İşten ayrılan ihbar tazminatı alamaz
12 Ağustos 2020 Çarşamba
1 Ekim 2008 giriş, 1 Ekim 2009 çıkış tarihim olan aynı işyerine 2010'da tekrar giriş yaptım ve halen çalışmaktayım.
İşten ayrılan ihbar tazminatı alamaz
İşten ayrılan ihbar tazminatı alamaz

Sezgin Özcan
1 Ekim 2008 giriş, 1 Ekim 2009 çıkış tarihim olan aynı işyerine 2010'da tekrar giriş yaptım ve halen çalışmaktayım. 15 yılı doldurup kendi isteğimle ayrılırsam ihbar ve kıdem tazminatlarını alabilir miyim? Oktay Özçelik

Hangi sebeple olursa olsun, işten kendi ayrılan çalışan ihbar tazminatına hak kazanamaz.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle kıdem tazminatına hak kazanmak için ise sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999 tarihinden önce olması gerekiyor. Zira sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle emeklilikleri için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış oluyor ve kendi istekleriyle işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatına hak kazanıyorlar. 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gününün aynı işyerinde tamamlanması da gerekmiyor.

Buna göre, sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önce ise 3600 prim gününüz de varsa, SGK'dan alacağınız “kıdem tazminatı yazısı”nı işverene ibraz ederek kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ancak işten kendiniz ayrılmış olacağınızdan, ihbar tazminatı alamazsınız.

Emeklilik statüsünü son 7 yıl belirler

Askerlik borçlanması yaptım. Halen 4/a statüsünde çalışmaktayım. 4 Kasım'da emekli olacağım. 4/a kapsamında prim günüm daha fazla olmasına rağmen SGK son 7 yılda 4/b kapsamında prim ödediğim için 4/b statüsünden emekli olabileceğimi söylüyor. Maaşım çok azalır mı? Hamdi Poyraz

Emeklilik statüsünü son 7 yıllık (2520 günlük) fiili prim ödemesi belirliyor. Son 2520 gün daha çok hangi sigortalılık kapsamında prim ödenmiş ise o sigortalılık statüsünden yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olunuyor.

Toplamda 4/a (SSK) kapsamındaki prim gününüz fazla olsa da son 2520 günlük prim ödemenizin yarıdan fazlası 4/b (Bağ-Kur) kapsamında ise 4/b statüsünden emekli olursunuz. Siz emekli aylığına takılmışsınız, ancak bu durumda emeklilik şartlarınız da değişir. Zira 4/a statünden emeklilik şartları ile 4/b statüsünden emeklilik şartları aynı değil.

Üzerinden prim ödenen kazanç tutarlarına ve primlerin ödendiği dönemlere göre, 4/b statüsünden bağlanacak emekli aylığınız 4/a statüsüne göre daha az olabileceği gibi, emekliliğiniz için gereken prim gün sayısı ve emeklilik yaşınız da artabilir. Dolayısıyla 4 Kasım'da emekli olmanız mümkün olmayabilir. ((Sözcü)
Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, miras yolu ile intikal eden hisse senetlerinin beyanında, beyan edilecek değer olarak,
Ermenistan'ın kardeşimiz Azerbaycan'ın toprağı olan Karabağ'a saldırısı sonucu şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Zaman aşımına uğrayan kâr paylarının vergilendirilmesinde mükerrerlik var mı? 1933 yılında çıkarılmış olan 2308 sayılı
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/f maddesi gereği “Bankalara, finansal kiralama ya da finansman şirketlerine borçları nedeniyle kanuni . . .
Danıştay 14. Dairesi, Gaziantep'te gözleme, sıkma ve tost satan kadının, gerçek usule göre daha avantajlı olan . . . .
Müzik eşliğinde Güneşli Park AVM Düğün salonuna sosyal Mesafeyi koruyarak konfediler eşliğinde Mehtap Hanım ve Yurtcan Bey . . .
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 25/9/2020 tarihinden itibaren . . .
Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak . . . .
Kalifiye eleman istihdam eden, teknolojiyi izlemek ve değişen teknolojiye uyum sağlamak zorunda olan, Ar-Ge faaliyeti yapan
Katma değer Vergisinin (KDV) yüzde 1’e indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bilindiği üzere, Türk parasının kıymetini korumak amacıyla, kambiyo işlemlerine ait düzenleyici, sınırlayıcı esaslar
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.
Bazı yükümlülüklerde ertelemenin bittiği ve cari dönem vergilerinin çakıştığı ekim ayına günler kala, iş dünyası gözünü Meclis’e çevirdi.
Mersin’de bir mali müşavirin temmuz ayında koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Ağustos’un 5’ine kadar hastanede kalıyor, tedavi ediliyor.