Borçlanmayla emekli olunabilir mi?
21 Ocak 2022 Cuma
Bayan arkadaşımızın doğum tarihi 11 Ekim 1962. Sigorta başlangıç tarihi 1 Temmuz 1998. . . .
Borçlanmayla emekli olunabilir mi?
Borçlanmayla emekli olunabilir mi?

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

Bayan arkadaşımızın doğum tarihi 11 Ekim 1962. Sigorta başlangıç tarihi 1 Temmuz 1998. Prim ödeme gün sayısı 1103. Doğum yaptığı tarih 17 Mayıs 1990. Doğum borçlanması yapıp, sigorta başlangıç tarihini doğum tarihine çekip, geri kalan günlerini borçlanarak emekli olabilir mi? Cemal Özacar

Doğum borçlanması için doğum olayının ilk defa sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu bağlamda sigorta başlangıcının uzun veya kısa vadeli sigorta kolu olması da önemli değil. Emeklilik açısından sigorta başlangıcı sayılmayan staj sigortası da doğum borçlanmasında sigorta başlangıcı sayılıyor ve staj sigortası sonrası gerçekleşen doğumlar için de borçlanma yapılabiliyor. Ancak ilk defa sigortalı olunan tarihten önce gerçekleşen doğumlar için borçlanma yapılamıyor. Arkadaşınızın doğumu ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce olduğundan, mevcut yasal düzenlemeye göre doğum borçlanması yapması maalesef mümkün değil.

Borçlanma, sigortalının kendi isteği dışında sigortalılık süresinin kesilmesi halinde, kesilen sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık süresinden saydırılmasını ifade ediyor. Diğer bir deyişle hizmet borçlanması, kanunda belirtilen haller nedeniyle prim ödenmeyen (çalışılamayan) sürelerin primleri sigortalı veya hak sahipleri tarafından ödenmek suretiyle bu sürelerin prim günü/hizmet süresi olarak kazanılmasıdır. Bu bağlamda 5510 sayılı SSGSS Kanunu ile yurtdışında geçen hizmetlerin borçlanılmasına ilişkin 3201 sayılı Kanun'da sayılan sürelerin borçlanılması dışında, sigortasız geçen süreler için toplu prim ödeme (borçlanma) usulü maalesef yok.

Sandık emeklisi çalışmaya başlarsa aylığı kesilir mi?

Özel bir bankada 17 yıl çalıştıktan sonra, bankanın emekli sandığından emekli oldum (engelli raporum var). Başka özel bir şirkette çalışırsam emekli maaşım kesilir mi? 1982 doğumluyum. İlk sigorta tarihi Temmuz 1999. Ümit Bali

Sigorta başlangıç tarihiniz Temmuz 1999, doğum tarihiniz 1982 olduğuna göre engellilere sağlanan özel emeklilik koşullarıyla emekli olmuş olmalısınız. Engelli hakkıyla emekli olmanız, emeklilik sonrası çalışmanız için engel oluşturmuyor. Emekli aylığınız kesilmeksizin, özel sektörde 4/a kapsamında sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışabilirsiniz.(18.01.2022-Sözcü)
REKLAM ALANI
14-15 Mayıs 2022 de İSMMMO 25. Genel kurulu yapıldı. Toplamda tam 11 grup katıldı. Üye sayısı 46.514 kullanılan oylar 15.135 oldu.
Gelir Vergisi Kanunu’nun 88’inci maddesi gereği olarak “Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hâsıl olan zararlar . . .
22 Ocak 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı Kanun’la, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32. maddesinde yapılan düzenlemeyle;
YMM ve SMMM Odaları Genel Kurul Tarihleri - (2022)
Ülkemize elini kolunu sallayarak, yanında valizi bile olmadan gelen ve sayıları net olarak . . .
Katma Değer Vergisi iade taleplerinde, mal ve hizmet alımı yapılan alt mükelleflerden kaynaklanan
Her yıl, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde Engelliler Haftası kutlanıyor.
Vergi mahkemeleri, idari yargının özel görevli, idare mahkemeleri ise genel görevli yargı mercileridir.
Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin,. . . .
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
Türkiye’nin en büyük akademik meslek odası İstanbul SMMM Odasında Seçim Sonuçları Belli Oldu.
İstanbul SMMM Odasında Bir Araya Gelerek Bazı Mesleki Konuları Masaya Yatırdık.
17 Mayıs 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2022 I. Geçici Vergi Dönemine . . . .
Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu . . .
Geçtiğimiz perşembe günü kurumlar vergisi beyan dönemi bitti. Mart ve nisan aylarının yoğun . . .
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Sordu, BMMG Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kanarya Cevap Verdi.
BRİDGE RESTAURANT ta QNB e Finans Sponsorluğunda ÇDM Birliği Mensupları Bir Araya Geldi.
1990 yılından beri Meslekte Birlik Grubuna hizmet ettim. Hizmete başladığımda daha belgemi bile almamıştım.