İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi. ‘Ücretler eridi’ isyanı
10 Ocak 2023 Salı
Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde . . .
İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi. ‘Ücretler eridi’ isyanı
İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi

‘Ücretler eridi’ isyanı

Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde 30 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan karara göre yüzde 85 artış yapıldı. Buna karşın, artan maliyetler nedeniyle mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler kararın gözden geçirilmesini ve en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artış yapılmasını istedi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Erol Demirel, “Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon nedeniyle Mali Müşavirler zor durumda. Hizmetlerimizi yapamayacak noktaya geldik. İki aylık süreçte bürokratlara, siyasilere ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması talebimizi ilettik. Buna karşın 30 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete ‘de açıklanan yüzde 85'lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyecek” dedi.
MALİYETLER KATLANDI

Son beş yılda asgari ücret tarifesinin yüzde 95 arttığını hatırlatan Demirel, “Bu süreçte asgari ücretin işverene maliyeti yüzde 247, 2023 yılı artışı dahil edildiğinde yüzde 560, elektrik ve akaryakıt yüzde 745, kâğıt fiyatları yüzde 300 arttı. Mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. giderlerinin tamamında olağanüstü artışlar meydana geldi. Mali Müşavirlik ücret tarifesi bu artışlar nedeniyle eridi. Mali Müşavirler ve yeminli mali müşavirler giderlerini karşılayamaz hale geldi. Maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaştı. Hem işletmeler hem kamu için hayati önemde görev üstlenen Mali Müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 50 bin üyesi bulunan İSMMMO’nun başkanı Demirel, “Yüzde 85’lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyeceğinden, ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulansın” çağrısı yaptı.
REKLAM ALANI
12- Anıl Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş Yönetim Kurlu Başkan Yardımcısı Vahap Adıyaman Sözü Meslek Mensuplarına Verdi. Bu Bölümde Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Cevap Verildi.
REKLAM ALANI
Yerel seçimler geride kaldı. İktidarın, 16 milyon emeklinin 9 milyonunu aylık 10.000 TL maaşa mahkum edip, kötü yönetiminin faturasını . . . .
Bakan Şimşek, kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükelleflerin tespit edildiğini belirterek,
Bu bayramı sevinç ve keyifle karşılamamız ve manevi anlamda huzurlu bir bayram geçirmemiz gerekirken ne yazık ki endişeli ve gerginiz . . .
Kayıt dışı istihdam, kayıt dışı çalıştırılanlar, sosyal güvenlik ve vergi sistemi için çok büyük bir sorundur.
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, düşük KDV'ye tabi ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçan işletmeler için harekete geçildiğini duyurdu.
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
2024 Yılı Kurumlar ve Gelir Vergisi Özelgeleri Güncel ve Son Haliyle Hizmetinize Sunulmuştur.
Başlığı okuyunca “Öyle iş mi olur?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama Maliyeye göre oluyormuş. Konuyu irdelemeden önce bu sorunun nereden çıktığını açıklayayım.
Yerel seçimler sona erdi. İktidar, Türkiye’de ikinci parti konumuna geldi. CHP’li belediyeler önümüzdeki 5 yıllık dönemde gayrı safi milli . . . .
1 Nisan itibariyle başlayan kurumlar vergisi beyan dönemi, herhangi bir uzatma olmazsa, 30 Nisan akşamı sona erecek. Beyan döneminin . . . .
Geçen yazımızda sermaye şirketlerinden alınan kâr paylarının yıllık beyanname ile beyanı koşullarını irdelemiştim. Bu yazımda ise kendine . . . .
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununa göre kurumlar vergisi mükellefi sayılan kooperatiflerin . . ....
1 Nisan 2024 Günü Sonuna Kadar Verilmesi Gereken 2023 Takvim Yılı Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerinin Verilme ve Ödeme Süreleri ile . . . .
Yabancıların ülkemizde çalışmaya başlamadan önce çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti alması gerekmektedir. . . . . .
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Mart dönemine ilişkin Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksini (Yİ-ÜFE) açıkladı.
TÜRMOB olarak, ACCA Haziran 2024 sınav dönemi için Nisan ve Mayıs aylarında birbirinin devamı olan toplam 8 tam günlük online eğitim . . .
Sanal Ofis Yeni nesil ofis ve danışmanlık hizmetleri ile Türkiye’de ve dünyada sizlere hizmet vermeye devam ediyor
Son dönemde yapılan ikincil düzenlemelerin birçoğu “yetki aşımı” iddiasıyla yargıya intikal ettiriliyor . . . .