Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...
25 Mayıs 2020 Pazartesi
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin . . .
Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...
Vergi Cennetleri ve Ülkemiz...

Erol Çelen - SMMM 

Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin olduğu konusunda açıklama yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum.  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatına (OECD) göre, bir yerin Vergi Cenneti olarak kabul edilmesi için üç belirleyici etken vardır. Bunlar sırasıyla;

1- Şeffaf düzenlemelerin, herkes için açık ve belirli vergi yasalarının, belirli muhasebe standartlarının olmaması ve denetim faaliyetlerinin gelişmemiş olması,

2- Diğer ülkelerle, ülkede faaliyet gösteren firmalara ilişkin bilgi paylaşımında bulunulmaması,

3- Ülkede ekonomik anlamda faaliyet gösteren firmalar olmamasına karşın, hukuki anlamda kurulmuş çok fazla firmanın bulunması.

Avrupa Topluluğu 2017 yılından itibaren uluslararası ekonomide haksız rekabete, küresel gelir eşitsizliğine, ulusal ve uluslararası yolsuzluklara yol açan, yolsuzluk yapanlara korumacılık sağlayarak ülkelerine gelir sağlayan vergi cennetlerini açıklamaya başlamıştır. Kara Liste vergi cenneti olan, Gri Liste ise vergi cenneti olmaya en yakın olan ülkeler olarak belirlenmiştir. 

AB Vergi Cennetleri Kara Listesi

28 Şubat 2020 tarihinde güncellenen AB vergi cennetleri kara listesi (ya da işbirlikçi olmayan ülkeler) aşağıdaki gibidir:

• Amerikan Samoası
• ABD Virjin Adaları
• Cayman Adaları
• Fiji
• Guam
• Umman
• Palau
• Panama
• Samoa
• Seyşeller
• Trinidad ve Tobago
• Umman
• Vanuatu

AB Vergi Cennetleri Gri Listesi 

28 Şubat 2020 tarihinde güncellenen AB vergi cennetleri gri listesi aşağıdaki gibidir:

• Angola
• Avustralya
• Bosna Hersek
• Botsvana,
• Esvatini,
• Ürdün,
• Maldivler,
• Fas,
• Moğolistan
• Namibya,
• Saint Lucia,
• Tayland
• Türkiye 

Listelerin yayınlanmasından sonra Topluluk Türkiye'yi vergi cennetleri kara listesinden kaçınması için 1 yıl ek süre verme kararı almıştır. Türkiye’nin Kara listeye girmemek için AB üye ülkeleriyle vergi bilgilerinin otomatik olarak paylaşılmasının önünü açacak gerekli yasaları ve düzenlemeleri çıkarması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili günümüze kadar herhangi bir düzenleme ne yazık ki ülkemiz tarafından yapılmamıştır. Ülkemizin Kara Listeye girmemesi için bu düzenlemelerin bir an hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Yine bir diğer önemli düzenleme ise , vergi kaçıranlar kolaylıklar ve güvenli limanlar sağlayan küresel çapta ülke ve bölgeleri belirlemek amacıyla Tax Justice Network (Vergi Adalet Ağı) tarafından hazırlanan Finansal Gizlilik Endeksi (İngilizce: Financial Secrecy Index, kısaca FSI) dir.

Vergi ve finansal konularda daha fazla şeffaf olunması için çalışmalar yürüten Uluslararası Vergi Adalet Ağının, varlıklı kişilere vergi konusunda nasıl kolaylıklar sağlandığı ve kara para aklamada ne kadar şeffaf olunduğunun incelendiği raporuna göre Cayman Adaları, yabancıların servetlerini kendi ülkelerinden en rahat gizleyebildiği ülkelerin başında geldi.
Yine rapora göre; İsviçre, 2011 yılından bu yana koruduğu birinciliği Birleşik Krallık'a bağlı Karayip adasına bırakarak, ilk kez 3'üncü sıraya geriledi. Amerika Birleşik Devletleri ise 2'nci sıradaki yerini korudu.

İki yılda bir hazırlanan Finansal Gizlilik Endeksi'ne göre, yabancıların kendi ülkelerindeki vergi sistemine takılmadan en rahat para aklayabildiği ilk 10 ülkenin sıralaması şöyle:

1. Cayman Adaları
2. Amerika Birleşik Devletleri
3. İsviçre
4. Hong Kong
5. Singapur
6. Lüksemburg
7. Japonya
8. Hollanda
9. Britanya Virjin Adaları
10. Birleşik Arap Emirlikleri 

Türkiye listede 55.sırada yer almaktadır.

Ülkemizin her iki kurumun listelerinde de yer alması oldukça düşündürücü ve açıklamaya değerdir. Özellikle son yıllarda uygulanan finansal düzenlemeler ile vergi politikaları bu süreçleri hızlandırmıştır. Yine her iki yılda bir yapılan vergi afları, sürekli değiştirilen kambiyo ve gümrük rejimi düzenlemeleri ülkemizi bu duruma getirmiştir. Bilinmelidir ki kısa vadede ekonomik katkı için yapılan bu tür düzenlemeler, ülkemizin sadece dünya üzerinde bu listelere girmesine yol açmamıştır, aynı zaman da vergilendirme ve servet dağılımında adaletsizlik ve yasal yolsuzluklara koruma sağlamıştır. Özellikle belirli lobilerce sürekli gündemde tutulan ve ne yazık ki kanun koruyucu tarafında sıkça başvurulan bu düzenlemeler sonlandırılmadan ülkemiz adil vergi politikası sağlayamayacak ve belirlenen listelerden daha ön sıralara çıkacaktır.

Sevgiyle.

Kaynakça;

Zaman aşımına uğrayan kâr paylarının vergilendirilmesinde mükerrerlik var mı? 1933 yılında çıkarılmış olan 2308 sayılı
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/f maddesi gereği “Bankalara, finansal kiralama ya da finansman şirketlerine borçları nedeniyle kanuni . . .
Danıştay 14. Dairesi, Gaziantep'te gözleme, sıkma ve tost satan kadının, gerçek usule göre daha avantajlı olan . . . .
Müzik eşliğinde Güneşli Park AVM Düğün salonuna sosyal Mesafeyi koruyarak konfediler eşliğinde Mehtap Hanım ve Yurtcan Bey . . .
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 25/9/2020 tarihinden itibaren . . .
Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak . . . .
Kalifiye eleman istihdam eden, teknolojiyi izlemek ve değişen teknolojiye uyum sağlamak zorunda olan, Ar-Ge faaliyeti yapan
Katma değer Vergisinin (KDV) yüzde 1’e indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bilindiği üzere, Türk parasının kıymetini korumak amacıyla, kambiyo işlemlerine ait düzenleyici, sınırlayıcı esaslar
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.
Bazı yükümlülüklerde ertelemenin bittiği ve cari dönem vergilerinin çakıştığı ekim ayına günler kala, iş dünyası gözünü Meclis’e çevirdi.
Mersin’de bir mali müşavirin temmuz ayında koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Ağustos’un 5’ine kadar hastanede kalıyor, tedavi ediliyor.
Taraflar arasındaki uyuşmazlıklarda veya belli bir konuda herhangi bir şeyin değerini veya değer düşüklüğünü yahut hasarın maliyetini . .