İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.
29 Ocak 2013 Salı
İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İSMMMO ve İstanbul Bilirkişiler Derneği ortaklaşa Bilirkişi Uygulamaları ve UYAP Bilirkişi Portalının Kullanımına ilişkin eğitim semineri düzenledi.

İktisadi Haber Ajansı- Seda Duygu PekelSeminere İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu ve EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

İSMMMO'da düzenlenen eğitim seminerinde konuşan İstanbul Bilirkişiler Derneği Başkanı Merve Emek; İstanbul Bilirkişiler Derneği'nin 2006 yılında kurulduğunu ve Türkiye'de bu alanda kurulmuş ilk dernek olduğunu belirterek derneğin amacının sektördeki sorunlara ve ihtiyaçlara cevap verebilmek olduğunu söyledi. Ekim ayından bu yana 2. eğitim seminerlerini gerçekleştirdiklerini belirten Emek, vizyonlarını geleceğe yönelik projeler geliştirmek, bilirkişilik sisteminin gelişimini sağlamak, seffaflığı yeniliği ve bilirkişilerin sorunlarına da çözüm üretmek olduğunu vurguladı.  İlerleyen yıllarda bilirkişilik başvurularının internet ortamında yapılmaya başlanacağını duyuran Emek, UYAP sisteminin kullanılmaya başlanması ile birlikte alınan elektronik imzalarla birçok işlemde sistemin kullanılabileceğini söyledi. Emek, yaşanan  bir takım sorunları Adli yargı komisyonu başkanına Sabri Barındır'a ilettiklerini, Barındır'ın sorunların teknolojik olduğunu sistemin yeni olmasından kaynaklandığını, ivedilikle sorunun çözümüne çalışıldığını söylediğini ifade etti.

Emek, eğitim seminerlerinin devam edeceğinin ve internet sayfasının güncellendiğinin müjdesinin vererek, konuşmasını ''önümüzdeki dönemde baroyla ve mühendisler ve mimarlar odasıyla farklı eğitimler yapacağımızı belirtmek istiyorum'' sözleriyle sonlandırdı.

Emek'in ardından konuşan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bugün ekonomisinde bilirkişiye gerek kalmayan alanın neredeyse bulunmadığına dikkati çekerek, ''Gerek odamızın gerekse TÜRMOB'umuz meslektaşlarımın ihtiyacı olan her alanda eğitim yaptığını biliyorsunuz. Bugün bu alanda İstanbul Bilirkişiler Derneği ile birlikte bu eğitimi gerçekleştiriyoruz. Ben bu derneğimize herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Hem ceza muhakemesi alanında hem de hukuk muhakemesi alanında bilirkişilik yapabilmesi nedeniyle meslek mensuplarımız çok çeşitli uzmanlık alanlarında yasa gereği de  bilirkişilik haklarına sahip olduğunu biliyoruz. Ve biz de bu alanda bu uzmanlıkları geliştirmek adına İSMMMO Akademi bünyesinde de nitelikli ve seltifikalı eğitimler verdiğimizi biliyosunuz'' dedi.

Arıkan, Meslek mensuplarımızın UYAP üzerinden işlem gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan elektronik imza için Türk Trust firması ile sözleşme yaptıklarını ve bu alanda meslek mensuplarına özel bir indirim sağladıklarını belirterek, ''ayrıca Turk Trust firmasına odamızda yer tahsis ettik. Bu vesileyle bilirkişilik uygulamalarında bulunacak arkadaşlarımıza bir hatırlatma yapmak istiyorum oda bünyemizde bilgi erişim merkezimizde gerek elektronik ortamda gerek basılı birçok döküman mevcut. Buradan tüm bilirkişilik yapan arkadaşlarımıza bu birimin açık olduğunu faydalanmalarını dilediğimizi de belirtmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

Bugün bilirkişilik uygulamalarının yargıda önemi tartışılmaz ancak sistemin işleyişi bütünüyle ihtiyaca yanıt veriyor mu diye sorgulamak da herkesin görevi olması lazım diyen Arıkan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Birinci tespitimiz yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte gelen kritik eşikte akademik ve meslek odalarının ve sivil örgütlerin denetim ve kontrolünde bilirkişilik uygulamalarıyla sağlanması giderek öne çıkacağı, İkincisi ise kurumsalaşma. Önümüdeki süreçte kurumsal yapıları olmayan arkadaşlarımız süreç içerisinde elenip gidecekler.''

Arıkan'dan sonra eğitim seminerinde UYAP Portalının tanıtımına ilişkin sunum yapan Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Katma Değerli Servisler Şube Müdürü Şengül Demir,  bilirkişi sisteminde eksiklikler bulunduğunu düşündüğünü belirterek, ''Gördüğünüz eksiklikleri bize iletin, düzeltecek olan sizlersiniz; çünkü bu sistemi sizler kullanacaksınız. Böylelikle eksikliklerin düzeltilebileceğini düşünüyorum. İlerleme noktasında da bu konuda sizlerden destek bekliyoruz'' dedi ve sisteme ilişkin kısa bir filmi meslek mensuplarına sundu.

