Mali Tatil Gerçekten Mali Tatil Mi ?
07 Temmuz 2021 Çarşamba
Turgay Kanarya
Mali Tatil Gerçekten  Mali Tatil Mi ? 

Değerli okurlar ve kıymetli meslektaşlarım;

Bu ay ki yazımızda birçoğumuzun kanun numarasını ve yürürlük tarihini hatırlamadığı ama her temmuz ayında üzerinde çeşitli espriler yaptığı adı olan ama kendi olmayan “5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun” a değineceğiz.

2007 Yılında hayatımıza giren ama hiçbir zaman uygulaması olmayan MALİ TATİL. Hatta öyle ki, bir yarışma programında “Devlet memurlarının dinlence süresi” diye sorulan MALİ TATİL.

Peki nedir bu devlet memurlarının dinlence süresi, bizim de sahiplenerek tatil olduğunu
düşündüğümüz MALİ TATİL. 

Kanuna göre her yıl Temmuz ayının birinden başlayıp yirmisine kadar olan süreyi kapsayan ve bu süreçte bazı bildirim ve beyannamelerin verilme sürelerini uzatan, bazı süreleri de durduran bu kanun biz Mali Müşavirleri ne kadar etkiliyor, hep birlikte göz atalım.

Temmuz ayı mali takvimimize hep birlikte bir göz atalım;
  • 01-09 Temmuz Noterlerce yapılan ödemelere ilişkin beyanname verilmesi,
  • 01-12 Temmuz (Haziran 2.dönem) Petrol ve Doğalgaz Ürünlerine ilişkin ÖTV beyannamesi verilmesi,
  • 01-16 Temmuz Diğer DTM için ÖTV ve Haziran ayı ÖİV beyannamesi verilmesi,
  • 01-26 Temmuz (Haziran) KDV, İlan Reklam Vergisi, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin verilmesi,
  • 01-26 Temmuz (Temmuz 1.Dönem) ÖTV Beyannamelerinin verilmesi,
  • 16-30 Temmuz Noterlerce yapılan ödemelere ilişkin 2.beyanname verilmesi,
  • 01-31 Temmuz (tatil nedeniyle 02 Ağustos) Form Ba-Form Bs verilmesi ve diğer beyanname ve bildirimler…
Şimdi bu takvim de görüldüğü üzere tüm beyanname ve bildirimler yasal süresinde veriliyorken, Mali Müşavirlerin bu takvimde tatil yapması mümkün müdür?

O nedenle MALİ TATİL, bizler için değil devlet memurlarının dinlenmesi içindir. Zira bu dönemde kamu kurumlarının çoğu yarı kapasite ile çalışır, memurlar yıllık izinlerini yaparlar.  Bizler de her yıl MALİ TATİL in uygulanabilirliğini tartışıp dururuz. 

Bu tatilin bizim için uygulanabilir olması için Temmuz ayında yapılacak tüm bildirim ve beyannamelerin Ağustos ayında verilecek beyanname ve bildirimlerle birleştirilerek verilmesi gerekir.

Şimdi burada sizler aracılığıyla soruyorum, TÜRMOB bugüne kadar bu konuda bir girişimde bulunmuş mudur? Yıl boyunca çok yoğun bir vergi ve sigorta takvimi ile boğuşan üyelerine bu kadarlık bir dinlenme süresini kazandırmak için ne yapmıştır?

Takdiri siz değerli meslektaşlarım ve okuyucularımıza bırakıyorum.  

Sağlıklı ve esen kalın.
REKLAM ALANI
4- Temsilci Yardımcısı Yeter Aydın Sunumlarını Yapması ASAY ve AKEAD Yazılım Çözümleri Danışmanlık Adına Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Soytan'ı Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI