Kadın Muhasebeciler Derneği Üyeleri Kitap Etkinliğinde Buluştu.
23 Ocak 2023 Pazartesi
Kadın Muhasebeciler Derneği hafta sonunda düzenlediği etkinlikte dernek üyesi kadınların birlikte okudukları bir kitabı değerlendirdiler ve . . .
Kadın Muhasebeciler Derneği Üyeleri Kitap Etkinliğinde Buluştu.
Kadın Muhasebeciler Derneği Üyeleri Kitap Etkinliğinde Buluştu.
 
Kadın Muhasebeciler Derneği hafta sonunda düzenlediği etkinlikte dernek üyesi kadınların birlikte okudukları bir kitabı değerlendirdiler ve kadınlarla ilgili sosyal güvenlik mevzuatını tartıştılar.

Kitabın adı; Karakalpak Kızı, Rus Yazar  Yazar: Tulepbergen Kaipbergenov.

Moderatörlüğünü,  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nesrin Yavuzun yaptığı programda, 

Konuşmacılar : Gazeteci Yazar Nuray Sancar, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Gültekin Bekar, Dernek üyesi Selda Yıldız.

Dernek başkanı Gülüzar Özev  açılış konuşmasında, Kocaeli Ekmek ve Gül Derneği’nin başlattığı kampanyadan söz etti. Birkaç kadının açlık sorunlarının çığ gibi büyüdüğü ülkemizde yetkililerden “Okullarda her çocuğa ücretsiz sağlıklı yemek talebi”inde bulunduklarını anlattı. Bu kampanyanın kısa zamanda yurt geneline yayılarak en sonunda  Milli Eğitim Bakanlığının bu yönde girişim başlattığını söyledi.


Özev EYT’lilerin durumuna da değinerek, 1999 yılı Ağustos ayında yaşanan depremi fırsat bilerek mecliste onaylanan ve çalışanların ve emekli olma koşullarının birden ağırlaştıran yasanın uzun zamandır sonuçlarını gördüğümüzü söyledi. Resmi verilere göre kayıtlı iki buçuk milyon sigortalının mağdur olduğu ama gerçekte altı milyon sigortalının olumsuz etkilendiği biliniyor. Yaşanan bu kitlesel haksızlık üzerine 2014 yılında, EYT’liler haklarını almak için dernekler kurdular, federasyon oldular, imza topladılar, meclise gittiler, pandemi de bile boş durmadılar. Bolu Düzce’de başlayan mitingler, Kadıköy ve Maltepe’de ve daha birçok yere yayıldı.   Bugün emeklilikte yaş sınırının kalkması yönünde yasanın hazırlanıyor olması işte bu örgütlü mücadele sayesindedir.   
EYT Federasyon başkanı bir kadın ismi Gönül Boran. Size anlatmaya çalıştığım her iki toplumsal kazanımın liderleri kadın.

Sizce bu bir tesadüf mü?  Bence değil. Bu durum önce tarihle sonra da yükselen kadın hareketiyle açıklanabilir.

Elbette mücadelenin erkeği kadını yoktur. Sorunlar ortaksa mücadele ortaktır. Bizler kadın muhasebeciler olarak, gerek kadın olmaktan kaynaklı, gerekse mesleğimizi yürütmekten kaynaklı sorunlarımızı çözüme ulaştırabiliriz. Bu yetenek ve güç fazlasıyla bizde vardır. Yeter ki kendimize inanalım, güvenelim. Birileri gelsin bizi kurtarsın demeyelim.

Daha sonra, Selda Yıldız, Karakalpak Kızı romanının konusunu ve dikkat çekici yönlerini anlattı. Ana karakter Cumagül’ ün annesinin babasından yediği dayak ve sokağa atılmaların romanda ustalıkla işlendiğini, aynı zulmün kocası tarafından kendisine de uygulandığını ana hatlarıyla açıkladı. Daha sonra Cumagül, Sovyet Rusya devrimiyle hayatında çok büyük değişiklik olduğunu okuduğunu söyledi. Kader denilen şeyin hiç te zannedilen bir şey olmadığını bu romanda anladığını söyledi.

