İktidardan af ve zam müjdeli seçim paketi
30 Haziran 2022 Perşembe
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
İktidardan af ve zam müjdeli seçim paketi
İktidardan af ve zam müjdeli seçim paketi

Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü. İnşaat ruhsatı almamış, iskanı olmayan yapılar için elektrik ve su aboneliği imkanı sağlanacak.

Erdoğan Süzer - (Sözcü)

AKP'li milletvekillerinin TBMM'ye sunduğu 57 maddelik torba yasa teklifinin içerisine, 3.600 ek gösterge zamlarının yanı sıra, bir dizi af ve zam müjdesi eklendi.

Pakette emekli polis ve düşük emekli aylıklarına zam, öğrenciye okula dönüş affı, kaçak yapı kullanana elektrik ve su affı, otoyoldan kaçak geçiş cezalarına ödeme kolaylığı gibi bir dizi madde yer alıyor.

Üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırmayan ya da okuldan atılan lisans ve lisansüstü öğrenimi görenler, kendi istekleriyle ayrılmış olsalar dahil okullarına geri dönebilecekler.

ÖĞRENCİ AFFI

Bu öğrenciler yasa çıktıktan sonra 4 ay içerisinde başvuru yapmaları şartıyla 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecekler. Askerliği gelenler ertelenecek. Askerde olanlar bitirdikten sonra 2 ay içinde okullarına dönebilecek.

Öğrencilere yatay geçiş hakkı da veriliyor. Ruhsatsız olduğu için elektrik ve su bağlanmayan yapılara da af geliyor. Bu tür yapıları olanlar elektrik ve suyu bağlatıp kullanabilecekler. Plaj işletmelerine de süreyi kaçıranlar için yeni başvuru hakkı veriliyor.

Paketle görevden alınan bürokratlara da kadro güvencesi geliyor. Koltuğunu kaybeden yöneticiler en geç 1 ay içinde önceki yöneticilik görevleri esas alınarak durumlarına uygun kadro veya pozisyonlara atanacak. Seçim sonrası görevden alınacak bürokratlar güvenceye kavuşacak.

SÜRELİ CEZA

Halen otoyollardan kaçak geçenler 15 gün içerisinde ödeme yaparlarsa cezadan kurtuluyor, 15 günde ödenmezse geçiş ücretinin 4 katı ceza uygulanıyor.

Yasa teklifiyle yapılacak yeni düzenlemeyle 15 gün içinde ödeyene yine ceza verilmeyecek. 15 ile 45 gün içinde ödeyen 1 kat cezalı, 45 günden sonra ödeyenler ise 4 kat cezalı ödeme yapacak. Bildirim yapılmadan haciz uygulanmayacak.
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Varlık Barışı, yurt dışındaki varlıkların bankalara bildirim yapılarak Türkiye'ye getirilmesi, yurt içi kayıt dışı varlıkların ise vergi dairelerine
Geçtiğimiz günlerde Gazetemizde yayınlanan ve benim de yazılarını zevkle takip ettiğim Sayın Abdullah Tolu’nun, “Dernek Aidatını Gider . . .
Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 257’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na mükelleflere . . .
1.Gün: Mardin – Kırklar Kilisesi – Mardin Müzesi – Kasımiye Medresesi – Abbaralar – Deyr-ül Zafaran Manastırı
Birkaç haftadır yazdığım makalelerde, vergi uygulamalarında yaygın olarak gündeme gelen tartışmalı temel konuları, yargı kararları üzerinden . . .
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .