MMMBD Genel Merkez Genel Başkanılığı Tarafından Yayımlanan 2024 Yılı Defter Tasdikleri kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri
24 Kasım 2023 Cuma
Geçmiş yıllarda fiziki defterlerin kaldırılmış olması, mükelleflerin ticari defter tutma yükümlülüğünün ortadan kalktığı anlamına gelmemektedir
MMMBD Genel Merkez Genel Başkanılığı Tarafından Yayımlanan 2024 Yılı Defter Tasdikleri kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri
MMMBD Genel Merkez Genel Başkanlığı Tarafından Yayımlanan 2024 Yılı Defter Tasdikleri Kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri 

Konu : 2024 Yılı Defter Tasdikleri kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri Hk.

Sayı : 2023/12

Sayın Şube Başkanım,

Genel Merkez Yönetim kurulumuzca yapılan çalışma sonucunda;

Geçmiş yıllarda fiziki defterlerin kaldırılmış olması, mükelleflerin ticari defter tutma yükümlülüğünün ortadan  kalktığı anlamına gelmemektedir. Muhasebe kayıtları dijital ortamda, defter beyan ve e defter, e fatura gibi  uygulamalarla e imza ve mali mühür aracılığı ile kayıt altına alınmaya devam etmektedir. 2023 yılında aşağıda  bahsi geçen sair giderler 1,5 kat artmış olup, 2023 yılı enflasyon farkı ve 2024 yılı giderler toplamı hesaplanarak,  meslek mensubu tarafından talep edilmektedir. Kaldı ki; Mali Müşavirler yarı kamusal görevlerini ifa ederken,  teknoloji ve bilişimi takip etmek, ofis donanımlarını güncel tutmak zorundadırlar. 

Dijitalleşme ile ilgili tüm sistemler, yazılımlar, bilişim araçlarının tümünün belli bir kullanım süresi olduğu,  maksimum 3 yılda bir bunların yenilenmesi ve güncellenmesi gerektiği aşikardır. Bu işler için mali müşavirlerin  fon ayırması gerekmektedir. 

Bu nedenle; 6102 Sayılı T.T.K’na ve 213 sayılı V.U.K’na göre 2024 Takvim yılında  kullanılacak olan yasal defterlerin noter tasdik ücretleri ile defterlerin kırtasiye masrafları, ticaret sicil  tasdiknamesi, yol, posta, kargo, defter beyan sistemine bilgilerin girilmesi ,internet ve bilişim, dijitalleşme  giderlerine katılım ve bilişim makinelerinin yenilenmesi fonu tutarları gibi çeşitli masraflara karşılık alınacak  ücretlerin asgari maliyetleri göz önüne alınarak aşağıda açıklanmış olup, bu tutarlar işletmelerin kapasitelerine  göre (Çoklu KDV, birden fazla banka hesabı, birden fazla yazar kasa gibi) arttırılabilir.

Şube işyerleri için bu tutara %30 ilave edilir. 

Bilgilerinize sunar çalışmalarınızda başarılar dileriz. 
 
Ercan CEYLAN
Genel Başkan

2024 Yılı Defter Tasdikleri kırtasiye İnternet ve Bilişim Giderleri Hk.  >>>>> 2024-Dijital Donusume UyumveHizmetGiderleri Katılım Payı.pdf 
REKLAM ALANI
8- Kişisel Gelişim Uzmanı Zafer Yılmaz' la; Diksiyon, İletişim Teknikleri, Kürsüden Dinleyiciye Hitap, Kendimizi Nasıl Tanıtırız, Sesin Kullanımı ve Diyafram Nefes Tekniği Farkındalık Çalışması.
REKLAM ALANI
Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde 2024 yılı Ocak-Mayıs bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan . . .
İklim değişikliği, 21. yüzyılın en büyük çevresel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu değişikliğin en büyük sorunlardan biri olarak . . . .
İş dünyası Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmaya devam ediyor. İşte yeni yayınlanan yönetmelik sonrası hangi işverenlerin . . . .
Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.” . . . .
Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Hakan Güldağ, haftanın sohbetinde, yeni vergi düzenlemelerine ilişkin taslağı tartıştı.
AK Parti’nin bugünkü MYK toplantısında son hali verilmesi beklenen vergi paketine ilişkin taslaktan, yapılan son dakika değişikliği ile . . . .
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Protokol davetlilerimizin, üyelerimizin ve stajyerlerimizin katılacağı Kurban Bayramı, bayramlaşma programımız 24.06.2024 Pazartesi 15:00’de
Muhasebe bir İşletmenin finansal Faaliyetlerini kaydetmek, sınıflandırmak, raporlamak ve analiz etme için kullanılan bir süreçtir.
Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.
Ticarete atılırken şirket kurmayı düşünenlerden veya kurulu şirketi doğru şirket tipi mi diye tereddütü olanlardan yoğun olarak gelen bir . . . . . .
Harç, bazı kamu hizmetlerinden yararlanan kimselerin belli bir ölçüde bu hizmetlerin maliyetine katılmalarını sağlamak amacıyla ya da . . . .
Sevdiklerinizle Birlikte Sağlık, Mutluluk ve Huzur Dolu Nice Bayramlar Dileriz.
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda Başkan ve Yönetim Kurulu Değişti.
13 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali . . . . .
2006-2008 yılları arasında hayata geçirilen sosyal güvenlik reformu ile tüm sosyal sigorta kurumları (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tek çatı . . .
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Tüketim Harcaması 2023 bültenini 11 Haziran 2024’te internet sitesinde yayımladı.