Elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi
19 Kasım 2023 Pazar
Kıymetli okurlarım bugünkü yazımla sizlere, hafta sonu Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli araçlarda uygulanan ÖTV diliminde yapılan . . . .
Elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi
SERBEST KÜRSÜ

Elektrikli araçlar için yeni ÖTV düzenlemesi

Abdullah KİRAZ
Yeminli Mali Müşavir

Kıymetli okurlarım bugünkü yazımla sizlere, hafta sonu Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli araçlarda uygulanan ÖTV diliminde yapılan değişikliği ve bunun elektrikli araç satış fiyatlarına olası etkisini aktarmayı ve elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlayacağını değerlendirdiğim bir önerimi sizlerle paylaşmayı arzuladım.

Şimdiden faydalı olması dileğiyle…

18.11.2023 Cumartesi günü yürürlüğe giren, 17.11.2023 tarihli ve 7803 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve eki Karar uyarınca;

Binek otomobillerden sadece elektrikli olanlara (hibrit olanlar bu kategoride yer almamaktadır) ilişkin olarak, Özel Tüketim Vergisi matrah diliminde değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik ile ÖTV Kanununun II sayılı listesinde yer alan 87.03. GTİP ile belirtilen Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar’dan SADECE ELEKTRİKLİ OLANLAR’dan motor gücü 160 KW’ı geçmeyenlerde % 10 oranında ÖTV uygulanacak ÖTV matrahı 1.250.000 TL den 1.450.000 TL ye çıkarılmıştır.

ÖTV tarifesinin değişiklik öncesi ve değişiklik sonrası durumu aşağıdaki şekildedir:


Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere, değişiklik sadece, sadece elektrikli olan ve motor gücü 160 KW’ı geçmeyen araçlar için yapılmıştır. Motor gücü 160 KW’ı geçenlerde ise herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Ülkemiz elektrikli araç sektöründe, 160 KW altındaki motor gücü olan araçların satışını teşvik eden önemli bir düzenleme olarak görülebilir.

Böylece, değişiklik öncesinde örneğin; ÖTV matrahı 1.250.000 TL ile 1.450.000 TL arasında olan ve motor gücü 160 KW’ı geçmeyen sadece elektrikli olan araçlarda % 40 oranında ÖTV ödenmek zorundayken değişiklik sonrasında bu araçlar için % 10 oranında ÖTV uygulanacak ve KDV etkisini de dikkate aldığımızda toplam satış fiyatında önemli bir indirim sağlanmış olacaktır.

ÖTV matrahı 1.250.000 TL nin altında olanlarda ise herhangi bir oran değişimi olmadığı için satış fiyatında da değişiklik olmamıştır.


ÖTV matrahı 1.250.000 TL den fazla 1.450.000 TL den az olacak olanlarda ise araç üretim maliyetlerindeki artışa rağmen, güncel satış fiyatlarında ÖTV indirimi nedeniyle önemli artışlar yaşanmayacak hatta indirimlerin yaşanması beklenecektir.

Örneğin; değişiklik öncesinde 160 KW yı geçmeyen ancak ÖTV matrahı 1.250.000 TL üzerinde olan bir aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatı 2.101.680 TL olurken, değişiklik sonrasındaki fiyatı 1.651.320 TL olarak 450.360 TL indirim sağlanmış olacaktır.Aracın ÖTV matrahı arttıkça bu indirim etkisi de o nebze fazla olacaktır.

Örneğin; değişiklik öncesinde 160 KW’ı geçmeyen ancak ÖTV matrahı 1.450.000 TL olan bir aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatı 2.352.000 TL olurken, değişiklik sonrasındaki fiyatı 1,848,000 TL olarak, 504.000 TL indirim sağlanmış olacaktır.Motor gücü 160 KW’ı geçmeyen aracın ÖTV matrahı değişiklik öncesinde de 1.450.000 TL den fazla olduğu durumda ise, aracın önceki ve değişiklik sonrasındaki satış fiyatında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Yeni araç alacaklar ve araçlarını yenileyecekler için önümüzdeki günlerde sıfır araç piyasasının hareketleneceğini ve yeni seçeneklerin tüketicilerin önüne açılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Önerim:

Kanaatimce, sadece 160 KW yı geçmeyen ve sadece elektrikli olan araçlara münhasır olmak üzere; bireysel araç kredilerinde bankalarca sağlanacak bir esneklik ve vergi mükelleflerinden de mevcut araçlarını yenileyecek olanlara (serbest meslek erbapları dahil) “bayi ile yapılan araç takas” işleminin bir satış işlemi olarak değerlendirilmemesini (zira mevcut aracın kayıtlı defter değeri ile takas fiyatı arasındaki fark kazanç olarak değerlendirilmekte ve bu nedenle önemli vergi yükü oluşabilmektedir) sağlayacak bir düzenleme (bu düzenlemede eski aracın sahibi ile yeni aracın sahibinin aynı olması ve yeni aracın belli bir süre satılamama koşulu getirilmesi gerekebilir) ile piyasada kullanılan araçların önemli bir kısmının elektrik araç olmasını sağlamak ve bu yolla ülkemizin önemli bir markası olan TOGG’un satışına da önemli bir katkı sağlanabileceğini değerlendiriyorum. (Ekonomim)
REKLAM ALANI
10 Hafta Sürecek Olan 100. Yıl Futbol Turnuvası Öncesi Açılış Konuşmalarının Ardından Maç Heyecanı Başladı.
Sevgili okurlarım, pek çok başka konuda olduğu gibi asgari ücret konusunda da büyük oyunlar oynanıyor. Peki bu nasıl oluyor, baştan sona . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Son iki aydır ülkemizin gündemini sosyal medya üzerinden ürün pazarlayan Instagram fenomenleri ile TikTok yıldızlarının kazandıkları . . . .
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
İthalatta dış rekabetten korunma ve/veya yerli üreticilerin korunması amacıyla Ticaret Bakanlığı’nca, yasal düzenlemeler uyarınca, gözetim . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
Evet, enflasyon düzeltmesine ilişkin düzenlemenin de içinde bulunduğu Torba Yasa Teklifi geçtiğimiz hafta Meclis Plan ve Bütçe . . . . .
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .