Bir Ulusun ve Bir Liderin Doğum Günü
18 Mayıs 2015 Pazartesi
Turgay Kanarya
Bundan tam 96 yıl önce, M.Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’a ayakbastı.

Bir Ulusun ve Bir Liderin Doğum Günü


Değerli meslektaşlarım,

Bundan tam 96 yıl önce, M.Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’a ayakbastı. O günlerde vatan topraklarının neredeyse tamamı işgal altındaydı. Millet yorgun ve fakirdi. Ülke karanlığa doğru sürükleniyordu. Fakat Atatürk geleceğe dair yüreğinde büyük bir umut taşıyordu. Çünkü o, bu ülkenin insanlarının gücüne inanıyordu. Ve yaşlısını gencini, köylüsünü şehirlisini, kadınını erkeğini bir araya getirerek Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bu başlangıç aynı zamanda Cumhuriyetin ve bağımsızlığın ilk adımı oldu.

Atatürk’ün bizlere emaneti olan Cumhuriyeti korumak ve ileriye taşımak sadece gençlerin değil hepimizin boynunun borcudur. Çünkü Atatürk, Gençliğe Hitabesi’ni okuduktan sonra ona gençlik diye kimi kast ettiği sorulmuş, o da şu cevabı vermiştir. “Eli işleyen, aklı çalışan her Türk, gençtir.” 

Biz “Gençler” için bu önemli günün önemli bir başka tarafı daha var. Sizinle paylaşmak isterim.
Yıl 1932. Aydın Halkevi Atatürk’e saygısını göstermek için bir Gazi Günü kutlaması yapmak ister. Ama Gazi Günü’nün hangi gün olmasına karar verilemez. Uzun tartışmalardan sonra Atatürk’ün doğduğu günün Gazi Günü olması konusunda birleşirler. Ama asıl sorun ondan sonra başlar. Atatürk’ün hangi gün doğduğunu kimse bilmemektedir. Kentin ileri gelenlerine sorulur. Bir yanıt alınamaz. Tarih kitapları karıştırılır. Bir kayıt bulunamaz. Tam o günlerde Ankara’da 1.Türk Tarih Kurultayı toplanacaktır.

Bu toplantıya Aydınlı tarih öğretmen Hulusi Aksu Doğan’da çağrılır. Kurultay’a katılan Hulusi Bey doğum gününü ülkenin önde gelen tarihçilerine hatta Atatürk’ün yakın arkadaşlarına sorar. Şaşırarak görür ki onlar da bilmemektedir. Hulusi Bey ne yapacağını düşünürken sevindirici bir haber alır. Atatürk katılımcılara bir çay partisi verecektir. Orman çiftliğinde verilen çay partisine koşan Hulusi Bey hemen Atatürk’ün yanına gidip, Aydın Halkevi olarak yapmak istediklerini anlatır. Ardından “Ama sizin doğum gününüzü bilmiyoruz” der.

Bir an gözleri parlar Atatürk’ün. Ama bu canlanma kısa bir süre sonra sıkıntılı bakışlara dönüşür. Bir sigara yakan Atatürk kollarını iki yana açarak, “Ben de doğum günümü bilmiyorum” der. Ne diyeceğini ne düşüneceğini bilemez Hulusi Bey. Olduğu yerde dona kalır. Herkes sessizce Atatürk’e bakmakta, vereceği yanıtı merak etmektedir. Atatürk, Ankara’nın ufkuna bakarak bir süre düşündükten sonra şöyle der, “Samsun’a çıktığım günü kutlayınız. İşte benim doğduğum gün, o gündür.” Gazi Kutlaması o günden sonra bütün yurtta Gençlik Bayramı olarak kutlanmaya başlanır.*”

Bu yüzden bizler Kurtuluş Savaşı’nı kendi doğum günü olarak gören Atatürk’e minnet borcumuzu asla unutmayacağız. Eli işleyen ve aklı çalışan her genç gibi Cumhuriyet’e sahip çıkmaya devam edip, geleceğe umutla yürüyeceğiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutlarım.

(*Atatürk’e ait anılar. Cumhuriyet Matbaası. İstanbul. 1949)

1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
"Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" Konulu Etkinlikte Buluşuyor
45 Dakika Nuray Kanmazer'le Cem TV de
Uzaktan Eğitim İle Gerçekleşecek KGK Temel Eğitimlerimiz İçin Kayıtlar Başladı.
Munzur Vadisi Merkezli Turumuzun (Tunceli-Ovacık-Erzincan-Elâzığ) Detaylarını Tanıtım Videomuzda Bulacaksınız.