Fakire ekmek yoksa zenginde de huzur olmayacak
08 Mayıs 2021 Cumartesi
Pandemiyle beraber daha da derinleşen gelir eşitsizlikleri, Kolombiya'da olduğu gibi birçok ülkede sosyal patlamalar yaşanacağını ve . . . .
Fakire ekmek yoksa zenginde de huzur olmayacak
Fakire ekmek yoksa zenginde de huzur olmayacak

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Pandemiyle beraber daha da derinleşen gelir eşitsizlikleri, Kolombiya'da olduğu gibi birçok ülkede sosyal patlamalar yaşanacağını ve yoksulların sokaklara çıkacağını gösteriyor. Yoksullara başka seçenek bırakmayan politikacılar iyi düşünsün…

Ben bu yazıyı kaleme alırken, Kolombiya caddelerinden ambulansların, itfaiyelerin ve polis araçlarının siren sesleri yükseliyor. Balkonlardan çalınan tencere-tava sesleriyle, sokağın üstünde gezinen helikopter pervaneleri de bu kaosa eşlik ediyor.

Evet kaos. Çünkü iç savaş bir kaostur. Okyanusun öbür ucunda, birileri kötülüğün ve çirkinliğin fitilini ateşledi. Bu durum Kolombiya'da yeni değil diyebilirsiniz. Kolombiya'da diktatörlükten dolayı yarım yüzyıldır süren bir silahlı çatışma var. Pandemide tabii ki ipler tamamen koptu. Zengin daha zenginleşirken ve yoksul halk daha çok ezilirken, Kolombiya 2019'dan beri grevden greve koşuyor.


VERGİ ARTIŞI FİTİLİ ATEŞLEDİ

Kolombiya, 50 milyon nüfusa sahip olan bir ülke ve 75 bin vatandaşını pandemi nedeniyle kaybetti. Geçen hafta ise pandemiye bağlı günlük ölüm sayıları en üst düzeye ulaştı ve yaklaşık 500 kişiyi buldu.

Yaşananlar yetmezmiş gibi, Kolombiya'da Iván Duque liderliğindeki hükümet, nisan ayının ortalarında, ekonomik krizin finansmanı için “sürdürülebilir dayanışma vergisi” adı altında bir düzenleme yaparak; ürün ve hizmetlerdeki katma değer vergisinin, maaşlardan alınan vergilerin artırılmasını, şehirlere girişte ayak bastı parası alınması uygulamasını getirdi. Orta sınıfa ve düşük gelirlilere vergi muafiyeti sağlayan maddeleri kaldırdı ve sıradan vatandaşların daha çok vergi öder hale gelmesini sağladı. Tepkiler üzerine katma değer vergisi artışı geri alındı. Maliye Bakanı istifa etti ama artık iş işten geçmişti.

Pandemi, devletin maskelediği yüzünü gösterdi. Berbat bir pandemi yönetimi, polisin güç suistimalleri, yoksul halka sağlanması gereken mali destek yerine bankalara verilen öncelikler ve sayısız şehrin en yoksul mahallelerinde korkunç bir keder ve acı.

İnsanlar, pencerelerine kırmızı bezler astılar. Bu bezler evlerine aş girmediğini, aç kaldıklarını göstermek içindi.

Nüfusun yüzde 30'u 3 öğün yemek yiyemiyor

Kolombiya'da nüfusun %30'u günlük üç öğün yemek yiyemiyor. Son bir yıl içinde mutlak yoksulluk sınırında yaşayanların sayısı 3 milyon kişi arttı, toplam sayı 8 milyonu buluyor. Şu an yaşanan vahşetten aylar önce, 9-10 Eylül 2020 tarihlerinde, halk onlarca polis karakolunu yaktı. Kolombiya'da bu karakollara Acil Yardım Komondosu (CAI) deniyor. Karakolları, polisin suistimallerinden, kötü muamelesinden ve saygısızlığından bıkan halk ateşe verdi. Bu olaylarda, 13 ölü ve 400'den fazla da yaralı vardı.

Ve şimdi halk yeniden sokakta. Bu, ülkede yaşanan 3. ulusal grev. Çünkü hükümet, ülkeyi üçüncü bir vergi reformuna soktu. Kolombiya halkı bu reformun amacının; pandemiyi bahane ederek, yoksulların sırtına daha çok yük bindirmek, sahip oldukları azıcık şeyi de ellerinden almak ve tabii ki elit kesime dokunmamak olduğunu söylüyor.

