İstanbul SMMM Odasından;
24 Aralık 2020 Perşembe
Bazı Hizmet Sektörlerinde İndirimli Olarak Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları'nın Uygulama Süresi 31.05.2021 Tarihine Kadar Uzatılmıştır.
İstanbul SMMM Odasından;

Bazı Hizmet Sektörlerinde İndirimli Olarak Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları'nın Uygulama Süresi 31.05.2021 Tarihine Kadar Uzatılmıştır.

31.07.2020    Gün    ve    31202 Sayılı    Resmi Gazetede    yayımlanan    2812    sayılı

CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişmiştir. Değişiklik 31.07.2020 günü yürürlüğe girmiş olup, yeni belirlenen oranlar 31.12.2020 (bu tarih dâhil) tarihine kadar uygulanmıştır.

23.12.2020    Gün    ve    31343 Sayılı    Resmi Gazetede    yayımlanan    3318    Sayılı

CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranlarının uygulama süresi 31.05.2021 tarihine kadar (Bu tarih dâhil) uzatılmıştır.

HİZMET ÇEŞİDİ

ESKİ ORAN

YENİ ORAN 31.05.2021 TARİHİNE KADAR

İşyeri kiralama hizmeti,

%18

%8

Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri,

%18

%8

Düğün, nikâh, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri,

%18

%8

Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler,

%18

%8

Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı,

%18

%8

Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri,

%18

%8

Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri,

%18

%8

Halı ve kilim yıkama hizmetleri,

%18

%8


Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,

%18

%8

Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,

%18

%8

Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç),

%18

%8


KDV Ekli II Sayılı listenin "B) DİĞER MAL VE HİZMETLER " Bölümünün 24 üncü sırası kapsamı dışındaki yeme -içme hizmetleri ve Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar da verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),

%18

%8

Yolcu taşımacılığı hizmetleri,

%18

%8

Süs bitkileri ile çiçek teslimleri

%18

%8

Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri

%8

%1

KDV Ekli II Sayılı listenin "B) DİĞER MAL VE HİZMETLER " Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler

(Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),

%8

%1

Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri

%8

%1

Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen kanunla; hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor, tutuklu ve hükümlüler . . .
Yargılamanın aleniliği ilkesine ve emsal kararlara ulaşım hakkına rağmen, Danıştay kararlarına ulaşmak pek mümkün değil. . . .
“ Şurasını iyi bilmek gerekir ki, ne erkekler kadınlara hizmetkar, ne de kadınlar erkeklere cariye olmak için yaratılmışlardır. “ . . . .
Daha önce 2016 ve 2017 yılını yapmış olanların tekrar yapmalarına gerek yok. Ancak benim devlete katkım olsun yaparım diyenlere bir . . .
Cumartesi günkü “Borç yapılandırmasında nelere dikkat etmek gerekir?” başlıklı yazımda yapılandırmaya ilişkin;
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 11’inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (i) bendiyle “kredi kuruluşları, finansal kuruluşlar, . . .
1 Haziran 1989'da kabul edilen ve 13 Haziran 1989'da Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren . . . .
7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 9 Haziran 2021 tarihli Resmi . .
Gazetemizde 4 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Taşınmazlarda Değerleme Sorunu Şirketleri İsyan ettirdi!” başlıklı köşe yazımda,
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun ÇAVDAR, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik . . . .
3568 sayılı meslek yasamız 13 Haziran 1989 tarihinde TBMM’de kabul edilmiş ve mesleğimiz yasal kimliğine kavuşmuştur. Kutlu olsun
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
Basına yansıyan haberlerden Adalet Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütüldüğü ve UZLAŞTIRMACILIK yetkisi için . . . .
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Borç yapılandırması, matrah artırımı, stok ve kasa affı, ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözümü ve bu gibi birçok müesseseyi düzenleyen
Bursa YMM Odası Başkanı YMM Kemal Tığoğulları ve Bursa SMMM Odası Başkanı SMMM Doğan Yılmaz'la Günaysın Programında Buluşuyor.