Kadın Çalışanların Kreş Hakkı
25 Ocak 2023 Çarşamba
Çalışan veya çalışmayı düşünen annelerin en büyük derdi, işe giderken çocuğumu kime bırakacağım nereye bırakacağım ve cebimden kaç para çıkacak?
Kadın Çalışanların Kreş Hakkı
Kadın Çalışanların Kreş Hakkı

Gülüzar Özev - SMMM
Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı

Çalışan veya çalışmayı düşünen annelerin en büyük derdi, işe giderken çocuğumu kime bırakacağım nereye bırakacağım ve cebimden kaç para çıkacak? 

Kreşe ödeyeceğim para ile çalışırsam alacağım ücret arasında ne kadar fark olacak? Dudak uçuklatan büyük teknolojik gelişmeler sıra sosyal ve ekonomik sorunlara geldi mi ne yazık ki hiçbir çözüm üretmemektedir.

Öteden beri kanunen 150 ve daha fazla kadın işçi çalıştıran işyerlerinde kreş açma zorunluluğu var. Kreşi kendi açmasa bile işyerine yakın var olan kreşten hizmet alabilir.

23 Mart 2018 tarihli 7103 sayılı Kanun’la bu kreşler için işverenlere yönelik bir kolaylık getiriliyor.

Deniyor ki; “Ey 150 kadından fazla işçi çalıştıran patron, sen çok yıpranma, ekonomik kriz, aşırı fiyat artışı malum. Ben sana asgari brüt ücretin yarısını vereyim. Ama bu parayı kadın işçinin gittiği kreşe vereceğim. Sana veya işçiye değil”.

Bu kanuna göre; asgari brüt ücretin (net değil) 2023 için 10.008 lira olduğunu düşündüğümüzde 5.004 lira destek verildiğini söyleyebiliriz.

Burada dikkat edilecek husus, iş yerinde çalışan kadın sayısının 150 olmasıdır. (Bu hesaplama yapılırken velayeti erkekte olan veya eşi vefat etmiş erkek çalışan da dikkate  alınıyor)
Bir diğer husus iş sözleşmesinde kreş yardımı zorunluluğu maddesinin bulunması gerekliliğidir.

İŞKUR tarafından proje kapsamındaki destekler için eğitim gören kadınlar kurs gördüğü süre boyunca kreş desteği alıyor. İşkur tarafından verilen parasal destek rakamı zaman zaman değişikliğe uğruyor. Bu anlamda sabit bir rakam vermek mümkün değil. Verilen bu yardım anneye değil çocuğun bulunduğu kreşe veriliyor. Bunun için kurs gören anne internet üzerinde başvuru yapmak zorunda. Yani yardım almak için annenin kendisinin başvurması gerekiyor.
İşveren tarafından çalışanlarına kreş yardımı yapılırken dikkat edilmesi hususlar ise şöyle:

• Yapılan kreş yardımı tutarının doğrudan hizmet satın alınan kreş veya gündüz bakımevine yapılıyor.

• Yapılan kreş yardımı tutarının çalışanın ücret bordrosunda gösteriliyor,

• Kreş yardımının personele nakdi olarak yapılmıyor.

• Yapılan bu ödemlerin işveren açısından hiçbir SGK ödemesi yok, vergi ödemesi yok.

Bütün bu açıklamalara bakarak şunu söyleyebiliriz ki kadın işçiye bir kolaylık gibi hazırlanan kanun maddesi  aslında tamamen işverene yapılıyor. Çünkü öteden beri zaten 150 kadın işçi çalıştıran işverenler kreş hizmeti vermek zorunda. E şimdi biz bu 150 sayısını değiştirmeyelim ama patrona destek verelim havasındalar. Onun yerine 100 kadın, ya da 50 kadın deselerdi emekçiler için daha anlamlı olurdu. Daha çok çalışan kadın kreş hakkından yararlanırdı. Bu durum pandemi zamanında işçi maaşlarında devletin verdiği desteği hatırlatıyor. Orada da işverene dendi ki; sen işçi çıkarma, sigorta primin de ödeme, ben maaşını vereceğim. O süre boyunca işçinin sigorta primi ödenmediği için, esas mağdur olan çalışan oldu.

Sonuç ; Aileye çocuk girdiğinde ailenin giderleri de artmaktadır. Hatta kadının çocuğuna bakmak için işinden ayrılması halinde bir de gelirleri de azalmaktadır. Madem ki toplumun geleceği için çocuğa ihtiyacımız var o zaman, 150 kadın çalışan sayısı demek küçük ölçekli işyerlerinde bu imkandan çalışanların yararlanamaması demek, enflasyonun soluğunu her an ensemizde hissettiğimiz bu günlerde kanundaki 150 çalışan kadın sayısının düşürülmesi zorunlu duruma gelmiştir.

Kaynakça;

• Sosyal Güvenlik Kurumunun 12/10/2018 tarih 13565450 sayılı Genel Yazısı.
• 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu.
• 303 Seri Numaralı Gelir Vergisi Tebliği.
• Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları Ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik.
• 28/09/2018 tarih E.20705 Sayılı Özelge
REKLAM ALANI
8- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ: Oturum Başkanı Yalçın Sütütemiz Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Cevap Vermesi İçin Konularına Göre Konuklara Sorulara Cevap Vermeleri İçin Söz Verdi.
REKLAM ALANI
Çeşitli vergi kanunlarında değişiklik yapan 7394 sayılı “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi . . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü mesajı;
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümü mesajı yayımladı.
2023 yılı Ocak-Şubat döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 710.7 milyar TL, bütçe gelirleri 507.9 milyar TL ve bütçe açığı 202.8 milyar . . . .
Gelecek mi gelmeyecek mi, oldu olmadı derken 2022 yılına ilişkin matrah (vergi) artırımı da yapılandırma kanunu kapsamına alındı.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün . . .
Değerli Büyüğüm YMM Alkan FİDAN'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.
Varlık Barışından Yararlanmak İçin Son Gün 31 Mart 2023
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun geçtiğimiz Pazar günü Resmi . . . .
Gerçek kişiler yıl içinde elde ettikleri ve Gelir Vergisi Kanununa tabi kazançları üzerinden gelir vergisi öderler. . . . . .
7440 sayılı Yapılandırma Kanunu, bir kısım mükelleflere ek vergi sürprizi yaptı. Genel kuruldaki görüşmeler sırasında verilen bir önerge ile . . .
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin resmî gazetede yayınlanarak . . . . .
7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12 Mart 2023 tarih ve 32130 . . . .
İçinde kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, kesinleşmemiş ve dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme ve tarhiyat . . . .
28 Şubat 2023 tarihli “Deprem Vergisi ve Vergi Affı” başlıklı yazımda, depremin yaralarını sarmak için mali kaynak yaratmak zorunda . . .
Türkiye, 2023 yılına seçim gündemi ile başlamıştı. Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçim öncesinde de kamu alacaklarının . . . .
14/10/2021 tarihli ve 7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 04/01/1961 tarihli ve 213 sayılı . . .