BSMMMO tarafından düzenlenen ‘Blockchain ve Kripto Paralar’ konulu online seminerde konuşan Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul,
25 Şubat 2021 Perşembe
“İnternet ile birlikte bilgi nasıl merkezsizleşti, bilgiye erişim nasıl kolaylaştı ise şimdi de blockchain . . .
BSMMMO tarafından düzenlenen ‘Blockchain ve Kripto Paralar’ konulu online seminerde konuşan Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul,
"Blockchain teknolojisi ile para merkezsizleşecek"

BSMMMO tarafından düzenlenen ‘Blockchain ve Kripto Paralar’ konulu online seminerde konuşan Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul, “İnternet ile birlikte bilgi nasıl merkezsizleşti, bilgiye erişim nasıl kolaylaştı ise şimdi de blockchain teknolojisi ile artık para merkezsizleşiyor. Merkezi yapının varlığı artık sona eriyor” dedi.  

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Öğretim Üyesi, BAÜ İşletme Lisansüstü Programları Direktörü ve İstanbul Blockchain Women Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi Cemil Şinasi Türün’ün sunumlarında,  ‘Blockchain ve Kripto Paralar’ konulu online seminer düzenlendi. BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan online seminerin moderatörlüğünü ise BSMMMO Yönetim Kurulu Sekreteri Fatma Çil Eradaş yaptı. Meslek mensuplarının online olarak dinlediği seminerde ilk sunumu, ‘Blockchain Nedir? Bitcoin Nedir? Blockchain Teknolojisi ve Finans’ başlığı altında Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi Cemil Şinasi Türün gerçekleştirdi. 

“BİTCOİN SANILDIĞI GİBİ KAYIT DIŞI İŞLEMLERDE KULLANILMIYOR”

“Hem teknolojik hem de sosyolojik olarak, yeni bir dönüşümün içindeyiz” diyerek konuşmasına başlayan Boğaziçi Üniversitesi Öğr. Gör. Türün, “Blockchain aslında bir muhasebe kayıt sistemi. Bitcoin ise alım satım miktarını gördüğümüz ancak kimden kime gittiğini şifreli olduğu için bilmediğimiz bir sistem. Bitcoinler, sanıldığı gibi gayri kanuni yani kayıt dışı işlemlerde kullanılmıyor. Çünkü takibi çok kolay olan bir yapı” dedi. Boğaziçi Üniversitesi Öğr. Gör. Türün, sunumunda şunları söyledi: “Vadeli çeklerde Türk insanının keşfettiği derinlik, blockchain parasının geleceğidir. Şu anki blockchainde kredi yaratma enstrümanı yok. Bitcoin bir kredi enstrümanı değil. Hiçbiri itibara dayalı kredi yaratmıyor. Hepsi emtia formunda. Yani maden gibi. Ortaya çıkartıldığı zaman varsa var, yoksa yok. Dijital altın, dijital gümüş gibi. Bir kısmı menkul kıymet gibi, hisse senedi gibi muamele görüyor. Ama hiçbiri kredi değil, bono değil, tahvil değil.” Dünyada bunu konuşabildikleri bir teknik insanın, bir finansçının bulunmadığını da sözlerine ekleyen Öğr. Gör. Türün, konuşmasını, “Öyle bir durumdayız ki dünyada finansal sistem yıkılıyor ve yıkıldıktan sonra yerine yapılacak enstrümanlar şu anda Türkiye’de var” diyerek sonlandırdı.   

BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİNİN YIKICI VE DÖNÜŞTÜRÜCÜ YAPISI

Online seminerin devamında sözü, ‘Kripto Paraların Muhasebeleştirilmesi ve Vergilendirilmesi’ konulu sunumunu yapmak üzere, BAÜ Öğretim Üyesi, İşletme Lisansüstü Programları Direktörü ve İstanbul Blockchain Women Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul aldı. “Blockchain teknolojisi, altında yatan birçok uygulamayı hem yıkıcı hem de dönüştürücü şekilde etkiliyor” diyerek sunumuna başlayan Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul, “Yıkıcı değişim tarafından baktığımızda, burada aracıların ortadan kalktığı bir teknolojiyi görüyoruz. Dönüştürücü tarafından  baktığımızda ise muhasebe tarafından halihazırda kullanılan uygulamaların, sistemlerin tamamıyla dönüşeceği ve bunun da meslek mensupları düzeyinde hem bilgi, hem beceri, hem de yetkinlik alanında birçok değişikliklere gebe olduğunu ve çok yakın bir gelecekte bunlara şahit olacağımızı söyleyebilirim” dedi.  “MEVCUT SİSTEM GÜVENİLİR BİLGİYİ SUNMUYOR”

Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyin sorgulandığı bir dünyada; çift taraflı yüzyıllardır devam eden muhasebe kayıt sistemi, devletten yatırımcılara, şirket içindeki yöneticilerden çalışanlara kadar doğru ve güvenilir bilgiyi sunuyor mu? Maalesef sunmuyor. Bunun en büyük kanıtı da 2008 yılında yaşadığımız dünya finansal krizi. Onun öncesinde yaşanan Enron skandalı.  Arthur Andersen'ın nasıl iflas ettiğini hatırlıyoruz. Muhasebe yolsuzluklarının nelere sonuç verdiğini gördük. Dolayısıyla artık buna çözüm bulmanın zamanı çoktan gelmişti ve üç taraflı kayıt sistemiyle birlikte biz aslında şu anda yaşadığımız sıkıntıları, çok büyük ölçüde ortadan kaldırabiliyoruz.” 

“BLOCKCHAİN İLE MERKEZİ YAPI SONA ERİYOR”

Sunumuna, “Blockchain teknolojisinin getirdiği en önemli husus; yapılan kaydın değiştirilemez olması” diyerek devam eden Prof. Dr. Özkul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Blockchain teknolojisi ile yapılan muhasebe kaydını değiştirmeye hiç kimsenin ne yetkisi ne de gücü var. Blockchain teknolojisinin felsefesi bu. Her şey değişmez, her şey adil, her şey ortada ve herkesin paylaştığı bir sistem söz konusu. İnternet ile birlikte artık bilgi nasıl merkezsizleşti bilgiye erişim kolaylaştı ve kapılar açıldı ise şimdi de artık para merkezsizleşiyor. Merkezi yapının varlığı artık sona eriyor. Bunu kabul etmek lazım. Ve süreç içinde yönetimler de merkezsizleşecek. Bilgi gitti, para gidiyor, yönetimler de gidecek. Toplum bunu isteyecek. Ve süreç bizi buna götürecek.” 
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna