İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu'dan meslektaşlarına çağrı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İzmir Serbest Muhasebeci Mali . . . . .
İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu
İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu'dan meslektaşlarına çağrı
  
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı bir açıklama bulundu

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İZSMMMO'da yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Topçu'nun yayınladığı açıklama şöyle;

Değerli Meslektaşlarım,

3568 sayılı meslek yasamız 13.06.1989 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yaklaşık üç hafta sonra meslek yasamızın yayınlanmasının 35. yılını kutlayacağız. Bu vesile ile mesleğimize yasal statü kazandıran, meslek örgütlerimizin oluşumuna kaynak teşkil eden bu önemli yasanın 35. yılını kutluyor, tüm meslektaşlarımızı dayanışma ruhundan ayrılmadan, uzlaşı içinde haklarımız ve mesleğimizin geleceği için bir kez daha mücadeleye davet ediyorum. Bu güne kadar mesleki mücadelede yer almış tüm meslektaşlarıma ve yöneticilerimize, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Meslek odalarımızın kuruluş amacı meslek yasamızın 14. maddesinde şu ifadelerle tanımlanmıştır; “Meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, bu mesleklerin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadıyla kurulan, tüzelkişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”

Meslek yasamızın yayınlanmasının hemen ardından, ülkemizin dört bir yanında, büyük zorluklara, sorunlara rağmen el birliği ile, büyük mücadeleler, fedakarlıklarla ve adeta yoktan var edilerek odalarımız ve üst birliğimiz kuruldu. Eksiği ve fazlası ile mesleki mücadeleye devam ediyorlar.

Yine büyük zorluklarla, İzmir’li meslektaşlarımızın desteği, çabaları ile kurduğumuz, büyüttüğümüz Türkiye’nin en gözde meslek odalarından biri haline getirdiğimiz İzmir SMMM Odamızın içinde bulunduğumuz şu günlerde saygınlığını hedef alan farklı tartışmaların odağı haline geldiğini büyük üzüntü ile izlemekteyim.

Mesleğimiz şu günlerde kritik bir süreçten geçiyor. Meslektaşlarımız artan iş yükleri altında ezilmiş, işleri yetişmiyor,  çalışmalarının karşılığını almakta zorlanıyor, emekleri sömürülüyor, ciddi biçimde hayatta kalma mücadelesi vermekteler. Bakanlıklar ve muhatap kurumlar sorunlarımıza duyarsız, paydaşımız iş dünyası ise sorunlardan çoğu zaman habersizler. Ofislerimiz ve işyerlerimiz yangın yerine dönmüş durumda.

Hal böyle iken, meslektaşlarımızın şu zorlu günlerinde yanında olmamız gerekirken, yöneticilerimizin yönetsel meseleleri tüm kamuoyu önünde, basın ve sosyal medya aracılığı ile bu seviyede tartışıyor olmalarını üzülerek ve kaygı ile izliyorum.

Yönetsel sorunların şimdiye kadar olduğu gibi yine yönetim kurulu içinde çözülmesi gerekirken mesleğimizin başat sorunu haline getirilmesi üzüntümü bir kat daha artırmaktadır.

Kim haklı-haksız tartışmasına girmeden tüm yöneticilerimizi itidale davet ediyorum. Yargıya intikal etmiş konuların tekrar basın ve sosyal medya üzerinden gündem haline getirilmesi mesleğin vakar ve onuruna zarar vermektedir. Bırakalım yargı işini yapsın, biz işimizi yapalım.  Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın asli sorunlarına odaklanılması benim olduğu gibi tüm meslektaşlarımızın da beklentisidir.

Tüm yöneticilerimizi birlik, beraberlik ve uzlaşı içinde, mesleğin ve meslektaşların sorunlarına çare bulmak için çaba göstermelerini ve kurumsal kimliğimiz ve meslektaşımızın saygınlığına gölge düşürecek girişim ve davranışlardan kaçınmalarını temenni ediyorum.

Sevgilerimle,
REKLAM ALANI
8- Kişisel Gelişim Uzmanı Zafer Yılmaz' la; Diksiyon, İletişim Teknikleri, Kürsüden Dinleyiciye Hitap, Kendimizi Nasıl Tanıtırız, Sesin Kullanımı ve Diyafram Nefes Tekniği Farkındalık Çalışması.
REKLAM ALANI
Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde 2024 yılı Ocak-Mayıs bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan . . .
İklim değişikliği, 21. yüzyılın en büyük çevresel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu değişikliğin en büyük sorunlardan biri olarak . . . .
İş dünyası Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmaya devam ediyor. İşte yeni yayınlanan yönetmelik sonrası hangi işverenlerin . . . .
Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.” . . . .
Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Hakan Güldağ, haftanın sohbetinde, yeni vergi düzenlemelerine ilişkin taslağı tartıştı.
AK Parti’nin bugünkü MYK toplantısında son hali verilmesi beklenen vergi paketine ilişkin taslaktan, yapılan son dakika değişikliği ile . . . .
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Protokol davetlilerimizin, üyelerimizin ve stajyerlerimizin katılacağı Kurban Bayramı, bayramlaşma programımız 24.06.2024 Pazartesi 15:00’de
Muhasebe bir İşletmenin finansal Faaliyetlerini kaydetmek, sınıflandırmak, raporlamak ve analiz etme için kullanılan bir süreçtir.
Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.
Ticarete atılırken şirket kurmayı düşünenlerden veya kurulu şirketi doğru şirket tipi mi diye tereddütü olanlardan yoğun olarak gelen bir . . . . . .
Harç, bazı kamu hizmetlerinden yararlanan kimselerin belli bir ölçüde bu hizmetlerin maliyetine katılmalarını sağlamak amacıyla ya da . . . .
Sevdiklerinizle Birlikte Sağlık, Mutluluk ve Huzur Dolu Nice Bayramlar Dileriz.
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda Başkan ve Yönetim Kurulu Değişti.
13 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali . . . . .
2006-2008 yılları arasında hayata geçirilen sosyal güvenlik reformu ile tüm sosyal sigorta kurumları (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tek çatı . . .
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Tüketim Harcaması 2023 bültenini 11 Haziran 2024’te internet sitesinde yayımladı.