BMMG Başkanı Turgay Kanarya; Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir.
25 Ağustos 2020 Salı
Geçmişte üst birliğimiz TÜRMOB’unda gündeme aldığı ama nedense daha sonra bir türlü çözüm için adım atmadığı . . . .
BMMG Başkanı Turgay Kanarya; Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir.
BMMG Başkanı Turgay Kanarya

"Kapasite Sınırlaması İvedilikle Hayata Geçirilmelidir."

Değerli meslektaşlarım;

Geçmişte üst birliğimiz TÜRMOB’unda  gündeme aldığı ama nedense daha sonra bir türlü çözüm için adım atmadığı mesleğimizin bir yarasına dokunmak istiyorum.

Bugünlerde gerek sosyal medya üzerinde, gerekse başka platformlarda sıkça gündeme gelen Mali Müşavirlere defter tutma kotası getirilmesi için yapılan etkinlikler görüyoruz. 

Günümüzde muhasebe mesleğinin en büyük sorunlarından biri haksız rekabet koşullarının ortadan kalkmamasından kaynaklanmaktadır.  Haksız rekabet ile etkin mücadelenin ancak kapasite sınırlandırması ile başka bir değişle kota uygulaması ile olacağına inanıyoruz.

Uygulanacak kota uygulaması ve bu uygulamanın etkin kontrolleri ile mesleğin en büyük sorunlarından biri olan haksız rekabet sorununun da çözüleceğini göreceğiz.

2010 yılında gerçekleştirilen Genel Kurulda TÜRMOB kapasite sınırlama yetkisi almıştır. Sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığına gidildi, biz bu işle ilgili çalışma yapıyoruz, siz çalışmanızı geri çekin denildi.  Aradan geçen 10 yıla rağmen bu konuda maalesef hiçbir adım atılmadı. Aldığımız bilgilere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma yapmaktadır.

Oysa ki Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçmeden, üst birliğimizin bu duruma bir çözüm bulması ve kota çalışmasını yaparak bakanlığa sunması gerekirdi. Tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren bu durumun Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarına bırakılmadan ivedilikle birliğimiz tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye’de bulunan tüm meslek odalarımızın ve hatta tüm meslektaşlarımızın fikirlerinin alınarak bu konuda derhal bir çalışma yürütmesi ve bu çalışmayı bakanlığa sunması yerinde ve doğru bir karar olacaktır.

TÜRMOB hali hazırda YMM ler için bir kota uygulaması yapmaktadır. 40 müşteriden sonra ikinci bir YMM istihdam etme mecburiyeti var. Bu uygulama muhasebe ve defter tutma hizmetlerinde de uygulanabilir bir uygulamadır. 40 müşteri kotasının %50 si şirket, %45 Ticari, Zirai ve SMK, %5 Basit Usul ve GMSİ olarak uygulanabilir.

Kota uygulaması, sürümden kazanma mantığının önüne geçerek daha kaliteli ve sağlıklı bir muhasebe sistemini de beraberinde getirecektir.

Aynı zamanda Mali Müşavir istihdamını da arttırarak, meslekte işsizliğinde önüne geçecektir. Bu konuda bizlerden görüş istenmesi halinde seve seve katkı sunacağımızı bildiririz.

Bu vesile ile yoğun bir dönemden geçen, bürolarında emek ve mesai harcayan tüm meslektaşlarıma kolaylıklar diliyor, sağlıklı ve huzurlu bol kazançlar diliyorum.
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna