Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Gegez İktisadi Dayanışma'nın sorularını cevaplandırdı
01 Nisan 2013 Pazartesi
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Gegez İktisadi Dayanışma

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Gegez İktisadi Dayanışma'nın sorularını cevaplandırdı. Yüksek Ticaretliler Derneği'ne ilişkin olarak da konuşan Gegez, derneğin en büyük eksiğinin yeni üyelere açılmada geri kalmış olmalarını gösterdi.

İktisadi Dayanışma Haber Ajansı

Prof. Dr. Ercan Gegez, İktisadi Dayanışma'ya verdiği röportajda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin üçe bölünmesine ilişkin konuştu. Kendilerinin de arzu ettiği bir bölünme olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Gegez, ''daha önce de istemiştik, herşeyden önemlisi üçe bölünme fakültemize bir rekabet gücü sağladı. ihtisaslaşma sağladı. Bu konuda hiçkimse madur olmuş değil, herkes mutlulukla karşıladı. Bu konuda mezunlar derneğine de bir takım görevler düştü. Mezunlar derneği de bu yapılanmayı kendi bünyelerine aksettirmek durumunda kalacaklar'' şeklinde konuştu.

''Marmara Üniversitesini kodlama hatası ile kazanmış bir insanım, İşletmeyi yazmamıştım. Daha çok dil üzerine çalışmak istiyordum'' açıklamasında bulunan Dekan Prof. Dr. Gegez, öğrencilerle iç içe bir dekan olduğuna dikkati çekerek, öğrencilerin randevu almadan kendilerini ziyarete gelebildiğini, cep telefonu numaralarının öğrencilerde bulunduğunu söyledi.

Gegez, işletme fakültesi olarak yaşadıkları sıkıntının ise kampüs olduğunu söyledi. Gegez, konuya ilişkin, ''şuanda yapılabilecek olan Anadolu Hisarı'nda kalan bölümlerin bu tarafa geçirilmesi, peyzaj düzenlemesi ve çok önemli gördüğümüz iki bina arasında bir yol var, o yolun kapanarak iki binanın birleşmesi. Bu konu ile ilgili bir çabamız var''açıklamasında bulundu.

Yüksek Ticaretliler Derneği'nin faliyetlerinin kendileri için çok önemli olduğuna, derneğin fakültenin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Gegez, ilerleyen yıllarda bu bütünlüğün işletme fakültesi olarak da sürdürmeyi hayal ettiklerini belirterek, '' derneğin faliyetlerinden çok memnunuz ayda en az 2-3 kere bir araya geliyoruz. Dernek öğrencilerimize katkılarda bulunuyor. Bütün etkinliklerimizin olmazsa olmazı mezunlar derneği. Dernek yönetimin de bu noktada bize çok destek verdiklerini söylemek isterim. Ama bundan birkaç sene sonra işletme fakültesi mezunlar derneği olarak daha da aktif faliyet alanı içerisine girmesi şüphesizdir diyoruz'' ifadesinde bulundu.

Gegez, Yüksek Ticaretliler Derneği'nde gördüğü en büyük eksikliği '' biraz yeni üyelere açılmada, yeni mezunları bünyelerine katmada biraz geride kalmış durumdalar; bunu da aşmak gerekiyor diye düşünüyorum, bu derneğin işletmenin diğer alanına da hitap eder duruma gelmesi gerekiyor'' sözleriyle ifade ederek, şunları kaydetti: '' 3 yıl daha mezunlarımız İktisadi İdari Bilimler vasfını koruyor olacak ancak 3 yıldan sonra derneğin kendisinde işletme fakültesi mezunlar derneği şeklinde yapılanmaya gitmesi gerekiyor. Biz mevcut derneğin bu oluşum içerisinde işletme fakültesi ve diğer fakülteleri ayrı bir kapsamda belki ortak bir çatı altında yapılandıracağını düşünüyoruz.''

Öğrencilerin mezunlar derneğini tanıdıklarına vurgu yapan Gegez, öğrencilerin eskiden sadece mezun durumunda derneği tanıyabildiklerini ancak bu yıl yaptıkları etkinlikle derneği birinci sınıf öğrencileriyle bir araya getirdiklerini ve o toplantıdan sonra derneğe gitmek isteyen öğrencilerin olduğunun altını çizdi.

Son olarak İşletme Fakültesinin 1. kuruluş yılını kutladıklarını ve bunun ardında 130 yıllık bir geçmişin olduğunu söyleyen Gegez, ''güzel bir etkinlik oldu, bunu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceğiz diye düşünüyoruz'' dedi. Gegez, yakın zamanda dernek ve öğrencilerin mezunlar buluşuyor etkinliği ile yeniden biraraya geleceklerine işaret etti. (Detay İktisadi TV ' de)
Röportajın tamamını (İKTİSADİ TV' den )  Alttaki TV yi tıklayarak izleyebilirsiniz.

Aysın Komitgan ile Gün'Aysın' programının konuğu; Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları ve Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Doğan Yılmaz, Bursa' da Bugün TV'de canlı yayın ile sizlerle.
Bursa YMM Odası Başkanı Sayın Tığoğulları ile bir çok etkinliklerin hükümet tarafından iptal edilmesinden sonra telekonferansla duygu ve düşüncelerini aldık.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan ve Oda Sekreteri Eren Çekiç'le Muhasebe Mesleğini ve Meslek Mensuplarının Sorunlarını Masaya Yatırdı.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Mersin SMMM Odası Başkanı Ersin Gökgün' le Sıcağı Sıcağına Mesleki Sorunları Enine Boyuna Masaya Yatırdı.