı, Cumhuriyetin  değerlerinin bir, bir gözden çıkartıldığı  laik ve çağdaş yaşamın ortadan kaldırılmaya  çalışıldığı,  ülkenin kurucu değerlerine hakaret ve saldırıların pervasızca yapıldığı  bu süreci  yaşarken 31 mart yerel  seçimleri adeta bu gidişata dur  demenin işareti oldu. Ama bunu kabullenmeyen siyasi iktidar YSK eliyle özellikle anasının ak sütü gibi helal olan oylarla İstanbul büyükşehir belediyesi başkanlığını alan  sayın Ekrem İmamoğlu ‘nun mazbatasını geri alarak ne kadar demokrat ve ne kadar halkın iradesine  saygı duyduğunu  16 milyon ve 82 milyon yurttaşımıza göstermiş oldu.

23 haziran seçimine giderken ,

Demokrat  Çağdaş, laik Mütedeyyin   düşünceyi  benimsemiş    Meslektaşların  bölünme parçalanma ve ötekilileştirme  furyasından kurtulup  dayanışmayı ve paylaşımı öne çıkartan söylem ve eylemlilik içinde olması  gerekir. İşte bu Dayanışmanın ve Paylaşımın hayata geçirileceği  zeminlerden bir tanesi de  Mesleğimizin  odasıdır. Hedefimiz bu kurumumuzu layık olduğu yere taşımak ve meslektaşların dayanışmasını  ve birliğini sağlamaktır.

Hani Diyoruz Ya  “ Meslek Sorunları Ülke Sorunlarından Ayırt edilemez”  tamda bu noktadayız  yani “Bağımsız meslek Demokratik Türkiye “ şiarıyla hareket etmeliyiz…

Ülkemizin  bilinçli bir tercih ile  üretime değil tüketime dayalı  borç ekonomisin getirmiş olduğu sonuç, dövizin olağan üstü  artması olmuştur.  Buda Son aylarda  yurttaşlarımızım eskiye nazaran  yarı yarıya  fakirleşmesine sebep oldu.  Meslektaslarımıza  yansıması ise   gelirlerinde kayıplara  yol açtığı  ve gidişatın bizler açısından daha da kötüye gideceği emareleri şimdiden kendini göstermiştir.

İşte bu ahval  içinde yıllardır birikmiş mesleki sorunlarımız devam ediyor.

Tahsilat sorunlarımız, mesleki angaryalar, Haksız rekabet, ikide bir çıkartılan kayıt dışılığı teşvik eden vergi barışları.  Ekonomik pastanın daralması sonucu alınan payın küçülmesi. Vergisel yükümlülüklerimiz . Ucube  bir mali tatil uygulaması, Bağımlı çalışan Meslek mensuplarımıza sendikal hak. Kadın Meslek mensuplarının Doğum izni başta olmak üzere Bütün meslektaşlarımızın Sağlık sorunlarının mücbir sebep  olarak kanuni güvenceye alınmaması. Meslek mensuplarına ait sosyal tesislerin kurulamaması.  Sosyal  dayanışmamızı geliştirmeyi  sağlayacak  lokaller ve tatil merkezlerinin tesis edilmemesi yine olumsuzluk olarak durmaktadır.

Muhasebe mesleği, Sadece vergi incelemelerinde  hatırlanması gereken bir meslek değil, aksine yaşamın temelini oluşturan iktisadi faaliyetlerin tüm alanlarında, olmazsa olmaz temel bir meslek dalı  olduğu gibi sosyal alanında içindedir.

-         Hiçbir meslek mensubunu ötekileştirmeden  ve  guruplara ayırmadan  tüm  üyelerimizi kucaklayıcı olacağı

-         Kişisel değil mesleki Menfaatlerin   öne çıkartılacağı.

-         Yerel yönetimler aracılığı ile  Meslektaşların faydalanabileceği  ve mesleki dayanışmaya katkıyı artırıcı rolü olacağı düşüncesi ile bir lokali meslektaşlarımızın hizmetine sunulacağı.

-         Ülke sorunlarına duyarlı bir Meslek örgütü olunacağı.

-         Ülkeyi  ve mesleğimizi  ilgilendiren  sosyal siyasal ve ekonomik  durumlarla   ilgili duyarlı çevrelerle ve kişilerle  birlikte olup  basın açıklaması, panel, seminer, form ve çalıştayların  yapılacağı .

-         Tiyatro Sinema konser Etkinlikleri Kültür ve Turizm turları düzenleyecek.

-         Kitap ve şiir günleri  Düzenleyecek.

-          Eğitsel Mali Tatili Hayata geçirecek.

-         Çeşitli Kurumlardan Meslek mensuplarına indirim sağlayacak.

-         Mesleğin sorunlarını  ülke sorunlarından ayırt etmeden insan hak ve özgürlüklerine saygın  olan inançla, Çağdaşlığı, Laikliği, Demokratlığı,  Katılımcılığı ve hoşgörüyü esas alan  düşünce yolunda  ilerlemeyi hedeflemek odamızın görevi olmalıdır.

Bu Duygularla konuşmamı bitiriyor hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum.

2020 Yılı Defter Tasdikleri Kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri Hk.
Verginin Konusu, Tanımlar, Mükellef ve Vergi Sorumlusu, Muafiyet ve İstisnalar
Olurdu, olmazdı; yasalaşırdı, yasalaşmazdı derken 7 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7194 sayılı Torba Yasa ile hayatımıza giren
7194 sayılı Torba Kanun’la yapılan düzenleme ile Danıştay’ın bozma kararı üzerine verilen kararlar hariç olmak üzere, vergi/ceza ihbarnamesine karşı
Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam ülkemizin en önemli sorunları arasında yer almakta olup Kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında . . . .
Sitemiz www.iktisadidayanisma.com web sayfamızda yapılanda teknik çalışma tamamlanmış olup, hizmete açılmıştır.
Şirketlerin borçlarının ortaklar nezdinde etkisi şirket yapılanmalarını da doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda, günümüzde şirket borçlarının kendilerine
31 Ekim 2019 tarihli DÜNYA gazetesinde yayımlanan “Yeni Vergi Düzenlemeleri ve Konaklama Vergisi” başlıklı yazımızda açıklanan Kanun teklifi ...
7 Aralık günlü Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede
Pazar günü GIMEV Merkezi'nde yapılan ve artık geleneksel hale gelen GİMEV’in kahvaltılı sohbet programının konuşmacıları Aksaray Üniversitesi Rektörü
İlkini organize ettiğimiz Marmara Games 2019 spor organizasyonunu, kısa zaman sürecinde olmasına rağmen gayet başarılı olarak tamamladık.
Önce yasalaşan ancak Cumhurbaşkanı tarafından bir maddesi yeniden görüşülmek üzere Meclise geri gönderilen kanun teklifi nihayet 7194 sayılı Kanun olarak yasalaştı.
MMMBD Genel Merkezinin Düzenlemiş Olduğu Nevzat Pamukçu Futbol Turnuvasında Sona Doğru Girerken;
2019 Bireysel ve Takım Sporları Yarış Ödül Töreni Ortaköy Hüsrev Keykuda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezinde Yapılarak
Esnaf ve Ahilik Sandığı için Bağ-Kur’lu esnaftan kesintiler yılbaşında başlayacak. Üç yıl içerisinde dükkânını kapatmak zorunda kalanlar bundan yararlanacak
“Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”
Gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışındaki para, altın, döviz gibi varlıklarının Türkiye’ye getirilmesi ve kayıt dışı kalan yurtiçi varlıkların beyan edilmesi . . . .