İSMMMO ve TÜRMOB Yönetimine Aday Olan Gruplar Gerçekten Meslek Mücadelesi Yapıyor Mu..!
11 Şubat 2018 Pazar
Ferhat Özdemir
Değerli meslektaşlarım, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlayarak yazıma başlamak istiyorum.

İSMMMO ve TÜRMOB  Yönetimine Aday Olan Gruplar Gerçekten Meslek Mücadelesi Yapıyor Mu..!

Değerli meslektaşlarım, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlayarak yazıma başlamak istiyorum. 

Baştan ifade etmeliyim ki bugün biraz zülfü yâre dokunacağım.

08.Haziran.1987 tarihinde Lise stajyeri olarak başladığım mesleğime 30 yılı aşkın süredir aralıksız emek vermekteyim. Lise stajını yanında yaptığım üstadım Adem ARSLAN’ın o dönemde çok yoğun bir şekilde meslek mücadelesi içerisinde olması nedeniyle, ben de o günlerden buyana mesleğin gelişim sürecini ve verilen mücadeleleri, kamplaşmaları, ayrışmaları ayrıntıları ile bilen biriyim. Şunu da biliyorum ki bir çok üstadımın yanında henüz ancak çırak olabilirim. Ve yine biliyorum ki mesleğe bugün dahi başlamış olan birinin de söz söyleme hakkı vardır ve ben de anlayışınıza sığınarak birkaç kelam edeceğim.  

Hepimizin bildiği fakat çok az meslektaşımızın önemsediği 01.Mart MUHASEBE GÜNÜ yaklaşıyor. Yıllardır 01. Mart günü Taksim Atatürk Anıtına gider ve orada yapılan törene katılırım ve ister istemez (katılan herkes gibi) gözlem yaparım. İstanbul’da kaç kişilik bir camiayız ve yılda sadece bir gün olan meslek günümüzde Taksim’de kaç kişiyiz diye çevreye bakarım ve her defasında içim sızlar.!!! 

Neden mi.? Açıklayayım izninizle; Şehrimizde Kırkbin’in üzerinde meslek mensubu olmasına ve istisnasız tamamının meslek adına haklı olarak bir takım şikayetleri olmasına rağmen, neden ofislerinde oturduğu yerden sadece şikayet edip de bir zahmet, senede bir gün, bir saatini meslek mücadelesine ayırmaz. Neden her yıl Taksim’de sadece bir grubun 400-500 veya 1.000 kişilik taraftarı olur da meslek mücadelesi yaptığını iddia eden diğer gruplardan tek bir kişi dahi olmaz. Yoksa 01.Mart Muhasebe Günü değil de X veya Y veya Z kişisinin günümüdür.!!!

Biz meslek mensupları sürekli angaryalar ile boğuşmaktan vakit bulup da asli işimiz olan Muhasebe ve Mali Müşavirliği sadece mesai saatleri dışında ve hafta sonu tatillerinde yapan kişiler haline gelmişsek, bu duruma gelinmesinde bizlerin hiç mi sorumluluğu yok.? Oysa ki kamplaşma duygusu ile hareket edenler kamlaşma duygularını, tembellik yapanlar tembellik duygularını, bana neciler banane duygularını bir kenara bırakıp Taksim meydanını doldursa ve haklı taleplerini pankartlar ve sloganlarla hep birlikte dile getirse daha iyi olmaz mı. O zaman kamu idarecileri bizleri daha çok ciddiye almaz mı.? Bunu düşünerek buna göre hareket etmek çok mu zor.?

Değerli meslektaşlarım, bu ülkede Hacamatcılar derneği bile çıkıp meydanlara gösteri yaparak düşüncelerini aktarıp medyada seslerini duyururken, akademik bir meslek örgütünün üyeleri olarak Ülke Ekonomisine yön veren bizler neden ortalarda görünmüyoruz..? 

Şüphesiz bu durumda olmamızın en önemli nedenlerinden biri de Meslek Mücadelesi sözünü ağzından düşürmeyen, fakat meslektaşı zerrece düşünmeyen, sadece biri diğerinden intikam almak için veya benimsediği siyasi düşünceyi İSMMMO da iktidar yapmak için grup kuranlardır. Bu grupların liderleri eğer meslek mücadelesi veriyorlar ise, soruyorum neden 01.Mart Muhasebe Günü Taksim de yoklar…? “Muhasebe Günü” gibi bir günde dahi bir araya gelmeyen ortak bir platformda sesini ve taleplerini duyurmayan hiçbir grup yöneticisi Meslek için mücadele ediyorum diyerek meslektaşı kandırmasın. Ben bir meslek mensubu olarak bu tip davranışları şahsım adına sadece kendime değil bütün meslektaşa yapılmış bir hakaret sayarım, çünkü bizim aklımızla alay ediyorlar. Ancak şunu bilmeliler ki Meslek mensubu zeki’dir. O gruplar seçimlere katılım sayılarına bakarlar ise meslek mensubunu kandıramadıklarını gayet iyi görürler.    

Değerli dostlar, umuyor ve diliyorum ki yukarıda yazdıklarım bütün grup yöneticileri tarafından okunur da az da olsa bir farkındalık yaratır. Ve yine umuyor ve diliyorum ki bu yıl 01.Mart Muhasebe Gününde Taksim meydanı MESLEK MÜCADELESİ YAPAN GRUPLARIN…!!!! tamamına ev sahipliği yapar ve bundan böyle her yıl binlerce meslektaşı bir arada buluşturur. Böyle olur ise Kamu idaresinin de bizleri dikkate alacağı kesindir. 

Öyle ise HAYDİ 01.MART’ta TAKSİME…!        
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
"Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" Konulu Etkinlikte Buluşuyor
45 Dakika Nuray Kanmazer'le Cem TV de
Uzaktan Eğitim İle Gerçekleşecek KGK Temel Eğitimlerimiz İçin Kayıtlar Başladı.
Munzur Vadisi Merkezli Turumuzun (Tunceli-Ovacık-Erzincan-Elâzığ) Detaylarını Tanıtım Videomuzda Bulacaksınız.