İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vehbi Karabıyık' ın;
24 Ocak 2022 Pazartesi
Geçtiğimiz 4-5 Mayıstaki yoğun seçim günleri üzerine mesajı
İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vehbi Karabıyık

BAŞKANIN MESAJI

Geçtiğimiz 4-5 Mayıstaki yoğun seçim günlerinin ardından herkese bir kere daha “merhaba”

İstanbul’un yeminli mali müşavirleri olarak büyük bir olgunluk içerisinde tamamladığımız seçimlerden sonra şimdi yeni bir üç yıllık dönemin ilk günlerinde olmanın heyecanı içerisindeyiz.

Genel kurullar, biz
http://istanbulymmo.org.tr/resimler/kategori/vehbikarabiyik.jpgim Odamızın da kimliğini taşıdığı sivil toplum kuruluşlarının belirli dönem sonlarında -bir açıdan- “geçmişi” ve gidişatı” değerlendirme günleridir.
Hani biz insanların bile zaman zaman; geriye bakıp yaptıklarını, ileriye bakıp gelecek hakkındaki düşüncelerini gözden geçirdikleri günler vardır ya…
Geçmiş için
 “ben neyi de yapsaydım” ya da “keşke şunu yapmasaydım” diye düşündükleri zamanları kastediyorum…

İşte Oda’larda da öyle
Birer “tüzel” kişilik olmalarına karşılık, Odalar da üyeleri üzerinden aynı şeyleri düşünürler adeta.

Öyle ya…
O genel kurullarda üyeler bir araya geliyor, bu önümüzdeki dönem şunları şunl
arı yapalım diye kararlar alıyor ve bu alınan kararlarını uygulatmak üzere seçtikleri yönetim kurullarına hem yetki hem görev hem sorumluluk veriyorlar.
Sonra o dönem bitiyor, günü geliyor ve yine bir genel kurul…
Toplanın bakalım deniyor tüm üyelere, toplanın ve değerlendirin bakalım “biz ne istemiştik ne oldu?” “aldığımız kararlarla nereden nereye gelebildik?” “Görevlendirdiğimiz kurullar ne kadar başarılı olabildiler?”
“Göreve getirirken doğru seçimler mi yapmışız?”

Bir nevi “hesap günleri”
Kimlerin hesap gü
nleri derseniz tabii ki seçenlerin de seçilenlerin de…
Çünkü Odaların başarısı, sadece seçilen kurulların ne ölçüde başarılı olduğunun anlaşılması değil, onları seçen üyelerin bu genel kurullarda göreve getirdiklerini de ne kadar isabetle seçmiş olduğunu anlaşılmasına bağlı.

Bu yıl 30. Yaşına girerek bir olgunluk dönemine geçen Odamızın 4-5 Mayıs günlerinde yaptığı 24. Genel Kurul, övünerek söyleyebiliriz ki; seçenleri ve seçilenleri ile gerçekten başarılı bir sınav verdi.
Bizleri bir önceki genel kurulumuzda yönetim, denetim ve disiplin kurullarına seçerek görev veren üyelerimiz, geçtiğimiz son üç yılın icraatını ittifakla kabul  ve ibra ederek hem görevlendirdikleri üyelerimizi onurlandırdılar hem daha önceden kendi yaptıkları seçimlerin ne kadar isabetle yapılmış olduğunu, vardıkları kararlarında ne kadar haklı olduklarını gördüler.


Genel kurulumuzda ancak bir hizmet yarışında yer alma dileği sayılabilecek bazı adaylık istekleri dışında seçimlerimiz büyük bir olgunluk ve görüşlerde birliktelik içerisinde geçti.

Ama daha da iyi şeyler yaşayıp bundan daha da başarılı bir hikayemiz
neden olamasın?


