Bayram Bizim Neyimize ! . .
24 Mayıs 2020 Pazar
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Bayram Bizim Neyimize ! . .
Bayram Bizim Neyimize ! . . 

Hava bugün bulutsuz.  Dün de  bulutsuzdu, önceki gün de.  Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine. Üste para ödemeli hem de.  Kasası açık veren kasiyer gibi. En ufak bir hatada, sinek bir şey değil ama evler yıkar abesliğinde ağır para cezaları.  Bir sigara içimi kadar olsun,  kendimize ayıramadığımız zamanlar, bayramda da yerini buldu. Korona salgını varmış, insanlar bir araya gelemiyormuş, biz hep öyleydik a dostlar. Biz Hiç bir araya  gelemedik, halleşemedik. Saymazsak eğer seminer arası beş dakikalık yüzeysel konuşmaları.

* Yabancılaştık yabancılaştırdılar bizi bize, bizi kendimize…

* Su bulandı bulanıyor ha bire…

* Bayramdan sokak yasağından muaf ettiler, aslında mahvettiler…

* Güzel olan ne varsa; hayallerimizi, gençliğimizi, sağlığımızı…

* Dinlediğimiz kuş sesleri değil, bilgisayar cızırtılarıydı…

Mitolojinin yalancısıyım;  Penelope, yıllar yılı akşama kadar ördüğü kazağı, sabaha kadar sökermiş. Güzel bir amaç için. Biz meslektaşlar da, güzel Penelope gibi, her gün, doldur beyanname, ver bildirge ne uğruna, kim uğruna ! Yakaladık mı güzel günleri, yoksa karanlığa mı gömüldük ? 

Vazgeçtik güneşli havalarda sevdiklerimizle dolaşmaktan. Korona herkesin başında! Ama herkesin!  Eh! Gelen düğün bayram dedik ! 

Dedik te bayram günü evimizde keyfe keder oturmak, film izlemek, kitap okumak, yemek pişirmek varken, yok KDV, yok geçici, yok Ba-Bs, yok Kurumlar, ha yetişti ha yetişecek derken kalp spazmı geçirir olduk. Kırk yılın başı kimliklerimizin hatırını  saydılar. Sevinemedik. Çalışmak içindi verilen izin.  Ah kardeşim, bayram bizim neyimize. 
 
Razıydık belki de,  bizim de haklarımız verilse. Ne duyan vardı sesimizi, ne de dinleyen. Zalimin zulmüydü gün akşamlarında, eve dönüşlerimiz. Bu bir kavgaydı, öncesi yok sonrası yok. 120 bin mali müşavir,  beyannameyle ve yoksullukla pençeleşmekte

120 bin Mali müşavir çalışanları ve ailelerle eder bir milyon kişi. Muhasebeciler hesap tutmayı iyi bilirler. Kalemlerin tuşların kavgası, feri sönmüş gözlerin dalgın bakışı. Hakkı ödenmeyen hemşireler, doktorlar, sağlıkçılar anlatırken dertlerini medyada, hakkımız ödenmedi derlerken, muhasebeciler sanki  memnun mesuttu lar. 

Yalnız hakkı ödenmeyen  değil hakkı görülmeyen muhasebeciler.  İşte bu yazı, onun için yazılmıştır. Tarihe not düşmektir efendilerin  ettiklerini. Kim bilir gelecekte yönetenler, evlatlarını  sevmeyi öğrenirler ümidiyle. 

Sözün kısası sevgili meslek mensuplarımız ve okurlar;

Huzursuzluk büyük, rahatsızlık derin, yaşanılanlar tam bir çile. Bayram bizim neyimize… 

Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı 
Gülüzar Özev
Açılış Konuşmaları; Emre Kartaloğlu (TÜRMOB Genel Bşk.)ve Fettah Açan (Sürgem Bşk.) Moderatör; Prof. Dr. Cemal Yükselen - (TÜRMOB Y.K.Üyesi) - Konuşmacılar; Prof. Dr. Cemal İbiş; (Işık Üniversitesi Rektörü), Alta Prinsloo; (IFAC),Hilde Blomme (Accountancy Aurope) ve Dr. Masum Türker ; TÜRMOB Y.K.Üyesi
Bilindiği gibi, vergi ve SGK uygulamalarında zamanaşımı söz konusudur. Zamanaşımı tahsilat yönünden . . . .
Çalışanlara sene sonunda ortaya çıkan kar üzerinden belli nispetlerde ikramiye verilmesi günümüz şirketlerinin başvurduğu . . . .
213 sayılı Kanunun 160/A maddesinin birinci fıkrasında, mükellefiyet . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Üç gündür Meclis’e sevk edilen vergi affı konusundaki görüşlerimizi açıklamaya çalışıyoruz. İnat ve ısrarla da yasallaşacak . . . .
İlgide kayıtlı özelge talep formunda; hakkınızda ……….. 4. İcra Müdürlüğünce kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip başlatıldığı
İşsizlik Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi 16/10/2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur.
İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; Şirketinizin ... arasında feribot işletmeciliği faaliyeti kapsamında kara nakil taşıtları ve . . .
Yoğun talep karşılık buldu. Gelir ve Kurumlar Vergisi'nde matrah artırımı da hazırlıkları süren torba yasa kapsamına alınıyor.
Gelir Vergisi Kanunu’nun “ev kirasız-para faizsiz olmaz” şeklindeki iktisadi anlayıştan hareketle düzenlenmiş “emsal kira bedeli”
Beklediğimiz, istediğimiz vergi affı geliyor. Peki, ama nasıl geliyor? Önceki 2 yazımızda affın tarafların istek ve ihtiyaçlarına . . .
Son dönemde corona virüsü vaka sayısının artış gösterdiği Türkiye ile ilgili bir son dakika iddiası geldi.... . . .
Beklediğimiz, istediğimiz vergi affı geliyor. Yakın zamanda yasallaşıp uygulamaya geçilecek. Peki, nasıl olacak? Nasıl bir af gelecek?
Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen vergi, sosyal güvenlik primleri ve diğer kamu alacaklarının tahsiline ilişkin . . . .
Bilindiği üzere SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılması amacı ile
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, DÜNYA için kaleme aldığı yazısında,
2020 yılı üçüncü geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı % 5,29(yüzde beş virgül yirmidokuz) olarak tespit edilmiştir.