Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,
10 Ocak 2021 Pazar
İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz . . .
Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu Temsilen,

İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz yönetimdeki diğer muhalefet grubunun da desteğine rağmen Yönetim Kurulu toplantısında OY ÇOKLUĞU ile kabul görmeyerek RET edilmiştir.

Değerli meslektaşlarım ve kıymetli okurlar;

Bu yazımızda son bir yılımızın sizlerle birlikte kritiğini yapıp, istek ve taleplerimizi yılın son yazısında yineleyerek kapanış yapacağız.

Bildiğiniz üzere 2019 Aralık ayında tüm dünyayı etkisine alacak olan bir virüs ilk kez Çin’de duyuldu. Bu yeni salgın birkaç ay tüm dünyaya yayılırken ülkemizde de görülmüş ve hızla yayılmaya başlamıştı.

Bu yeni salgın türüne karşı, bilimsel araştırmalar devam ederken hastalık ise can almaya devam ediyor. 

Öyle ki, hastalık aynı zamanda global anlamda da ekonomik zorluklara yol açmış, ülkeler ekonomik daralmalara gitmiş, çeşitli önlemlerle vatandaşlarına mali durum güçlüğü yaşatmamaya gayret göstermişlerdir. 

Ülkemizde de aynı nitelikte, gerek çalışanlar gerekse işverenler için çeşitli ekonomik önlem ve paketler açıklanmış ve bu süreçte etkilenen herkesin bir nebze nefes almasını sağlayacak programlar açıklanmıştır. 
Ülke ekonomisine yön veren biz mali müşavirler bu süreçte sağlık koşullarımızı riske ederek devletimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu can siperane çalışmalarımızla gösterdik. 

Bu süreçte birçok meslektaşımızı salgın hastalığa kurban verdik, her gün azaldık ama yine de ülke ekonomisi için çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Bu bağlamda tüm meslektaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum.

Bu zorlu süreçte her sektörde olduğu gibi bizde ekonomik olarak etkilendik, küçüldük ama yılmadık çalışmaya devam ettik. Bunu yaparken de devletimizin bizi de görmesini bizim HAKLI taleplerimizi dikkate almasını istedik. 

Bu konuda hem devletimizden hem de  üst birliğimizden bazı talep ve beklentilerimiz vardı, Neydi bunlar kısaca hatırlayalım.

-Muhasebe hizmet bedelinde KDV oranın %1 e indirilmesi
-Mücbir Sebep kapsamının genişletilerek (önce sağlık) ekseninde yeniden düzenlenmesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan taleplerimizdi. Bu taleplerimi ve beklentilerimizi yineliyoruz.
-Kapasite Sınırlaması (KOTA getirilmesi)
-Haksız Rekabet Koşullarının ortadan kaldırılmasına yönelik çalışma
-Tahsilat Sorunu vb.

Sorunlarımızın da üst birliğimiz TÜRMOB tarafından çözüme kavuşturulması taleplerimiz ve beklentilerimiz arasındaydı. Bu son yazımızda yine aynı beklentiler içinde olduğumuzu da bildirmek bizlerin camiamıza asli borcudur.

Bu zorlu süreçte İstanbul Odamızın tasarruf yapması gerekirken, maalesef bir yıldır hiçbir eğitim düzenlenmemesine rağmen eğitim birimlerimiz hala açık ve milyonlarca lira atıl olan eğitim birimlerine aktarılmaya devam ediyor. Ne acıdır ki, kendi muhasebesini yapamayan bir oda yönetimi odamızı yönetmeye devam ediyor.

Bağımsız Mali Müşavirler Grubunu temsilen, İSMMMO Yönetim Kurulu üyesi olarak meslektaşın zor durumunu gözetmek adına 2021 MAKTU AİDAT’lara zam yapılmaması önerimiz yönetimdeki diğer muhalefet grubunun da desteğine rağmen Yönetim Kurulu toplantısında OY ÇOKLUĞU ile kabul görmeyerek RET edilmiştir. Dünyada tüm muhasebe örgütleri pandemi nedeniyle üye aidatlarına %20-25 oranlarında indirim yaparken bizim odamızın zam yapılmaması önerimizi ret etmesinin takdirini siz değerli meslektaşlarıma ve okurlarımıza bırakıyorum.

Bu vesile ile tüm meslektaşlarım ve kıymetli okurların yeni yılını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.31.12.2020

BMMG Kurucu Başkanı
Turgay Kanarya
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna