Aman Allahım ben ne yaptım !
25 Ocak 2022 Salı
Yaşadığımız sürede çoğumuz yapılan bir iş sonrasında pişmanlık duyarak “Aman Allahım . . . .
Aman Allahım ben ne yaptım !

ÖZGÜRCE

Aman Allahım ben ne yaptım !

Celal Özgüroğlu

Mali Müşavir- Bağımsız Denetçi

Yaşadığımız sürede çoğumuz yapılan bir iş sonrasında pişmanlık duyarak “Aman Allahım ben ne yaptım” şeklinde ifadesi ile üzüntüsünü ifade etmiştir. Bu üzüntülü durum, yapılan işin yanlışlığından ziyade beklenmeyen sonuçların ortaya çıkması ile ilgilidir.

Girişimleri sonucu nispi aidatların yasal olarak iptal edilmesi ile  sonuçlanan ve sonrasında gelinen durum için duyarlı bir  meslek mensubu, buna benzer bir duygu yaşıyor mu? bilinmez ancak nispi aidatların iptal edilmesi ile meslek mensuplarının aidat yükü hafiflemediği gibi adaletsiz bir uygulamayı da beraberinde getirdiği çok açıktır.

Önceki yıllarda maktu aidat ile birlikte meslek mensuplarının beyan ettikleri gelir üzerinden ödedikleri nispi aidat ile, bir anlamda meslek mensupları arasında sosyal denge sağlanırken, nispi aidatın iptali ile bu ortadan kalkmış ve yüksek gelir elde eden meslek mensupları için avantaj yaratılmıştır.

Öyle ya, bir yanda kirasını ödemekte dahi zorluk çeken binlerce meslek mensupları ile, diğer yanda mükellef sayısı ile ilgili hiçbir sınırlama olmadığı için yüzlerce mükellefi olan meslek mensupları, gelirleri dikkate alınmaksızın aynı tutarda oda aidatı ödemektedirler.

Yıllar boyunca maktu ve nispi aidatı ayrı ayrı tahsil eden oda yönetimi, nispi aidatın iptali ile zorunlu giderlerinden tasarruf etmek yerine, maktu aidatı, zorunlu giderlerini karşılayacak biçimde arttırarak meslek mensuplarının çıkarlarını koruma yerine kendi konforunu sürdürme tercihini ortaya koymuştur.

Düşünsenize, meslek mensuplarının mükelleflerine uygulayacakları  hizmet bedelleri için % 25 oranında artış oranını reva gören oda yönetimi, sıra kendilerine geldiğinde 2021 yılında 750 TL olan oda aidatını %40 oranında arttırarak 1.050 TL. sına çıkarabilmiştir.

Oda yönetimi otuz yılı aşkın süredir işbaşında olmanın sağladığı özgüvenle meslek mensuplarının sorunlarına çare olmak yerine kendi iktidarlarını devam ettirmek adına adımlar atmaya devam ediyorlar.

Bunun en büyük nedeni ise meslek mensuplarının yeterince kendi sorunlarına sahip çıkmamasından kaynaklanıyor. Üç yılda bir yapılan seçimlere ne yazık ki meslek mensuplarının büyük bir kısmı ilgi göstermiyor. Sonra da oda yönetimini her fırsatta eleştirerek sorunlarının çözümünü bekliyorlar. Oysa seçimlere ilgisiz kalarak bu sonuca yine kendileri sebep oluyor.

Yazıyı bu bölüme kadar okuyanlar lütfen yanlış anlamasın. Bu bir oh olsun! Yazısı değildir. Sadece bir meslek büyüğünüz olarak duyduğum üzüntünün dışa vurumudur. Çözümün yine meslek mensuplarının kendilerinin elinde olduğunun tespitidir. 

Gelin yıllardır kendilerini üstün gören ve ayrıcalıklı tavırlarını sürdürmede bir sakınca görmeyen oda yönetimine, yakın zamanda gerçekleştirilecek oda seçimlerinde bir sürpriz hazırlayın.

Büyük ve örgütlü gücünüzü seçimlere katılarak gösterin, mevcut yönetimi sandığa gömerek umutlarınızı yeşertin.

Unutmayın !

Umut olmadan, umut ele geçirilemez.

REKLAM ALANI
14-15 Mayıs 2022 de İSMMMO 25. Genel kurulu yapıldı. Toplamda tam 11 grup katıldı. Üye sayısı 46.514 kullanılan oylar 15.135 oldu.
Gelir Vergisi Kanunu’nun 88’inci maddesi gereği olarak “Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hâsıl olan zararlar . . .
22 Ocak 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı Kanun’la, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32. maddesinde yapılan düzenlemeyle;
YMM ve SMMM Odaları Genel Kurul Tarihleri - (2022)
Ülkemize elini kolunu sallayarak, yanında valizi bile olmadan gelen ve sayıları net olarak . . .
Katma Değer Vergisi iade taleplerinde, mal ve hizmet alımı yapılan alt mükelleflerden kaynaklanan
Her yıl, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde Engelliler Haftası kutlanıyor.
Vergi mahkemeleri, idari yargının özel görevli, idare mahkemeleri ise genel görevli yargı mercileridir.
Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin,. . . .
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
Türkiye’nin en büyük akademik meslek odası İstanbul SMMM Odasında Seçim Sonuçları Belli Oldu.
İstanbul SMMM Odasında Bir Araya Gelerek Bazı Mesleki Konuları Masaya Yatırdık.
17 Mayıs 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2022 I. Geçici Vergi Dönemine . . . .
Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu . . .
Geçtiğimiz perşembe günü kurumlar vergisi beyan dönemi bitti. Mart ve nisan aylarının yoğun . . .
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Sordu, BMMG Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kanarya Cevap Verdi.
BRİDGE RESTAURANT ta QNB e Finans Sponsorluğunda ÇDM Birliği Mensupları Bir Araya Geldi.
1990 yılından beri Meslekte Birlik Grubuna hizmet ettim. Hizmete başladığımda daha belgemi bile almamıştım.