Ben demiştim..!
16 Mayıs 2022 Pazartesi
Celal Özgüroğlu
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
ÖZGÜRCE 

Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!” 

Ben demiştim..!

Celal Özgüroğlu  - SMMM

Arzu edilmeyen bir durumun ortaya çıkması halinde bu sonucu önceden tahmin edenlerin en sevmediği sözcük,  başlıktaki gibi “Ben demiştim! “ ifadesidir her halde.

14-15 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen 25. İSMMMO olağan genel kurulunda sonuçlar belli oldu ve beklendiği gibi Çağdaş Demokrat Mali Müşavirler Birliği Grubu ezici bir çoğunlukla seçimin galibi oldu. 

Seçim öncesinde 10 parçaya bölünen muhalefet,  ÇDMB grubuna büyük bir avantaj sağlayarak belki de ÇDMB açısından son yılların en rahat seçimine olanak sağladı. 

Yıllardır farklı isimlerle örgütlenerek parçalanan meslek mensupları, bir türlü geçmişten ders almayarak her seçim döneminde aynı hatayı tekrar ederek farklı sonuç elde etmeyi ümit etmektedirler.

Ne gariptir ki seçime katılan tüm grupların ortak hedefi, 32 yıldır yönetimde olan ÇDMB grubunun iktidarına son vermek olmasına rağmen, güç birliği yapılmaması halinde bunun gerçekleşemeyeceğini bir türlü idrak edemiyorlar.  

Yazılarımı takip eden okurların hatırlayacağı gibi 05.02.2019 tarihinde yine bu konuya dikkat çekmiş ve yayınladığım makalede aşağıdaki satırları kaleme almıştım;    

Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!” 

Benzetme ne kadar doğrudur bilinmez ama meslek örgütümüzde yıllardır söndürülemeyen büyük bir yangın var. Ülke genelinde faaliyet gösteren yüz binin üzerinde meslek mensubunun en az yarısı İstanbul ilinde faaliyet gösteriyor ve elli bin civarında meslek mensubunun bağlı olduğu meslek örgütü 29 yıldır değişmeyen bir kadro ile yönetiliyor.

Örgütümüzde bir türlü söndürülemeyen yangına sebep olanlar, yangına müdahale anlamında önlem arayışında olması gerekirken, her seçim döneminde hamasi söylemlerle günü kurtarma gayreti içerisine giriyorlar. 

Uzun zamandır süre gelen bu uygulamadan rahatsızlık duyan duyarlı meslek mensupları yıllardır bir arayış ve çıkış yolu bulmak umudu ile bir araya gelerek farklı unvanlar altında örgütlenme gayreti içerisine giriyorlar. 

Ancak farklı grupların bu ayrışması bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Yapılacak olan seçimlerde güçleri oranında oy alacak olan gruplar listelerde yer alabilecek sayıda oy alamazlarsa bu çabaları sonuç vermeyecek ve 29 yıldır süregelen ve çağdaş yapıya uygun olmayan bu yönetim biçimini değiştirmek mümkün olamayacaktır.  

Bu nedenle deyim yerinde ise ortalık alev yanarken duyarlı meslek mensuplarının oluşturduğu farklı gruplar, Afrika atasözü örneğinde olduğu gibi yangına müdahale etmek üzere birlikte yan yana  mücadele etmelidirler.   

“Yukarıdaki paragrafta da ifade edildiği gibi farklı grupların bir sonuç vermeyecek oy potansiyelleri bir araya getirilerek bir güç oluşturulmalı ve öncelik yangının söndürülmesine katkı vermek olmalıdır. Hiçbir meslek mensubu ya da meslek örgütü için mücadele eden grupların, kişisel ya da grup çıkarlarını ön plana alarak strateji geliştirme lüksü yoktur. Zaman birlik olma, güç ve işbirliği yapma zamanıdır. 

15 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen İSMMMO seçim sonuçları yıllardır öne sürdüğümüz tespit ve görüşlerimizin doğruluğunu ortaya koymaktadır. 

Üzülerek belirtmeliyim ki bireysel olarak yıllardır farklı gurupları bir araya getirerek ittifak halinde seçimlere hazırlanmaları konusundaki çabalarım sonuç vermedi. Ancak özellikle bu dönemde Öncü Grup lideri Sayın Serdar Özkan’ın koşulsuz ittifak teklifine karşın diğer grupların işbirliği taleplerini yanıtsız bırakmalarının anlaşılır gibi olmadığını ifade etmeliyim. 

Olan olmuş, takke düşmüş ve kel bir kez daha görülmüştür. Artık tüm grup önderleri akıllarını başlarına devşirmeli ve bireysel çıkarlarını bir kenara bırakarak zaman yitirmeden seçime beş kala değil, derhal güç birliği konusunda bir araya gelmelidirler. 
REKLAM ALANI
8- Kişisel Gelişim Uzmanı Zafer Yılmaz' la; Diksiyon, İletişim Teknikleri, Kürsüden Dinleyiciye Hitap, Kendimizi Nasıl Tanıtırız, Sesin Kullanımı ve Diyafram Nefes Tekniği Farkındalık Çalışması.
REKLAM ALANI
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
Gazze Basın Açıklaması