Nuray Sancar ise kitabın başlıca teması olan sınıf mücadelesinin devrimden sonra aldığı boyutlardan söz etti.  Roman Sovyet Devrimi sonrasında Özbekistan’daki yoksul köylülerin hayatındaki değişim ekseninde ve sosyalizm dönemine ışık tutmaktaydı. Ülkede bir devrim olduğundan bile haberi olmayan ücra köylerdeki köylülerin giderek bilinçlenmesini ve kendi sömürücülerini tasfiye etmesini oldukça etkili bir kurguyla betimleyen yazar, kahramanı Cumagül aracılığıyla kadın kurtuluşunun koşullarına da ışık tutmuştu.
 
Sancar günümüzde kadınlar üzerinde yoğunlaşan baskılar, artan kadın cinayetleri ve şiddet karşısında kadınların verdiği güçlü mücadelelerin önemine de değinerek bütün bunlardan kurtuluşun yolunun örgütlenmekten geçtiğine dikkat çekti. 6 yaşında kız çocuğunun evlendirilmesini meşrulaştıran sürecin AKP’nin iktidara geldiği ilk yıllardan itibaren başladığının altını çizdi.

Etkinliğin son konuşmacısı Serbest Muhasebeci, Mali Müşavir Gültekin Bekar, Kadınların iş kanunu nedeniyle, sahip olduğu birçok hakları olduğunu ama bunu birçok çalışanın bilmediğini anlattı. Doğum izninin zannedildiği gibi sadece doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta ile sınırlı olmadığını ayrıca işverenin işçi isterse yine izin hakkı olacağından söz etti. Kadın çalışanlar için sigorta mevzuatına göre birçok teşvik olduğunu ancak bu teşvikten çoğunlukla büyük ölçekli işletmelerin yararlandığını belirtti.

RESİMLERE ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ
REKLAM ALANI
8- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ: Oturum Başkanı Yalçın Sütütemiz Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Cevap Vermesi İçin Konularına Göre Konuklara Sorulara Cevap Vermeleri İçin Söz Verdi.
REKLAM ALANI
Çeşitli vergi kanunlarında değişiklik yapan 7394 sayılı “Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi . . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü mesajı;
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümü mesajı yayımladı.
2023 yılı Ocak-Şubat döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 710.7 milyar TL, bütçe gelirleri 507.9 milyar TL ve bütçe açığı 202.8 milyar . . . .
Gelecek mi gelmeyecek mi, oldu olmadı derken 2022 yılına ilişkin matrah (vergi) artırımı da yapılandırma kanunu kapsamına alındı.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün . . .
Değerli Büyüğüm YMM Alkan FİDAN'ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.
Varlık Barışından Yararlanmak İçin Son Gün 31 Mart 2023
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7440 sayılı Kanun geçtiğimiz Pazar günü Resmi . . . .
Gerçek kişiler yıl içinde elde ettikleri ve Gelir Vergisi Kanununa tabi kazançları üzerinden gelir vergisi öderler. . . . . .
7440 sayılı Yapılandırma Kanunu, bir kısım mükelleflere ek vergi sürprizi yaptı. Genel kuruldaki görüşmeler sırasında verilen bir önerge ile . . .
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin resmî gazetede yayınlanarak . . . . .
7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12 Mart 2023 tarih ve 32130 . . . .
İçinde kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, kesinleşmemiş ve dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme ve tarhiyat . . . .
28 Şubat 2023 tarihli “Deprem Vergisi ve Vergi Affı” başlıklı yazımda, depremin yaralarını sarmak için mali kaynak yaratmak zorunda . . .
Türkiye, 2023 yılına seçim gündemi ile başlamıştı. Her seçim öncesinde olduğu gibi bu seçim öncesinde de kamu alacaklarının . . . .
14/10/2021 tarihli ve 7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 04/01/1961 tarihli ve 213 sayılı . . .