İŞKUR’dan toplum yararına istihdam
17 Eylül 2018 Pazartesi
İbrahim Işıklı
Geçtiğimiz günlerde üç bakanlığın devreye girmesiyle daha güvenilir ve temiz okullar projesi başlatıldı. Esasen İŞKUR tarafından uygulanan ve özellikle bazı bölgelere ciddi şekilde katkısı olan Toplum Yararına Çalışma Programında yeni bir dönem başlayacak.
SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU

İŞKUR’dan toplum yararına istihdam

İbrahim IŞIKLI
dunyaweb@dunya.com

Geçtiğimiz günlerde üç bakanlığın devreye girmesiyle daha güvenilir ve temiz okullar projesi başlatıldı. Esasen İŞKUR tarafından uygulanan ve özellikle bazı bölgelere ciddi şekilde katkısı olan Toplum Yararına Çalışma Programında yeni bir dönem başlayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakan Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önderliğinde "Okullar ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İş birliği Protokolü" imzalandı.

İŞKUR bünyesinde uygulanan Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında okullarda güvenlik ve temizlik personeli istihdam edilecek. "Güvenli Okul Güvenli Gelecek" ilkesi uygulanıyorken diğer yandan 80 bin kişi istihdam edilerek gelir elde etmeleri sağlanacak.

Buna göre yeni eğitim öğretim döneminde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların temizliği, bakım ve onarımına yönelik 60 bin kişilik, güvenlik hizmetleri için ise 20 bin kişilik toplum yararına programlar düzenlenecek.

***

Toplum yararına çalışma nedir?

Toplum yararına çalışma, İŞKUR’un aktif işgücü politikalarından biridir. 
Programın hedefi, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamaktır.

***

Hangi alanlarda toplum yararına program düzenlenebilir?

Toplumun yararı gözetilen alanlar mevzuatta tek tek sayılmıştır. 
Çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme çalışmaları alanlarında toplum yararında program düzenlenebilir.

Düzenlenecek programın konusu, hiçbir şekilde kamunun ortak kullanım alanları dışında özel mülkiyet ya da özel kullanıma tahsis edilmiş alanlar olamaz.

***

Toplum yararına programlarda ücret…

Program kapsamında istihdam edilenlere günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktar ödenir. Ay içerisinde tam çalışması olan katılımcı aylık asgari ücret alır. Yapılacak ödemenin hesaplanmasında, hafta tatili günleri de dikkate alınır ve bu günlere ait ücret tam ödenir.
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Genel Başkan Emre Kartaloğlu ve SGK Bşk Sayın İsmail YILMAZ’ın katılımlarıyla, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 11.00'de SOHBET PROGRAMI gerçekleştirilecektir.
Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen derneğimiz tarafından bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programı kapsamında Ocak ayı yüz yüze ve on-line eğitim takvimimiz aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.
İSMMMD, Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uzaktan eğitim yöntemi ile bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programları düzenleme konusunda yetki almış olup; Temel Tahkim Eğitimi konulu ders açılmıştır.