Halk karnını doyuramazken, hükümet 14 milyar pesoyu savaş uçaklarına yatırmaya karar verdi.


Savaş halka karşı

Kolombiya'da apaçık bir sınıf savaşı yaşanmaktadır. Ve sınıf savaşları hep tek taraflıdır, zenginler hep kazanır. Şiddet ise bu günlere mahsus değil, sırf bu yıl ülke çapında 32 katliam yaşandı. Şimdiki hükümetin başa geçtiği ilk 2 yıl boyunca 573 toplumsal hareket lideri ve insan hakları savunucusu öldürüldü.

Yarın ne olacağını bilmiyorum. Yarın her şey, tıpkı Kasım 2019'da ve Eylül 2020'de olduğu gibi tekrar sakinleşebilir. Her şey gittikçe büyüyebilir belki de. Ülkedeki kamyoncular anayolları kapattılar, yerli halklar Cali'ye şehir merkezine doğru yürüyorlar ve ülke toplumsal patlamanın en son noktasına ulaşmış gibi duruyor.

İnternette polisin gözünü kırpmadan sivillere ateş ettiğini gösteren videolar var ama ben daha acısına da rastladım. İki polis, yoksulluk içindeki halkla dalga geçiyor. Halkın ağlamasını, polisler gözlerini dövizlere silerek taklit ediyor. Bunu yaparken de kahkahalarla gülüyorlar.

Aslında vergi reformu artık sadece ikinci planda kalıyor. Tartışmamız gereken, ülkenin geleceği. Çünkü Kolombiya'da alınacak herhangi bir karar ne vergi reformunu, ne polisin suistimallerini, ne toplumsal eşitsizliği ve de her şeyin ötesinde artan ölüleri ve yaralıları tanımamazlıktan gelebilir.

Kolombiya'da protestolar sırasında halkın duvarlara yazdığı “Fakire ekmek yoksa, zenginde de huzur olmayacak” yazısı her şeyi özetliyor aslında.

Pandemi ile beraber daha da derinleşen gelir eşitsizlikleri, dünyanın birçok ülkesinde bu tür sosyal patlamalar yaşanacağını ve yoksulların sokaklara çıkacağını gösteriyor. Yoksullara sokağa çıkmaktan başka seçenek bırakmayan politikacılar iyi düşünsün.

“Eşitsizliğimiz üst sınıfımızı somutlaştırır, orta sınıfımızı bayağılaştırır, alt sınıfı gaddarlaştırır.” Matthew Arnold…
Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen kanunla; hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor, tutuklu ve hükümlüler . . .
Yargılamanın aleniliği ilkesine ve emsal kararlara ulaşım hakkına rağmen, Danıştay kararlarına ulaşmak pek mümkün değil. . . .
“ Şurasını iyi bilmek gerekir ki, ne erkekler kadınlara hizmetkar, ne de kadınlar erkeklere cariye olmak için yaratılmışlardır. “ . . . .
Daha önce 2016 ve 2017 yılını yapmış olanların tekrar yapmalarına gerek yok. Ancak benim devlete katkım olsun yaparım diyenlere bir . . .
Cumartesi günkü “Borç yapılandırmasında nelere dikkat etmek gerekir?” başlıklı yazımda yapılandırmaya ilişkin;
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 11’inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (i) bendiyle “kredi kuruluşları, finansal kuruluşlar, . . .
1 Haziran 1989'da kabul edilen ve 13 Haziran 1989'da Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren . . . .
7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Haziran 2021 tarihli Resmi . .
Gazetemizde 4 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Taşınmazlarda Değerleme Sorunu Şirketleri İsyan ettirdi!” başlıklı köşe yazımda,
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik . . . .
3568 sayılı meslek yasamız 13 Haziran 1989 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş ve mesleğimiz yasal kimliğine kavuşmuştur. Kutlu olsun
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
Basına yansıyan haberlerden Adalet Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütüldüğü ve UZLAŞTIRMACILIK yetkisi için . . . .
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Borç yapılandırması, matrah artırımı, stok ve kasa affı, ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözümü ve bu gibi birçok müesseseyi düzenleyen
Bursa YMM Odası Başkanı YMM Kemal Tığoğulları ve Bursa SMMM Odası Başkanı SMMM Doğan Yılmaz'la Günaysın Programında Buluşuyor.