2016 İSMMMO Bütçesi ve Bilinmezlik
09 Nisan 2017 Pazar
Halil Erdem Gültekin

2016 İSMMMO Bütçesi ve Bilinmezlik

SMMM Halil Erdem GÜLTEKİN

Bilindiği üzere her sene ocak ayının sonuna kadar İSMMMO bütçesi web sisteminde yayınlanmak zorunda. İSMMMO takip edebildiğimiz kadarıyla genel de hep bu işi 3 veya 4 gün uzatarak şubatın başına bırakmakta. Bu sene tam olarak ne zaman yayınladı.

Bilmiyorum.

2 hatta 3 senedir İSMMMO bütçesi üzerine yazılar yazarım. Sonraki sene buna şu an İSMMMO yönetim kurulu üyesi olan Sayın İbrahim Balcıoğlu beyi de kişisel rica ve minnetle yazmaya davet ettim. Sağ olsun beni kırmadı. O da birkaç senedir İSMMMO bütçesi üzerine nefis yazılar yazdı. Değerli eleştirilerde bulundu. Bu sene yazdı mı acaba.

Bilmiyorum

Sadece kendi gönüldaşım olan değil diğer gruplardan görüştüğüm konuştuğum kişiler oldu. Dedim ki genel olarak; “Bizler mali müşaviriz. Her şeyden önce muhasebeci ve denetimciyiz. İSMMMO yönetimi üzerine yapıcı ve eleştirel yaklaştığımızda bu şe ilk önce Bütçeden başlamamız gerekir. Niye bütçe üzerine yazı yazmıyoruz.” Bu söylediklerimden memnundan kaldılar mı diye sorarsanız. Valla benim görüştüğüm her gruptan insan ve eli kalem tutan üstatlar gayet müspet yaklaştılar. Fakat bir grup dışında diğerleri buna fiili mana da cevap veren çıkmadı. Peki neden acaba?

İnanın bilmiyorum ve Hayret ediyorum.

Peki o yazı yazmayı uygun gören ve yazı yazan grup kimdi. Türkiye Mali Müşavirler Birliği Hareketi başkanı Sayın Oktay Yeşilyurt. Sağ olsun gerçekten güzel noktalara değinen bir yazı yazdı. Ve hatta yazdığı yazı ulusal haber sitelerinde bile çıktı.1   Kendisine geçen sene ki bütçe yazısına binaen teşekkür ediyorum. İnşallah bütçe üzerine yazılarının devamı gelir.

E ben iktidara yakın gruba mensup bir insan olarak kaç senedir yazı yazıyorum. Benim neden yazılarım “yandaş ve havuz medyası” denilen yerlerde çıkmadı ve de haber olmadı… 

Onu hiç bilmiyorum.

Bu senede 2016 bütçesi yayınlanmıştır muhakkak. Konsolide olarak veya ayrı ayrı iktisadi işletmeler olarak kar mı zarar mı? İSMMMO bütçesi önceki yıllara nazaran iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi? 

Bu sefer bilmiyorum demeyeceğim bir ara baktım ama inanın hatırlamıyorum. Ama mevcut durumda ne önemi var ki…

İstanbul’da 40 bine aşkın meslek mensubu var. Bu 40 bin içinde İSMMMO bütçe üzerine yazı yazan geçen yıllarda toplam 2 bilemedin 3 kişi var. Bu sene yazı yazıldı mı? Rastlamadım ve bildiğim kadarıyla hayır. Ünvanında muhasebe geçen ama kendi odasının bütçesi üzerine ilgi alaka duymayan mesleğin geleceğinde umut var mıdır acaba?

Bunun cevabını hem ben biliyorum, hem siz biliyorsunuz sevgili dostlar…

 1-      http://ekonomi.haber7.com/is-dunyasi/haber/1913458-ismmmo-yonetimi-hesaplari-gizliyor

Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Genel Başkan Emre Kartaloğlu ve SGK Bşk Sayın İsmail YILMAZ’ın katılımlarıyla, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 11.00'de SOHBET PROGRAMI gerçekleştirilecektir.
Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen derneğimiz tarafından bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programı kapsamında Ocak ayı yüz yüze ve on-line eğitim takvimimiz aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.
İSMMMD, Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uzaktan eğitim yöntemi ile bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programları düzenleme konusunda yetki almış olup; Temel Tahkim Eğitimi konulu ders açılmıştır.