BMMG Grup Başkanı Turgay KANARYA ; "Mali Müşavirlerin Hizmet Bedellerine uygulanan KDV Yüzde 1’e indirilmelidir."
23 Eylül 2020 Çarşamba
Aralık-2019 da Çin’de başlayan sonra hızlıca tüm dünyaya yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan . . .
BMMG Grup Başkanı Turgay KANARYA ; "Mali Müşavirlerin Hizmet Bedellerine uygulanan KDV Yüzde 1’e indirilmelidir."
BMMG Grup Başkanı Turgay KANARYA

"Mali Müşavirlerin Hizmet Bedellerine uygulanan KDV Yüzde 1’e indirilmelidir."

Aralık-2019 da Çin’de başlayan sonra hızlıca tüm dünyaya yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan virüs salgını nedeniyle başta sağlık çalışanları olmak üzere virüsten en çok etkilenen meslek grubu içerisinde biz mali müşavirler geliyoruz. 

Bu süreçte birçok arkadaşımızı salgın nedeniyle kaybettik.  EvdeKal çağrılarının yapıldığı, salgının en yoğun yaşandığı zamanlarda bile devletimizin en büyük gelir kaynağı olan vergilerin tahakkuk ettirilmesi, işverenlerin kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin girişlerinin yapılması aşamasında sağlığımızı hiçe sayarak çalışmaya ve gerek devlete gerekse işverenlere katkı sunmaya devam ettik.

Bu dönemde birçok sektörde işverenlere destek amaçlı KDV oranlarında indirime gidilmiş, ve işverenlerin bu süreçte KDV yükü azaltılarak rahat nefes almaları sağlanmıştır.

Ancak, bu süreçte sağlığını hiçe sayarak devlete hizmet eden biz mali müşavirlerin emeklerinin karşılıksız kalması bizleri derinden yaralamıştır.

Bizler her ay yaklaşık 2.800.000 mükellefin beyanname ve bildirimlerini hazırlıyor, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, TÜİK vb. işverenlerin tüm yapması gereken bildirimleri onlar adına hazırlıyor ve beyan ediyoruz. Devletin en büyük gelir kaynağının oluşumunda da hizmet veriyoruz.

Bizler çoğu zaman bedelini almadığımız hizmetin ifası nedeniyle KDV’sini ödemek durumunda kalıyoruz.

Bu süreç içerisinde piyasaların yaşadığı olumsuz tabloyu, doğrudan tahsilatında hisseden ve hizmet vermeye devam eden biz Mali Müşavirlerin KDV oranlarında yapılacak bir indirim bizlerinde biraz rahat nefes almasını sağlayacaktır. 

Talebimiz, Hazine ve Maliye Bakanlığına daha evvel yazılı olarak da başvuruda bulunduğumuz hizmet bedellerimize yansıtılan KDV’nin 18’den 1’e indirilmesi yönünde çalışma yapmalarıdır.
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna