Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…
25 Kasım 2022 Cuma
TÜRMOB bilindiği gibi ülkedeki mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin üye oldukları bir birliğin adı
Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…
Bir Yazı, Bir İmza ve Malümun İlanı…

İbrahim Balcıoğlu - SMMM

TÜRMOB bilindiği gibi ülkedeki mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin üye oldukları bir birliğin adı. Ülke içinde SMMM ve YMM’ler önce ikamet ettikleri veya çalıştıkları şehirlerdeki odalara, odalar da bu TÜRMOB denilen üst birliği bağlı olarak faaliyet icra ederler. Şu an için ülkemizde 78 SMMM odası ve 8 YMM odası bulunuyor. Bu odaların da toplamda 120 bine yakın üyesi var.

3568 sayılı yasa ile illerde odalar kurulurken müteşebbis heyetler seçilerek oda kurulmasına ön ayak oldular. Odalara geçici kuruldan belge alanları üye kaydederek işe başlayan bu heyetlerin birçoğu daha sonra yapılan oda seçimlerinde de seçilerek oda yönetimlerini oluşturdular.  O yönetimler 5786 sayılı yasa çıkana kadar bu işi bir meslek haline getirerek ömür boyu yöneticilik yapmaya devam ettiler. Öyle ya bunlara kimsecikler gözünün üstünde kaşın var diyemedi. Yönetici olmanın avantajı ile her seçime 3-0 önde başladılar ve her seçimde çoğunluk sisteminin avantajını da kullanarak yönetime çöreklendiler. O koltuktan bir daha da kalkmadılar. 

5786 sayılı yasa ile getirilen iki dönem yasağı ancak 2010 ve 2013 seçimlerini de müktesep hak olarak kullanıldıktan sonra 2016 seçimleri ile uygulama safhasına geldi. Bu dönemde önceden beri gelen birçok yönetici gibi Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubunun doğal ve ebedi lideri Yahya Arıkan da başkanlığı üzülerek bırakmak zorunda kaldı. 2016 yılında yapılan oda seçimlerinde giderayak kendini milli şef (onursal başkan) ilan ettirmeyi de başardı. O tarihten sonra da İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası binasının en üst katı kendisine tahsis edilerek big brother olarak oradan odayı ve çalışanları kontrol etmeye devam etti. Söylentilere göre o kata özel izinle dahi zor girilirmiş.

Ancak uzatmalı başkan by Yahya, Ekim ayında kendini daha önce de yöneticisi ve tek seçicisi olduğu TÜRMOB’a genel sekreter olarak seçti ve orada göreve başladı. Hala orada genel sekreter olarak görünse de herkes onun tartışmasız oranın başkanı olduğunu, kendinden habersiz kuş uçmadığını biliyor. Hatta o kadar ki birgün bile mesleği icra etmemiş, konuyla uzaktan yakından hiç alakası olmamış bir pazarlama hocasını TÜRMOB yönetim kurulu üyesi olarak seçerek bu birliğe başkan yaptı. Bu kişinin başkanlığına itiraz edilince de yerine İstanbul’dan arkadaşı Masis Yontan’ı seçerek onu başkan yaptı. Yani bu meslekte istediğini yapan, istediğini başkan seçen ve kendisine de istediği rolü biçen biri oldu by Yahya…

Evvelki gün Mahmut Günbegi isimli meslektaşımızın CİMER vasıtasıyla bir sorusuna cevap veren TÜRMOB evrakı gündeme bomba gibi düştü. Devletin en üst organlarından biri olan CİMER’e ve ilgilisine gönderilen evraka genel başkan ünvanı ile imza atan by Yahya, bugüne kadar söylenip de kanıtlanamayan gerçeği faş etmiş oldu. Gönderilen evrakta kendini genel başkan ilan eden Yahya Arıkan altını da imzalamakta bir beis görmedi. Tabi bir üye ve delege olarak bunun hesabının sorulmasını istemek en tabii hakkımız…  