Demir'in ardından Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Alan Uzmanı Nagehan Cumhurlu sunum yaptı. Cumhurlu, UYAP Bilirkişi Portalının kullanımına ilişkin meslek mensuplarını bilgilendirme amaçlı yaptığı sunumunda, sisteme girişin hangi yollarla yapılabileceğini belirtti. Cumhurlu, ''Bilirkişi programını kullanırken döküman editörü programını kulllanmanız gerekiyor. Çünkü adliyede bütün programlarımızı döküman editörü programıyla yazıyoruz. Elektronik imzayla imzalanabilen bir program.  Bilirkişi portalına giriş yapmak için öncelikle elektronik imzamızı bilgisayarımıza takıyoruz daha sonra e-imza kısmını seçiyoruz'' şeklinde konuştu. Cumhurlu programın yeni olduğuna yaptığı vurgunun ardından ''Size ve adliye personeline yararlı olmaya çalışıyoruz, bu program sizinle gelişecek. Tavsiyelerinizi her zaman bekliyoruz'' ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Cumhurlu'dan sonra seminerde ayrıca EGA YK Başkanı Muzaffer Yıldırım, e-imza ve dijital yaşam konularına ilişkin konuştu. Yaklaşık 1999'dan beri Türkiye'de elektronik imza konusunda çalıştığını elektronik imzayı Türkiye'ye getiren kişinin kendisi olduğunu belirterek, '' Belgenizi elektronik ortamda düzenliyorsanız sizin tanınmanız için e-imzaya ihtiyacınız var. Elektronik imza datanızın bir işlemden geçip belgenizin arkasına eklenmesi demek yani görsel birşey değildir. Elektronik imza 23 Ocak 2004 yılında yayınlanan bir yönetmelikle hayatımıza girdi. Elektronik imzaya geçtiğimizde birşey lazımdır güvenliği resmiyeti sağlamak için ve bu sebeple elektronik imza bizim için elzemdi. Mevzuatıyla yola çıktık daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı'na kurduk; önce askerler kullandı. ve o tarihten bu yana Türkiye geneline yaygınlaştırıyoruz'' dedi.


''E-imza şahitlik gerektiren ve teminat içeren durumlarda kullanılamıyor''


Elektronik imza ıslak imzayla eş değerdir diyen Yıldırım, akıllara gelen her türlü işlemde elektronik imzanın kullanabileceğini belirterek, sadece şahitlik gerektiren durumlarda ve teminat içeren durumlarda sistemin kullanılamadığını ifade etti.  Yıldırım, mobil imzada da aynı şeylerin geçerli olduğunu söyleyerek, ''Elektronik imza verinin arkasına eklenen bir veri. Yaptığın işleme göre imza her seferinde farklı oluyor. Siz kartınızı ve şifrenizi başkasına vermediğiniz sürece başkasının sizin imzanızı atma gibi bir durumu söz konusu değil ve her defasında elektronik imza yaptığınız işleme göre değiştiği için de kopyalama işlemi mümkün değil'' dedi.

Yıldırım, elektronik imzanın sigortalı olduğunu 3. kişi zarar gördüğü takdirde zararın karşılandığını vurgulayarak şunları kaydetti: ''İkisi de yani mobil imza da, e-imza da eşit şekilde güvenlidir bana sorarsanız mobil mizanın küçük bir artısı vardır nedenini de söyleyeyim, elektronik imzayı uygulamada attığınız da kayıtlar sadece uygulamada düşer, mobil imza attığınızda o tarihte o saate bir belgeye imza attığınızda onun kaydı hem oradadır hem de GSM'dedir. Mobil imzada aslında elektronik imzaydı. İlk çıktığında ''mobil elektronik imza'' ydı kırpıldı ve ''mobil imza'' olarak kaldı.''

Sunumların ardından konuşmacılara plaket takdim edildi. Detaylı bilgi İKTİSADİ TV' de


1- Öncü Mali Müşavirler Grubu Başkanı Serdar Özkan, Uyumsoft İ.Dönüşüm Takım Liderinden Sena Rakıcı ve Akgün Koçali
2021 yılına ilişkin yeniden değerleme oranı yüzde 9.11 oldu. Bu oran vergi, harç, araç muayenesi gibi işlemlerde de geçerli olacak.
Koronavirüsün olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak için bir dizi tedbir alındı. Bu kapsamda getirilen işten çıkarma yasağı devam ediyor.
Genel olarak ilgili devletin mevzuatı gereğince ikametgâh, ev, kanuni merkez, iş merkezi veya benzer yapıda diğer herhangi bir . . . .
Bilindiği üzere, vadesinde ödenmemiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak 7256 sayılı Bazı Alacakların . . .
Başta vergi ve SGK borçları olmak üzere kamuya olan borçlara ödeme kolaylığı sağlayan 7256 sayılı Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak . .
Şirketler ve diğer kurumlar tarafından gönderilen istenmeyen kampanya mesajları, 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek . . .
Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi kapsamında; mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki; . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 27/11/2020 tarihinden itibaren . . .
12 Aralık 2020 Cumartesi Günü Yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına Katılacak Adaylar ile Sınav Giriş Yerleri Açıklandı.
Ülkeler, kayıt ve beyan dışı bırakılan gelirlerin trilyon dolarlar ile ifade edilmesi üzerine harekete geçerek, vergi kayıp ve kaçaklarını . .
Meslek Mensupları Bugün Saatin: 23:59 olmasınımı bekleyecekler...
Vergi mevzuatımıza göre, gelir vergisi mükellefi olan gerçek kişilerin artan oranlı vergisi yüzde 40’ları bulurken,
Meslek ve Meslek Mensupları Adına Çalışan Çınarlarımızdan İbrahim Ulusoy' u Kaybettik.
Yapılandırma kapsamında Bağ-Kur’lulara müjde geldi. Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular, borcu ödeyerek emekli olacak.
Mücbir Sebep Halinde Olduğu Kabul Edilen Mükelleflerin Nisan/2020 Dönemi Borçlarına İlişkin Hatırlatma
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlar Önlerinde Saygı İle Eğiliriz...