57 yaşınızı dolduracaksınız
15 Haziran 2020 Pazartesi
Ekrem Sarısu
1 Aralık 1979 doğumluyum. SSK girişim Ocak 1998’de oldu. 5000 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?
57 yaşınızı dolduracaksınız

Ekrem Sarısu

Soru: 1 Aralık 1979 doğumluyum. SSK girişim Ocak 1998’de oldu. 5000 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? ● Hasan ÇERİ

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 900 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

2195 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP 60 YAŞINIZI BEKLEYECEKSİNİZ

SORU: 1968 doğumluyum. 10 Mart 1992 tarihli sigorta girişimle, 1405 gün primim var. Şu anda geçici de olsa asgari ücretle özel sektörde çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? ● HAYRETTİN

CEVAP: Yaş haddinde emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2195 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2028’de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ZOR AMA DEĞİŞTİRİLSE BİLE KIDEM TAZMİNATINDA KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNUR

Soru: Televizyon ve gazeteler kıdem tazminatının kaldırılacağını, yerine fon kurulacağını ve işçilerin hak kaybına uğrayacağını yazıyor. Primim yeterli, yaş olarak da 2 Mayıs 2021’de emekliliği hak ediyorum. Yasa çıkınca hak kaybım olacaksa, acaba işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılıp, emekli olacağım yaşı çalışmadan mı beklemeliyim? ● Ali ÖSMAN

Cevap: Siz emekli olana kadar kıdem tazminatı yasasında değişiklik yapılmaz. Kıdem tazminatının kaldırılacağı ve yerine işsizlik sigortası gibi bir fon kurulacağı zaman zaman gündeme getirilir. Ancak sonuç alınamaz. Bu kez de kıdem tazminatının, tamamlayıcı emeklilik şeklinde değiştirileceği basına yansımış bulunuyor.

Ancak kıdem tazminatının değiştirilebilmesi için olayın tarafları olan devlet, işveren ve işçi kesiminin asgari müşterek bir noktada buluşması gerekiyor. Aralarında çatışma olan tarafların bir noktada buluşması da zor. Ayrıca düşünülen değişikliğin 2022’de yapılacağı belirtiliyor. Bir an için kıdem tazminatı yasasının yürürlüğe konduğunu varsaysak bile, kazanılmış haklar korunacağından herhangi bir kaybınız olmaz. Bu nedenle boş yere işinizden olmayın. Emekliliğinizin geleceği tarihe kadar çalışmaya devam edin.

52 YAŞINIZI DOLDURACAĞINIZ TARİHTE EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SORU: SSK giriş tarihim 8 Ağustos 1992. Askerliğimi 28 Kasım 1990-28 Mayıs 1992 arasında 18 ay yaptım. Askerliğimi ödersem ne zaman emekli olurum? ● Temel GÜLSOY

CEVAP: Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Askerlik sürenizin 440 gününü borçlanmanız halinde, emeklilik için 25 yıl sigortalılık, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. 5525 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

VERGİ İNDİRİMİ, HAKKIN ALINDIĞI TARİHTEN SONRASINI KAPSAR

Soru: 657 sayılı kanuna tabiyim. Özürlü raporum var. 24 yıl önce bu hastalığa tutuldum. Ancak özürlü raporu alabileceğimi yeni öğrendim. Raporumu, maaştan vergi indirimi alabilmek için yeni ibraz ettim. Geriye dönük toplu para alabilir miyim? Nereye başvuru yapmam gerekir? ● Murat ARSLANER

Cevap: Maliyeden vergi indirim hakkı alındığı tarihten itibaren vergi indiriminden yararlanılmaktadır. Dolayısıyla vergi indiriminden yararlanmak için çalıştığınız kurumdan alacağınız çalışma belgesi ile sağlık raporunuzu, Maliye’ye ibraz edeceksiniz.

Raporu ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’nun vereceği karar üzerine Maliye, özür derecenize göre vergi indirim hakkı sağlayacak (1’nci, 2’nci, 3’ncü derece gibi). Bu hak verildiği tarihten itibaren, vergi indiriminden yararlanacaksınız. Dolayısıyla vergi indirim hakkı verilen tarihten önceki 24 yıl için vergi indiriminden yararlanıp, toplu para almanız gibi bir durum söz konusu olamaz.
Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
Uzaktan Eğitim İle Gerçekleşecek KGK Temel Eğitimlerimiz İçin Kayıtlar Başladı.
Soru ve Cevaplarla Mali Müşavirin Gündemi - 4 Konulu Online Seminer
"Uygulamalı Finansal Raporlama Standartları" ve " Kurumsal Yönetim " Konulu Mayıs Ayı Online Eğitimleri
"Türkiye de Gönüllülük ve Aidiyet" Konulu "Çevirim İçi Konferans" ta Aramızda Olmanızdan Onur Duyarız.