MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER
15 Temmuz 2012 Pazar
" Denetim SMMM lerin ve YMM lerin Hakkıdır."
MASUM TÜRKER

MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER

Özel Röportaj: İktisadi Haber Ajansı adına Nusret Sümer

Geçmiş dönem Devlet Bakanı, yine TÜRMOB Geçen Dönem Genel Başkanı şuan IFAC Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Masum Türker 14 Temmuz 2012 Cumartesi günü yayımız İKTİSADİ DAYANIŞMA' ya konuk oldular.

Daha önceki görüşmelerimizde İKTİSADİ DAYANIŞMA olarak SAYIN BAKANIMIZDAN röportaj talebimiz olmuş ve bu röportaj talebimize kendileri de sıcak bakmışlardır.

30 Yıldır İKTİSADİ DAYANIŞMA OLARAK, siz meslek mensuplarına hizmet vermeyi ve siz meslek mensuplarına doğru haberleri kaynağından iletmeyi ilke edinen bizler, sizler adına;

Günümüzde çok konuşulan ve gündemde yerini koruyan 6102 sayılı Yeni TTkanunu ile iş hayatımıza giren DENETİM ve DENETÇİLİK üzerine 14 Temmuz cumartesi günü saat 15:00 itibariyle hem Gazetemizi nezaket ziyaretinde bulunan, hem konuğumuz olan, hem de Yayınımız imtiyaz sahibi Nusret Sümer' le MİNİ bir SÖYLEŞİ yaptılar.

Öncelikle bizleri kırmayarak, röportaj teklifimizi geri çevirmeyen alçak gönüllü DEVLET BAKANIMIZ SAYIN MASUM TÜRKER' e, hem siz meslek mensupları (SMMM ler ve YMM' ler) adına, hem yayınımız İKTİSADİ DAYANIŞMA AİLESİ adına

Mini Söyleşimizde " SMMM lerin ve Yeminli Mali Müşavir ' lerin Denetimdeki Yeri ve Önemi " hakkında vermiş oldukları bilgilerden dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

Yayınımız İKTİSADİ TV' de şifresiz olarak 4 bölüm halinde izleyeceğiniz canlı röportajımızda siz SMMM ler ve YMM ler için Sayın TÜRKER çarpıcı ve önemli konulara değindi.

"Denetim varsa KAMU GÖZETİM DENETİMİ de Olacaktır" dedi.

Yurt genelindeki SMMM Odaları 13 Haziran 2012 tarihinde Angaryalara Hayır Mitingleri yapmakla neler kaybettiklerini ve bundan sonra olayın nasıl gelişeceği hakkında önemli bilgiler verdi.

* AVRUPA BİRLİĞİNİN MUHASEBE DENETÇİLİK KANUNU;

Avrupa Birliği Ticaret Hukukunun bir parçası olan 8 No' lu direktifle düzenlenmiştir. 2008 Yılında revize edilen 8 No' lu direktifin tam metnini aşağıda bilginize röportaj sonunda sunulacaktır.

* AVRUPA BİRLİĞİ olmayan ülkeler için, ülkelerde MUHASEBE DENETÇİSİ' nin imzasının dünyada kabul edilebilmesi için, o ülkede KAMU GÖZETİM KURUMU'nun kurulmuş olması ve YETKİLİ MUHASEBECİLERİN TESCİL EDİLMİŞ olması şarttır. dedi

* Bu Konuda AVRUPA BİRLİĞİNİN en üst yürütme kurumu olan AVRUPA KOMİSYONU 28 Temmuz 2008 tarihli üçüncü ülke denetçileri ve denetim şirketlerinin, denetim faaliyetlerinin hakkındaki kararın metni sizlerin bilgilerine söyleşimizin sonunda sunulacaktır.


MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER - (İKTİSADİ TV - SÖYLEŞİ BÖLÜM - 1)

Bu son günlerde üzülerek belirtmek zorundayım. SMMM ler ve YMM ler aşısından büyük kargaşa yaşandı ve hala da yaşanmaya devam ediyor.

Üzülerek belirtiyim, Maliye Bakanlığı Genel Kuruldan Geçmiş olan yönetmelikleri haksız bir şekilde uygulamadan çekerek uygulamayı durdurma kararı almıştır. ÖRNEĞİN: Sürekli eğitim konusunda TÜRMOB' un önünü hep tıkamış ve Meslek örgütünün aktif hale gelmesini engellemektedir.

Maliye Bakanlığının söyleşimizde belirtmiş olduğum konu ve konular hakkında değişiklik yapma hakkı ve yetkisi yoktur. Bu konu ile ilgili yönetmelikleri TÜRMOB yayınlar, Maliye Bakanlığı yayınlanan bu yönetmeliklerde AYKIRI ve AYKIRILIK GÖRDÜĞÜ HUSUSLAR VARSA, Danıştay nezdinde o konunun iptalini isteyebilir.

