İşyeri Kira Stopajında ve KDV Oranında İndirim
13 Ağustos 2020 Perşembe
İşyeri kiralarında gerçek kişilerden kiralanan mülkler için yapılan vergi stopaj indirimi yüzde 20’den yüzde 10’a;
İşyeri Kira Stopajında ve KDV Oranında İndirim
İşyeri Kira Stopajında ve KDV Oranında İndirim

Deniz Türker 

İşyeri kiralarında gerçek kişilerden kiralanan mülkler için yapılan vergi stopaj indirimi yüzde 20’den yüzde 10’a; tüzel kişilerden kiralanan mülkler için ödenen KDV oranı ise yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

Söz konusu vergi indirimleri ekonominin işleyişi açısından olumlu bir gelişmedir. Çünkü gerçek kişilerden kiralanan işyerlerinin kirasını uygulamada mülk sahipleri net olarak almakta vergi ise ödenen net kira brüte dönüştürülerek ortaya çıkan değer üzerinde hesaplanarak vergi kiracı işletme tarafından Maliye’ye ödenir. Bu nedenle net kira brüte dönüştürülerek ödenirken yüzde yirmi olan vergi oranı yüzde 25 olmaktadır.

Örneğin aylık net 5.000.- TL tutarındaki kira yüzde 20 oranında stopaj vergisi hesaplandığında aylık kira 6.250.-TL’ya yükselmekte vergi stopajı olarak 1.250.-TL ödenmektedir. Yeni düzenlemeye göre net 5000.- tutarındaki kira yüzde 10 oranında vergisi hesaplandığında aylık kira 5.555,60 TL’ye yükselmekte vergi stopajı olarak 555,60 TL ödenmektedir. Bu düzenleme ile işletmelerin kira maliyeti azalmaktadır.

KDV oranında yapılan indirimin işletmelere katkısı tüzel kişilerden kiralanan yerler için ödenen KDV’nin tahsil edilen KDV’lerden mahsup edilmesi nedeniyle işletmelere katkısı yalnız finansman maliyeti açısından etkili olacaktır. Ancak kiracıların gerçek kişi olması durumunda kiralayanlara kirada yüzde 10 oranında indirim sağlayacaktır.

Hem vergi stopaj oranında hem KDV oranında yapılan indirimler ekonomik açıdan kiracı işletmelerin ve kiracı gerçek kişilerin maliyetlerinde düşüş sağlayacaktır. (Hürses)
Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, miras yolu ile intikal eden hisse senetlerinin beyanında, beyan edilecek değer olarak,
Ermenistan'ın kardeşimiz Azerbaycan'ın toprağı olan Karabağ'a saldırısı sonucu şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Zaman aşımına uğrayan kâr paylarının vergilendirilmesinde mükerrerlik var mı? 1933 yılında çıkarılmış olan 2308 sayılı
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/f maddesi gereği “Bankalara, finansal kiralama ya da finansman şirketlerine borçları nedeniyle kanuni . . .
Danıştay 14. Dairesi, Gaziantep'te gözleme, sıkma ve tost satan kadının, gerçek usule göre daha avantajlı olan . . . .
Müzik eşliğinde Güneşli Park AVM Düğün salonuna sosyal Mesafeyi koruyarak konfediler eşliğinde Mehtap Hanım ve Yurtcan Bey . . .
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 25/9/2020 tarihinden itibaren . . .
Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak . . . .
Kalifiye eleman istihdam eden, teknolojiyi izlemek ve değişen teknolojiye uyum sağlamak zorunda olan, Ar-Ge faaliyeti yapan
Katma değer Vergisinin (KDV) yüzde 1’e indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bilindiği üzere, Türk parasının kıymetini korumak amacıyla, kambiyo işlemlerine ait düzenleyici, sınırlayıcı esaslar
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.
Bazı yükümlülüklerde ertelemenin bittiği ve cari dönem vergilerinin çakıştığı ekim ayına günler kala, iş dünyası gözünü Meclis’e çevirdi.
Mersin’de bir mali müşavirin temmuz ayında koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Ağustos’un 5’ine kadar hastanede kalıyor, tedavi ediliyor.