İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi. ‘Ücretler eridi’ isyanı
10 Ocak 2023 Salı
Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde . . .
İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi. ‘Ücretler eridi’ isyanı
İSMMMO, asgari ücret tarifesinde ‘yeniden değerleme oranı’ kadar artış istedi

‘Ücretler eridi’ isyanı

Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde 30 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan karara göre yüzde 85 artış yapıldı. Buna karşın, artan maliyetler nedeniyle mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler kararın gözden geçirilmesini ve en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artış yapılmasını istedi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Erol Demirel, “Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon nedeniyle Mali Müşavirler zor durumda. Hizmetlerimizi yapamayacak noktaya geldik. İki aylık süreçte bürokratlara, siyasilere ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması talebimizi ilettik. Buna karşın 30 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete ‘de açıklanan yüzde 85'lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyecek” dedi.
MALİYETLER KATLANDI

Son beş yılda asgari ücret tarifesinin yüzde 95 arttığını hatırlatan Demirel, “Bu süreçte asgari ücretin işverene maliyeti yüzde 247, 2023 yılı artışı dahil edildiğinde yüzde 560, elektrik ve akaryakıt yüzde 745, kâğıt fiyatları yüzde 300 arttı. Mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. giderlerinin tamamında olağanüstü artışlar meydana geldi. Mali Müşavirlik ücret tarifesi bu artışlar nedeniyle eridi. Mali Müşavirler ve yeminli mali müşavirler giderlerini karşılayamaz hale geldi. Maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaştı. Hem işletmeler hem kamu için hayati önemde görev üstlenen Mali Müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 50 bin üyesi bulunan İSMMMO’nun başkanı Demirel, “Yüzde 85’lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyeceğinden, ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulansın” çağrısı yaptı.
REKLAM ALANI
8- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ: Oturum Başkanı Yalçın Sütütemiz Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Cevap Vermesi İçin Konularına Göre Konuklara Sorulara Cevap Vermeleri İçin Söz Verdi.
REKLAM ALANI
Çeşitli vergi kanunlarında değişiklik yapan 7394 sayılı “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi . . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü mesajı;
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümü mesajı yayımladı.
2023 yılı Ocak-Şubat döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 710.7 milyar TL, bütçe gelirleri 507.9 milyar TL ve bütçe açığı 202.8 milyar . . . .
Gelecek mi gelmeyecek mi, oldu olmadı derken 2022 yılına ilişkin matrah (vergi) artırımı da yapılandırma kanunu kapsamına alındı.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün . . .
Değerli Büyüğüm YMM Alkan FİDAN'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.
Varlık Barışından Yararlanmak İçin Son Gün 31 Mart 2023
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun geçtiğimiz Pazar günü Resmi . . . .
Gerçek kişiler yıl içinde elde ettikleri ve Gelir Vergisi Kanununa tabi kazançları üzerinden gelir vergisi öderler. . . . . .
7440 sayılı Yapılandırma Kanunu, bir kısım mükelleflere ek vergi sürprizi yaptı. Genel kuruldaki görüşmeler sırasında verilen bir önerge ile . . .
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin resmî gazetede yayınlanarak . . . . .
7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12 Mart 2023 tarih ve 32130 . . . .
İçinde kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, kesinleşmemiş ve dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme ve tarhiyat . . . .
28 Şubat 2023 tarihli “Deprem Vergisi ve Vergi Affı” başlıklı yazımda, depremin yaralarını sarmak için mali kaynak yaratmak zorunda . . .
Türkiye, 2023 yılına seçim gündemi ile başlamıştı. Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçim öncesinde de kamu alacaklarının . . . .
14/10/2021 tarihli ve 7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 04/01/1961 tarihli ve 213 sayılı . . .