Doğrusu Yahya Arıkan 2016-17 yıllarında YMM belgesini almaya hak kazanmıştı. Alırsa 3 yıllık kıdem şartını yerine getiremediği için TÜRMOB’a yönetici olamayacak, 5 yıllık kıdem şartını yerine getiremediği için de genel başkan olamayacaktı. Cemal Yükselen olayının ardında yatan bir gerçek de budur. Cemal Yükselen’in genel başkanlığına itiraz edilmeseydi alel acele YMM belgesi alınacak ve Yahya Arıkan yapılacak bir yönetim kurulu kararıyla başkan seçilecekti.

2016 yılında bu başarısız deneme, 2019 seçimlerinde Meslekte Birlik Grubunun bilgisiz, tecrübesiz ve ihtiraslı adayları sayesinde devam etmiş ve 2022 seçimlerinde yönetim kuruluna seçtikleri 4 YMM ve bir belgesiz YMM ile tam bir fiyasko ile Çağdaş Grup yönetime bir tane bile SMMM seçememiştir.

Geçtiğimiz günlerde kaybedilen iki yönetim ve bir denetleme kurulu üyeliğinden sonra ayakları birbirine dolaşan bu yönetimin, iyi bir gayret ile çok yakında gidici olduğunu bu son olayla görmüş olduk.
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Bu yazımızda, emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmeleri halinde 4/a sigortalıların mevcut Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulaması . . .
Maliye (Gelir İdaresi Başkanlığı), yakın zamanda yayınladığı tebliğlerle bazı sektörleri ilgilendiren önemli düzenlemeler yaptı.
2022 hesap döneminin kapanmasıyla birlikte, dönem sonu kapanış işlemleri ve kurumlar vergisi beyanname hazırlıkları başladı. Ben de bu . . .
Çalışan veya çalışmayı düşünen annelerin en büyük derdi, işe giderken çocuğumu kime bırakacağım nereye bırakacağım ve cebimden kaç para çıkacak?
Uzun süredir köşemde devlete ait borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin şartların oluştuğunu ve bir düzenleme geleceğine ilişkin . . . .
Vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, sigorta primleri, KYK borçları için vergi borcu yapılmandırma detayları Bakan Nebati . . .
Kadın Muhasebeciler Derneği hafta sonunda düzenlediği etkinlikte dernek üyesi kadınların birlikte okudukları bir kitabı değerlendirdiler ve . . .
Ödeal & Analistim IT, İstanbul Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası Fatih İlçe Üyeleri ile Buluştu.
7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un sermaye . . . .
Gelir ve kurumlar vergisi yönünden, mahsuben iade tevkif yoluyla kesilen vergiler ve geçici verginin mahsuben veya nakden iadesi ile gelir . . .
Basınımızın Değerli Temsilcileri Merhaba. Öncelikle hepinizi; şahsım ve Tüm Oda Kurullarımız, Komisyonlarımız ve Meslektaşlarımız adına . .
AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "EYT'yi şubat ayı içinde yasalaştırıp, mart ayı içinde de maaşlarını almalarını . . . .
Bu yıl temmuz ayında çıkartılan ek bütçe ile gelir ve gider rakamları ciddi oranda artırılmış ama bütçe açığı hedef rakamı olan 278 milyar 374 . . .
31 Aralık 2022'ye kadar devlete olan tüm borçların yapılandırılacağı yeni bir paket hazırlanıyor.
Bu yıl da konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, iş yerlerine pos cihazı bulundurma zorunluluğu getiriyor. Taslak ile kartla ödeme talebine olumsuz yanıt verilen. . .
Yılık beyanname verme zamanına daha çok zaman var diyenler olabilir. Ancak günlük iş yoğunluğu ve koşturmacası içinde göz açıp . . . .
Ödeal & Analistim IT, İstanbul Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası Üyeleri ile Buluştu.