İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği' nden (MESLEKTE BİRLİK)
17 Mayıs 2020 Pazar
Basın ve Kamuoyu Açıklaması
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği' nden (MESLEKTE BİRLİK) 

Basın ve Kamuoyu Açıklaması 

Ülkemiz insan sağlığını tehdit eden bir virüsün etkileri ile dünyaya parmak ısırtan bir çabayla başa çıkmaya çalışmaktadır.

Bir yandan da Devlet ve Millet el ele sosyal ve ekonomik olarak mücadele vermektedir.
 
Tüm bu gelişmeler olurken icra etmeleri gereken şeyin kendi meslekleri ve ilerlemeleri olması gereken kimi meslek odaları hadlerini aşarak devlete yön çizmeye (!), yol göstermeye(!) ve varlık sebeplerini siyaset yapma eğiliminde yürümeye çalışmaktadırlar.
 
Devletimiz de, meslek odalarında çoğulculuğun ve demokrasinin daha iyi oturabilmesi, her kesimden temsilcilerin buralarda seslerini duyurabilmesi adına bazı düzenlemeler yoluna gitmiştir.
 
Ağızlarından demokrasi ve insan hakları gibi kavramları düşürmeyen kimi meslek odaları ise çoğulculuğu ve olabildiğince farklı fikirlerin temsilini antidemokratik (!) bulduklarını belirterek aynı cümle içinde tam bir çelişki yumağının içinde çaresizliğe batmışlardır.
 
Ancak gel gelelim, aklı, beyni ve gönlü 1940’lı yılların diktatöryal eski Türkiye’sinde kalmış bazı zihniyetlerin demokrasi tanımını kendilerinin dışında herhangi bir grubun yapmasına dahi tahammül edemeyecek kadar demokrat olduklarını (!) maalesef görmekteyiz.
 
Son olarak ne hukuki ne de yasal bir temeli olmayan ve adını İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) olarak açıklamış olan bir grup, kelimenin tam anlamıyla çağdışı ve fecaat bir açıklama yapmıştır.
 
Açıklamasında, uygulamanın antidemokratik olduğuna atıfta bulunarak kelimenin tam anlamı ile gülünç duruma düşmüştür.
 
1940’lı yılların diktatör rejimi ile yanıp tutuşan ve bir an önce tedavi edilmesi gereken bu zihniyete mensup kişilerin yaptığı bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz.
 
Bu açıklamanın altında imzası olan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI)’ yu böylesi fecaat bir açıklamanın altına ismini yazdırdığından dolayı şiddetle kınıyor ve yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz.
 
İSMMMO’nun yönetim kurulunun 1/3 ünü elinde bulunduran MESLEKTE BİRLİK GRUBU olarak bu ne idüğü belirsiz açıklama ile yakından uzaktan bir ilgimizin olmadığını, bilgimiz ve rızamız dışında bizi de töhmet altında bırakan bu nefret dilini olduğu gibi reddettiğimizi herkese ilan ediyoruz.
 
Bu sözde açıklamanın altına İSMMMO imza atmamıştır. Meslekte Birlik temsilcisi olan üç yönetim kurulu üyemiz herhangi bir şekilde bilgilendirilmemiştir. İSMMMO’nun yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyete ait olan bir açıklamanın İSMMMO tarafından yapılmış gibi gösterilmesi en hafif tabiri ile son derece ayıp bir nezaketsizlik ve saygısızlıktır.
 
Ülkemizin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden teröristler ile birlikte yol yürüyen, gezi parkında Vandallar ile fotoğraf çektiren, 120 bin meslek mensubunun sorunları ile ilgilenmek yerine 1 Mayıs günü devletin koyduğu sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayıp sözde eylem yapıp gözaltına alınanların salıverilmesi için mücadele eden zihniyete mensup kişilerin tabii ki de yerli ve milli olmasını beklemiyoruz.
 
Ancak şurası net olarak bilinsin ki; Kumaşının dokuması bu memlekette olmayan, beyinlerini kiraya vermiş karanlık ve çağdışı zihniyet ülkemizde asla ve kata üstünlük kuramayacaktır.
 
Hiç kimse, duruşu ve çizgisi belli olan ve aydınlık zihniyetinden zerre kadar taviz vermeyecek olan MESLEKTE BİRLİK GRUBU’nu böylesi çirkin bir olaya alet edemez. Herkesi ciddiyete ve terbiyeye davet ediyoruz.
 
Devletimizin Meslek odaları ile ilgili yapmayı düşündüğü düzenlemelerde sonuna kadar yanında olduğumuzu bildirmek isteriz.
 
İSMMMO yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyet, İstanbul’daki yaklaşık 45 bin meslek mensubunun tamamını tabi ki de temsil etmemektedir.
 
Artık bu zihniyetin odayı siyaset yapma mecrası olarak görmekten vazgeçmesinin zamanı gelmiştir.
 
İstanbul Meslekte Birlik olarak İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) denilen grubun yayınlamış olduğu buram buram tehdit kokan ve aba altından sopa gösteren sözde bildiriye imza atan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER
ODASI)’dan en kısa zamanda bir tekzip ve özür yazısı beklediğimizi ilan ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ( MESLEKTE BİRLİK )
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .