Ankara SMMM Odası Başkanı Mehmet Okkalı İle Mini Söyleşi
18 Eylül 2014 Perşembe
Ankara SMMM Odası Başkanı Mehmet Okkalı İle Mini Söyleşi
Ankara SMMM Odası Başkanı Mehmet Okkalı İle Mini Söyleşi ;

İktisadi Dayanışma olarak Ankara SMMM Odası Başkanı Mehhmet Okkalı' ile Mesleğin DÜNÜ, BUGÜNÜ, GELECEĞİ ve AVM lerin Yanı Sıra, Mesleki Konu Üzerine Mini Söyleşi Yaptık.

Okkalı; Sorularımıza samimi olarak cevap verirken; Muhasebe Mesleğinin geçmişte karanlık oluğunu, Her isteyenin istediği şekilde muhasebe mesleğini icra ettiğini vurgularken.

13 Haziran 1989 yılında 3568 sayılı yasanın Resmi Gazete de yayınlanmasıyla ve 1990 yılında yasanın yürürlüğe girmesiyle, meslek mensupları olarak yasal kimliğimize kavuştuk dedi.

Kavuştuğumuz bu kimliğimizi şu an en iyi şekilde kullanmaya çalışıyhoruz. Fakat mesleğimizin bazı açılımlara, bazı düzenlemelere ihtiyacı var. Bu düzenlemelerinde TÜRMOB' umuz, Akademisyenlerimiz ve İlgili Bakanlığımız tarafından gerekli Dizaynının yapılması gerektiğine inanıyorum dedi.

Tabii ki burada; TÜRMOB ve Odalarımıza çok büyük görevler düşmektedir. Mesleki sıkıntılarımızla ilgili, mesleğin geleceği ile ilgili ve meslek mensuplarının istekleriyle ilgili bazı hassas konuları anlatmamız ve dile getirmemiz gerekiyor.

Artık KAPİTALİST sistemin getirmiş olduğu sıkıntılar ve zorluklardan dolayı ülkenin her sektöründe görülen daralmalar bizim mesleğimizde de görülmeye ve yaşanmaya başlamıştır.

Bunu bir örnekleme ile izah edebilirim;

Ülkemizin bir çok yerinde , her gün, her hafta, her ay AVM' ler açılıyor. Açılan bu AVM ler bulunmuş olduğu semtlerdeki orta ve küçük esnafın ömrünü (pilini) bitiriyor. Açılan ve her geçen gün mantar gibi türeyen AVM lerin sayısına baktığımız zaman, küçük esnafımızın bittiğini görmekteyiz. 

Kısacası; Büyük balıklar her zaman küçük balıkları yutuyor. Bu da günümüz de yaşam savaşı veren küçük esnafı bitiriyor, tüketiyor, adeta yutuyor, yok ediyor. Sadece büyük balıklar yaşamlarını garanti altına alırken, küçük esnaf yok oluyor.

Mali Müşavirler, genel de küçük ve orta ölçekli esnafın işini yaparak yaşam savaşı verirken, yavaş yavaş eriyen küçük esnaflarımızla birlikte Mali Müşavirlerinde kazançlarında erimeler yok olmalar başlıyor. İlgili kurum ve kuruluşlarımızın yok olmalarına erimelerine göz önüne almaları ve küçük esnafa kol kanat germeleri gerekiyor.

Bizler Ankara SMMM Odası olarak AVM ler üzerinde bir çalışma başlattık. (Basın Danışmanı arkadaşımızda aramızda şu an). Ankara SMMM Odası olarak Tüm AVM lerin tespitini yaptırdık. AVM lerin ülke ekonomisine katkısı var bunu inkar etmiyoruz. Fakat katkısı olurken; AVM lerin sistemsiz oluşmaları, adeletsiz bir yapılanmayı teşvik ediyor adeta.

Yani burada KAPİTALİST olan zengin, iyice zenginleşiyor. Orta tabaka da fakirleştikçe fakirleşiyor. Bu sistemin ülkemizi yöneten politikacılarımız tarafından düzeltilmesi gerekiyor. Bizlerde oda olarak bu politikacılarımıza ışık tutmak zorundayız. Bu nedenle bizim mesleğimizde de aynı sıkıntılar yaşanmaya başlarken bir yerde bu kötü gidişata dur dememiz gerekiyor.

Bir örnekleme ile açıklamaya çalışırsak; Daha önce kurumsal olan AVM lerin açıldığı bölge ve semtlerde 300-500 civarında esnafımız  geçimlerini idame ediyorlardı. AVM lerin devreye girmeleriyle işyerlerini kaptamak zorunda kaldılar. Çünkü küçük esnafımızın bu AVM lerle rekabet etme şanşları yok.  Bu nedenle kapanan firmaların biz meslek mensuplarına ve bu meslekten geçimini sağlayan Mali Müşavirlere de çok büyük zararları olurken, muhasebe büroları yavaş yavaş kapanmaya, hatta yok olmaya gidiyor.

Türkiye de Kaç tane AVM varsa, Her AVM de de belirli markalar var. Bu büyük firmaların muhasebeleri Ankara İstanbul, İzmir de vs büyük illerimizde Tek merkezden tutuluyor. Daha önce yüzlerce Mali Müşavirin yapmış olduğu işleri, kendi bünyesin de 5 tane Mali Müşavir ve YMM le muhasebe kayıtlarını yaparak, biz meslek mensuplarının pastada ki payını küçülüyor veya yok ediyor.

Yasal düzenlemeler le bütün AVM lerin önlerinin kapanması gerekli. Avrupa da olduğu gibi belirli kurallar getirilerek, küçük ve orta boy esnaflarımızında nefes almaları sağlanmalı. Onlara da yaşam hakkı verilmeli. Eğer AVM lerin yasal düzenlemelerle önleri kesilirse, küçük ve orta ölçekli esnaf ve firmalarımıza yaşam hakkı doğacaktır. O zaman bu yaşam hakkıyla esnaflarımızında yüzü gülecek, kazançları belli bir seviye ye gelecek. Ozaman meslek mensuplarımızda da adaletli bir gelir paylaşımı olacak. Sadece zenginlerin para kazanmaları değil, orta ve alt tabaka da yaşanyanlarında para kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Söyleşimizin devamını İKTİSADİ TV den izleyebilirsiniz.  Söyleşimizin Tamamı İçin Aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.iktisadidayanisma.com/1----26082014---M2U05206----Ankara-SMMM-Odasi-Bask/iktisadiTV/db63e939-7fe4-41db-a7e0-8c3bf8379ffc.aspx
Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
Bursa YMM Odası Başkanı Sayın Tığoğulları ile bir çok etkinliklerin hükümet tarafından iptal edilmesinden sonra telekonferansla duygu ve düşüncelerini aldık.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan ve Oda Sekreteri Eren Çekiç'le Muhasebe Mesleğini ve Meslek Mensuplarının Sorunlarını Masaya Yatırdı.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Mersin SMMM Odası Başkanı Ersin Gökgün' le Sıcağı Sıcağına Mesleki Sorunları Enine Boyuna Masaya Yatırdı.