Örneğin Odamızın maliye ve ekonomi politikalarında daha ağırlıklı bir düzeye çıkarılabilmesi, üyelerimizden daha çok yararlanılabileceğinin anlatılabilmesi, dolayısıyla daha da el üzerinde tutulabilmesi, mesleki standardının daha iyi anlaşılıp kabul görmesi, üyelerimizin çoktan hak ettikleri piyasa payına kavuşturulabilmiş olmaları gibi…

Türkiye maalesef siyaseten de, ekonomik olarak da oldukça kırılgan bir dönemden geçiyor. O hepimizin istek duyduğu, mutlaka olmalı dediği şeyler bugün koca bir iş alemi için, çok köklü kurumlar için bile ancak kısmen yaşama geçebiliyor.

Dolayısıyla bizimki gibi bir ayağı maliye-ekonomi bürokrasisine, bir ayağı Türkiye ekonomisinin istikrar ve gelişmesine bağlı ve henüz 30. Yılında bir meslekte amaçladığımız her şeye ulaşabilmek kolay olmuyor.

Ama bu konularda bir önemli avantalımız var: Biz bu ülkede hesabını en iyi yapan, gerçekleri en iyi değerlendiren bir mesleğin mensuplarıyız ve her şartta birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza devam ediyoruz.
Ve yine Genel Kurullarımızda görüyoruz ki seçimlerimizde de seçilenlerimiz de de hep ittifak halindeyiz, koşullar elverdiği ölçüde çıtamızı daha yükseğe taşıma gayretindeyiz ve kendimizden eminiz.

Geçtiğimiz 24. Genel Kurul, bize bunu gösterdiği gibi gayretlerimizi, başarımızı, birlikteliğimizi daha da ileri taşıma konusundaki inancımızı hem tescil etmiş hem bizlere şevk vermiştir.

24. Genel Kurulda üç yıllık görev süresini tamamlamış olan kurullarımızı kutlarken, tabii ki mazhar oldukları takdirler dolayısıyla bu kurullarda tekrardan yer ve görev alan üyelerimizle bu kurullarımız yeni katılan arkadaşlarımıza yeni dönemde başarılar diliyor, tüm üyelerimize saygılar sunuyorum.

Vehbi KARABIYIK
Başkan

REKLAM ALANI
14-15 Mayıs 2022 de İSMMMO 25. Genel kurulu yapıldı. Toplamda tam 11 grup katıldı. Üye sayısı 46.514 kullanılan oylar 15.135 oldu.
Gelir Vergisi Kanunu’nun 88’inci maddesi gereği olarak “Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hâsıl olan zararlar . . .
22 Ocak 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı Kanun’la, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32. maddesinde yapılan düzenlemeyle;
YMM ve SMMM Odaları Genel Kurul Tarihleri - (2022)
Ülkemize elini kolunu sallayarak, yanında valizi bile olmadan gelen ve sayıları net olarak . . .
Katma Değer Vergisi iade taleplerinde, mal ve hizmet alımı yapılan alt mükelleflerden kaynaklanan
Her yıl, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde Engelliler Haftası kutlanıyor.
Vergi mahkemeleri, idari yargının özel görevli, idare mahkemeleri ise genel görevli yargı mercileridir.
Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin,. . . .
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
Türkiye’nin en büyük akademik meslek odası İstanbul SMMM Odasında Seçim Sonuçları Belli Oldu.
İstanbul SMMM Odasında Bir Araya Gelerek Bazı Mesleki Konuları Masaya Yatırdık.
17 Mayıs 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2022 I. Geçici Vergi Dönemine . . . .
Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu . . .
Geçtiğimiz perşembe günü kurumlar vergisi beyan dönemi bitti. Mart ve nisan aylarının yoğun . . .
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Sordu, BMMG Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kanarya Cevap Verdi.
BRİDGE RESTAURANT ta QNB e Finans Sponsorluğunda ÇDM Birliği Mensupları Bir Araya Geldi.
1990 yılından beri Meslekte Birlik Grubuna hizmet ettim. Hizmete başladığımda daha belgemi bile almamıştım.