Lakin ilgili konu ve konular Genel Kuruldan geçmiş olmasına rağmen, uygulamayı durma kararı alması orantısız olarak Türkiye deki meslek mensuplarına yapılan
BİR HAKSIZLIKTIR. (Avrupa Birliği 8 NO' lu direktife bakınız)
MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER - (İKTİSADİ TV - SÖYLEŞİ BÖLÜM - 2)

Türker : " Basell ll nin uygulanması için neye ihtiyaç var ? Türkiye' nin her yöresinde Hakkari de, Iğdır da, Kars ta, Ardahan da, Edirne de, Edremit te hatta Antalya nın Kaş ilçesinde kısacası her yerde Denetim izni talep edildiği takdirde, bu denetimi verebilecek yetenekli ve yeterliği kanıtlanmış uzmanlara ihtiyaç vardır. İşte bu UZMANLAR SMMM LER ve YMM lerdir. Şimdi herkese Denetim yetkisi verirsek bu kadar DENETÇİYİ ne yapacağız. Sen ver, herkes DENETİM işi yapmayacak zaten. Bu sorun senin sorunun değil."

" Bu arada TÜRMOB genel başkanı sayın Nail Sanlı' yı kutluyorum. Bu konuda popilist davranmamıştır. TT Kanundaki Madde 400 ü tersine çevirerek SMMM ve YMM leri bu madde koydurmayı başarmıştır." dedi


MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER - (İKTİSADİ TV - SÖYLEŞİ BÖLÜM - 3)

" Önce akıllı yolla hareket etmek gerekir.Angaryalara hayır yürüyüşleriyle, dağıtılan bildirilerle bu iş çözüme kavuşmaz. TBMM de onaylanıp yayınlanan kanunlar yönetmelikler v.s konular kutsal kitap değildir. Kutsal kitaplar dışında herşey değişebilir. Hatta Anayasamız bile.

İki tarafında (SMMM lerin ve YMM lerin) birlikte hareket etmeleri gerekir. SMMM ler, YMM lerden koparlarsa (ayrılırlarsa) veya YMM ler SMMM lerden koparlarsa (Ayrılırlarsa) enbüyük tehlike ile karşı karşıya kalmış olurlar.

SMMM ler Odalar Birliğinden (TÜRMOB) dan ayrılırlarsa, herkesin, Denetim hakkı suya düşer. Ozaman vebal de SMMM lerin omuzlarında kalır.

Bazı YMM arkadaşlarımız aralarında çıkan bazı çatışmaları bahane ederek ODALARIMIZ ayrılsın derler,

Bazı SMMM arkadaşlarımız da sırf YÖNETİCİLİK aşkına odalarımız ayıralım uğraşısı içindeler. Olmaz öyle bir şey.

İki tarafında birlikteliklerinin devam etmesi gerekir. Çıkan çatışmada YMM ler tek başlarına kalırlarsa sayıları 4.000 bin civarında olduğu için itiraz etme güçleri olmayacaktır.

Aynen Bulgaristan da , Romanya da ve Arnavutluk ta olduğu gibi sayıları yetersiz kalacaktır. Lakin SMMM lerle hareket ederlerse tıpkı İTALYA da olduğu gibi yapılacak düzenlemelerde örgütlü güç olarak çoğulcu olacakları için seslerini daha gür ve daha anlamlı bir şekilde duyurabilirler."
MASUM TÜRKER'den DEPREM ŞİDDETİNDE SÖZLER - (İKTİSADİ TV - SÖYLEŞİ BÖLÜM - 4)

* Türker; " Ben Muhasebecilerin SENDİKA BAŞKANI yım". Gücümün yettiğince Tüm meslek mensuplarının yanında olacağım. Taki RUHSATLARINI alana dek bu böyle biline."

* Bizi gelecek ilgilendiriyor.

* İnat etmenin, herşeyi ben yaptım demenin bir anlamı yok.

* Son olayda; siyasetin meslek örgünü nasıl mahvettiğni yaşadık.

* EY MESLEKTE BİRLİKTEKİ arkadaşlar, yöneticiler, Mecburmuydunuz milletvekillerine giderken işin aslı budur diye ilan etmeye.

Bırakın bu boş işleri,

Yapacağınız her işi koltuk için değil, gerçekten meslek mensuplarının menfeati için yapın" dedi.
Detay için İKTİSADİ TV ' yi izleyiniz

----------------------*------------------------*-------------------------------
*(1) - Avrupa Birliği Ticaret Hukukunun bir parçası olan 8 No' lu direktifle düzenlenmiştir. 2008 Yılında revize edilen 8 No' lu direktifin tam metnini aşağıda bilginize sunulmuştur.
AB Denetim Direktifi-Tadil 2008 -temiz.doc >>>>>


* (2) - Bu Konuda AVRUPA BİRLİĞİNİN en üst yürütme kurumu olan AVRUPA KOMİSYONU 28 Temmuz 2008 tarihli üçüncü ülke denetçileri ve denetim şirketlerinin, denetim faaliyetlerinin hakkındaki kararın metni aşağıda bilginize sunulmuştur.
AB Karari-3[1].ulke denetcileri.doc >>>>>


*(3) - Uluslararası Eğitim Bildirileri aşağıda bilginize sunulmuştur.

EGITIMSTANDART_TURKCE KITAP.pdf >>>>>

REKLAM ALANI
7- Uyumsoft Yetkilisi Esin Çatıkkaş, Uyumsoft Olarak Vermiş Oldukları Hizmetler Hakkında Bilgi Vermek İçin Kürsüye Davet Edildi.
REKLAM ALANI
TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
Genel yayın yönetmenimiz Nusret Sümer yine bir ilke imza attı.
İstanbul SMMM Odasında Bir Araya Gelerek Bazı Mesleki Konuları Masaya Yatırdık.