Eğer Son Mümkünse, Yeni Bir Başlangıçta Mümkündür.
13 Mayıs 2022 Cuma
Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu . . .
Eğer Son Mümkünse, Yeni Bir Başlangıçta Mümkündür.
Görü-yorum

Eğer Son Mümkünse, Yeni Bir Başlangıçta Mümkündür.

Mali Müşavir Hıdır Daştan
hidirdastan@mynet.com

Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak. 2019 seçimlerinden bir süre önce kurucularından birisi olduğum gruptan ayrıldım ve o gün bu gündür tam bağımsız bir meslektaş olarak mesleğe gerçekten gönül vermiş meslektaşlarımla “Güçlü ve üreten iktidar için önce güçlü muhalefet” sloganı ile muhalefeti birleştirici çalışmalar içine girip mesleğe ve meslektaşa katkılar sunmaya çalıştım. Bu süreçte siz değerli dostlarımın bilgilerine bilgi katmak için gerek bilgilendirme mesajlarıyla ve gerekse yazmış olduğum mesleki makaleler ile destek olmaya gayret ettim, sorularınıza her daim yanıt vermeye çalıştım. Katkı sağlayabildiysem ne mutlu bana.

Öncelikle çeşitli nedenlerle bir araya gelme becerisi gösteremeyen, yeterince çalışıp üretmeyen bölüne bölüne sayısı 14 15’e varan parçalı ve dağınık muhalefet grubunu ve bu dağınıklığın da katkısıyla beklenen talepleri karşılayamayan yeterince proje üretemeyen oda iktidarını protesto ediyorum. 

Dağınık muhalefetin çok seslilikten ziyada durumu her geçen gün kötüye giden meslektaşın sesini soluğunu kesip ciddi bir de kargaşa yarattığını gördüğüm için 2019’dan bu yana hiçbir grup ile birlikte yol yürümediğimi net bir dille ifade edeyim. Ayrıca “meslektaş seçimlere ilgi göstermiyor” savını çürütmek ve o ilgi göstermediği söylenen meslektaşlarımın desteğiyle, onların sesi olmak için Bağımsız Delege Adayı olmaya karar verdim. Hedefim seçimlere ilgi göstermiyor denen meslektaşa, vereceği bir tepki oyuyla en azından bir sonraki döneme damgasını vurabileceğini ve aslında seçimin öznesinin onlarca grup değil kendileri olduğunu göstermektir.

Bu seçimde meslektaş sandığa gelecek ve hiçbir gruba oy vermeyerek koltuk hesabı yapan grup enflasyonuna dur diyecek ve meslektaşın haklarını koruyan ve saygın bir meslek için “etkin muhalefet-güçlü iktidar”  mesajını verecektir. Sonuçlar iyi okunup analiz edilebilirse aslında seçmen özellikle bu sene nitelik olarak değil sayıca artan gruplara son uyarısını yapacak vereceği oyların dağılımıyla. Beklenti sonraki dönemin asgari müştereklerde bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiği ve güçlü muhalefet durumudur.

Gerek 15 Mayıs ve seçimlerin ertesi günü olan 16 Mayıs çok önemli tarihlerdir. Seçimlerin sonucu ne olursa olsun ertesi gün, bu meslekten geçimini sağlayıp çoluğunu çocuğunu okutmuş, yarınlarını bu meslek sayesinde dizayn etmiş her meslektaşın görevi ve hatta borcudur mesleği yarınlara daha saygın, daha etkin ve daha değerli hale getirmek. Böyle bir refleks gelişecek diye düşünüyorum Pazar günü ve hepimiz biliyoruz ki “Eğer son mümkünse, yeni bir başlangıçta mümkündür.”

Bu koşullarda hem muhtemelen seçimi yeniden kazanacak olan oda yönetimini ve hem de oda tarihinde görülmemiş kadar parçalı halde seçime giren muhalefeti sert bir şekilde uyarma ihtiyacı, meslektaş için bu seçimin en hatırda kalır bir son olacak ve bu son da yeni bir başlangıç olacaktır. 13.05.2022 
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022'nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yüzde 30 . . . .
7256 sayılı Kanun ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 93 üncü madde hükmünün uygulanmasına yönelik usul ve esaslara . . .
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Ülkemiz, 2018 yılının ortalarından itibaren döviz kurlarının yükselişini önlemek için deneme yanılma yolu ile çeşitli taktiklere başvuruyor! . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .