Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün ..
10 Mayıs 2021 Pazartesi
Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün ..
Antalya SMMM Odası Sokağa Çıkma Yasaklarının KÇÖ/NÜD Uygulamaları Açısından Etkileri ve Dikkat Edilecek Hususlar ile Yiyecek İçecek Sektörünün Nisan - Mayıs Ayları Bordrolaştırma ve Teşvik Uygulamaları Konulu Etkinlik Düzenledi

Açılış Konuşması Emrullah Tayfun Çavdar (Antalya SMMM Odası Başkanı) Konuşmacı ; Ali İhsan Öztürk (E.İş Baş Müfettişi)

“Sokağa çıkma yasaklarının KÇÖ/NÜD uygulamaları açısından etkileri ve dikkat edilecek hususlar ile yiyecek içecek sektörünün Nisan-Mayıs ayları bordrolaştırma ve teşvik uygulamaları” konulu webinarımızı, Oda Saymanımız Yasemin Barlas’ın moderatörlüğünde Oda Danışmanımız E.İş Başmüfettiği Ali İhsan Öztürk’ün sunumu ile Zoom Uygulaması ve odamız Youtube kanalı üzerinden gerçekleştirdik.


Webinarın açış konuşmasını yapan Oda Başkanımız Emrullah Tayfun Çavdar; Anneler Gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Covid’19’un aşı ile son bulacağını, bu süreçte bir çok meslek mensubumuzu kaybettiğimizi, ekonominin çarklarının dönebilmesi için pandemi boyunca çalışmalara ara vermeden devam edildiğini dolayısıyla aşı sıralamasında meslek camiamızın muhakkak olması gerektiğini belirtti. 17 günlük tam kapanma kısıtlamalarında odamızı kapattık fakat çalışanlarımız teknolojik alt yapımızı kullanarak meslek mensuplarımıza hizmet vermeye devam edileceğini belirtti. Mesleki sorunlarımızın olduğu yadsınamaz bir gerçek, Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verilme süresinin uzatılmasını talep etmekten ziyade, 4.dönem geçici verginin kaldırılması gerektiğini düşünüyor bu konuda ki taleplerimizi bir kez daha yeniliyoruz. Meslek camiamızda sıkıntılar büyük iş yükü fazlalaştı, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum düşünülünce bizlere yapılan ödemelerde de düşüş var, hepimiz bu sıkıntıları yaşıyoruz. 

Pandemi dönemi daha önce tecrübe edilmiş bir durum değil hepimiz yaşayarak öğreniyoruz dolayısıyla TÜRMOB yada Oda Yönetimi olarak eksikliklerimiz olabilir, bu günlerde camia olarak biraz daha hoş görülü davranmamız gerekiyor. Pandemi bize bir şeyi daha öğretti evet bizim mesleğimizin değeri herkes tarafından bir kes daha anlaşıldı fakat bizim mesleğimiz tek başına yapılabilecek bir meslek olmaktan çıktı birlikte hareket edilmek çok önemli. Kurumlar arasında bağlantı kopuklukları var her iki kurumunda pandemi nedeniyle rapor alan meslektaşlarımızın taleplerini acilen yerine getirmesi ve  mücbir sebep hallerine almasını istiyoruz. Bu talebimizi üst birliğimiz de dahil gerekli yerlere ilettik, dedi. 


Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR sözlerini, yaklaşan ramazan bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramını kutlayarak sonlandırdı.

Webinarın sunumunu gerçekleştiren Oda Danışmanımız E.İş Başmüfettiği Ali İhsan Öztürk;

•Sokağa çıkma yasaklarının KÇÖ/NÜD uygulamaları açısından etkileri

•Dikkat edilecek hususlar

•Yiyecek içecek sektörünün Nisan-Mayıs ayları bordrolaştırma 

•Teşvik uygulamaları

Konularını anlattı. Webinarımız; meslektaşlarımızdan gelen sorular cevaplandırılarak sona erdi.
Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen kanunla; hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor, tutuklu ve hükümlüler . . .
Yargılamanın aleniliği ilkesine ve emsal kararlara ulaşım hakkına rağmen, Danıştay kararlarına ulaşmak pek mümkün değil. . . .
“ Şurasını iyi bilmek gerekir ki, ne erkekler kadınlara hizmetkar, ne de kadınlar erkeklere cariye olmak için yaratılmışlardır. “ . . . .
Daha önce 2016 ve 2017 yılını yapmış olanların tekrar yapmalarına gerek yok. Ancak benim devlete katkım olsun yaparım diyenlere bir . . .
Cumartesi günkü “Borç yapılandırmasında nelere dikkat etmek gerekir?” başlıklı yazımda yapılandırmaya ilişkin;
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 11’inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (i) bendiyle “kredi kuruluşları, finansal kuruluşlar, . . .
1 Haziran 1989'da kabul edilen ve 13 Haziran 1989'da Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren . . . .
7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Haziran 2021 tarihli Resmi . .
Gazetemizde 4 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Taşınmazlarda Değerleme Sorunu Şirketleri İsyan ettirdi!” başlıklı köşe yazımda,
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik . . . .
3568 sayılı meslek yasamız 13 Haziran 1989 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş ve mesleğimiz yasal kimliğine kavuşmuştur. Kutlu olsun
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
Basına yansıyan haberlerden Adalet Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütüldüğü ve UZLAŞTIRMACILIK yetkisi için . . . .
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Borç yapılandırması, matrah artırımı, stok ve kasa affı, ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözümü ve bu gibi birçok müesseseyi düzenleyen
Bursa YMM Odası Başkanı YMM Kemal Tığoğulları ve Bursa SMMM Odası Başkanı SMMM Doğan Yılmaz'la Günaysın Programında Buluşuyor.