Mersin SMMM Odası' ndan Basın Açıklaması;
29 Haziran 2022 Çarşamba
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
Mersin SMMM Odası
Mersin SMMM Odası' ndan Basın Açıklaması;

Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir. Sene başında açıklanan asgari ücret tarifemiz, geldiğimiz noktada ve bu enflasyonist ortamda fahiş fiyat artışlarına maruz kaldığımızdan ihtiyaçlarımıza cevap verememektedir. Bu bağlamda doğal ve haklı bir talep olarak söz konusu tarifemize güncelleme getirilerek, enflasyon farkının eklenmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

Öte yandan, Temmuz ayında idrak edeceğimiz sadece adı olan Mali Tatil ile alakalı serzenişimizi de
açık yüreklilikle dile getiriyoruz.

5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun, 28/03/2007 tarihli ve 26476 sayılı Resmi
Gazetede yayımlanarak aynı gün itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Ancak bu süreç, meslektaşlarımızın içinde bulunduğu yoğunluğa bakıldığında gerçek bir mali tatil
anlayışının çok uzağındadır. “Çalışma yaşamında yasa gereğince çalışmaya ara verilen süre” anlamına gelen tatil; bizler için ne yazık ki gerçek bir çalışmaya ara verilen süre olamamaktadır.
Temmuz ayı içerisindeki beyanname ve bildirge verilme sürelerinin ötelenmediği bir mali tatil, özde
değil ancak sözde bir tatildir.

Mali tatilin gerçek anlamda bir tatil olabilmesi için Temmuz ayında verilmesi gereken beyanname ve
bildirgelerin Ağustos ayına ötelenerek tek bir ayda birleştirilerek verilmesi, talebimizi karşılayacak
yerinde bir düzenleme olacaktır. Bu düzenlemenin sağlıklı işlemesi için alt yapının önceden
hazırlanması ve yoğun dönemlerimizde Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerinde yaşanan türlü
aksaklıkları iyileştirmek de çözüme kavuşturulması gereken diğer önemli konulardır.

Burada önemli olan 1-20 Temmuz tarihleri arasında geçen süreyi mali tatil olarak tanımlamak değil bu süre zarfı içinde herhangi bir endişe ve stres yaşamadan meslektaşlarımızın huzurlu bir tatil süreci geçirmeleridir.

Mali müşavirler görevlerini icra ederken, ülke ekonomisinin gelişimine ve kamu maliyesinin
finansmanı için toplanan vergilerin her safhasına katkı sunmaktadır. İş yükünün üzerine eklenen türlü angaryalar ile normal tatil günlerinde bile rahat edemeyen camiamız, insani bir hak olan mali tatile gerçek anlamda kavuşması için gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılmasının ısrarlı takipçisi
olacaktır.

Yıllardır kanayan bir yara olan mali tatil uygulaması; 118.858 SMMM, 4896 YMM, 21.000 meslek mensubu adayı ile yaklaşık 145 bin kişilik büyük bir camianın çözüme kavuşturulmasını beklediği önemli bir sorundur.


1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Varlık Barışı, yurt dışındaki varlıkların bankalara bildirim yapılarak Türkiye'ye getirilmesi, yurt içi kayıt dışı varlıkların ise vergi dairelerine
Geçtiğimiz günlerde Gazetemizde yayınlanan ve benim de yazılarını zevkle takip ettiğim Sayın Abdullah Tolu’nun, “Dernek Aidatını Gider . . .
Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 257’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na mükelleflere . . .
1.Gün: Mardin – Kırklar Kilisesi – Mardin Müzesi – Kasımiye Medresesi – Abbaralar – Deyr-ül Zafaran Manastırı
Birkaç haftadır yazdığım makalelerde, vergi uygulamalarında yaygın olarak gündeme gelen tartışmalı temel konuları, yargı kararları üzerinden . . .
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .