Mesleki Grupların Dayanışması veya Ayrışması!
29 Aralık 2015 Salı
Halil Erdem Gültekin
Geçen gün Perpa da Nusret Sümer Bey üstada rastladım. Hal hatır sorduktan sonra dedim ki “ya üstat. Bu ne hız.
Mesleki Grupların Dayanışması veya Ayrışması!

Geçen gün Perpa da Nusret Sümer Bey üstada rastladım. Hal hatır sorduktan sonra dedim ki “ya üstat. Bu ne hız. Akşamleyin bir organizasyon oluyor, sabah olmadan sitene koyuyorsun. Maşallah” dedim. O da bana “Ne yapalım Halil Bey, zamanla yarışıyoruz” dedi. Ve ekledi. “ Hayırdır Senden yazı gelmiyor kaç zamandır, dedi. Dedim ki peki TARİHE NOT DÜŞMEK babından gördüğüm kötü bir rüyayı yazalım dedim

Kötü Bir Rüya mı … Riya mı…

Rüyamda Perpa da muhasebecilerle toplantı halindeyiz. Farklı mesleki grupların katıldığı ve beraber mesleki mevzuat konuşulduğu bir yer. Orada geçmiş zamanda bir tartışma sonrasında bana hem de birkaç kişi tarafından “buyrun Halil Bey, yıl sonunda siz dönem sözcümüz olun sizi destekleyelim, burada hiçbir gruba ön yargımız yok” denmiş, sonrasında da ben “iyi bari bu önümüzdeki dönem olalım ”  diye dönem sözcülüğüne niyetlenmiştim. 

Yıl sonunda dönem sözcüsü değişikliği zamanı geldiğinde de birden fazla aday var, seçim yapalım denmiş ben de şaşırmışım. Çünkü orada yıllardır dönem sözcülüğü seçim olarak yapılmamıştı. Genelde dönem sözcülüğü birisine ihale edilir, o kişi de bu iş zahmetli olduğu için öncelikle yapmak istemese de sonrasında istemeye istemeye mecburen bu zahmetli işi yüklenirdi. Şimdi ne oldu da önceden kimse yapmak istemezken ve buyrun sıra siz de denilirken, bizim hiçbir gruba ön yargımız yok, karşı olmamız düşünülemez derken böyle bir seçimle karşımıza çıkılıyordu. Üstelik seçim aynı gün meslektaşlara giden mesajda -o da çok küçük yazılarda - belirtmiş ki gündem maddesinde dahi değildi ve de kimi meslektaşlara da bu mesaj zaten gitmemişti. Gidenlerde ya yazının küçük olmasında ya da günün yoğunluğundan bunu almamışlardı. Gün olarak ayın 22. Yani KDV zamanı. Yani ortada dürüst bir seçim de yoktu.

Üstüne üstlük toplantılara daha önce doğru dürüst gelen veya gelmeyen bazı kişilere “meslekte birlikçi adayı seçime giriyor. Toplantıya gelin, karşı adayı destekleyin” diye mesajlar gitmişti…

Malum olan seçim sonucunda da yine “biz her gruba eşit uzaklıktayız” palavraları atılmıştı. Evet, her gruba eşit uzaklıkta ama bazı gruplara daha fazla uzaklık.  

Uyandım, Allahtan bir rüyamış. Böyle bir şey gerçek olamazdı. Gerçek olsa bu hem koskoca adamlar !!! için yakışık almazdı hem de her gruba eşit uzaklık söylemi büyük bir yara almış olurdu…

Mesleki gruplar birbirlerine karşı adaletli ve hakkaniyetli şekilde davranıp ortak menfaatler için ortak hareket edecek kabiliyet ve akıllılıkta olmazlarsa angaryalara karşı nasıl başarılı mücadele edilip başarı sağlanabilir ki. 

Yazımızı Hz. Ali efendimize izafe edilen güzel bir sözle tamamlayalım. Haksızlıklar karşısında eğilmeyiniz. Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz. Herhalde Hz. Ali efendimiz bu sözü sadece kendimize yapılan haksızlıklar değil çevremizde gördüğümüz tüm haksızlıklar için söylemiştir. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?

Benim için 2015 hayırla ve güzel hizmetlerle, programlarla geçen bir yıl idi. 2016 yılının da Allah’ın izniyle öyle olacağına inancım tamdır. 

Zaten yeni yılın ilk ayında yani ocak ayının başında dünyaya gelecek olan ikinci evladım olacak kızımın doğumu da inşallah bunun harika bir başlangıç olacağını gösteriyor…

2016 yılının sizler içinde güzel bir yıl olması dileğiyle
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Genel Başkan Emre Kartaloğlu ve SGK Bşk Sayın İsmail YILMAZ’ın katılımlarıyla, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 11.00'de SOHBET PROGRAMI gerçekleştirilecektir.
Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen derneğimiz tarafından bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programı kapsamında Ocak ayı yüz yüze ve on-line eğitim takvimimiz aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.
İSMMMD, Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uzaktan eğitim yöntemi ile bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programları düzenleme konusunda yetki almış olup; Temel Tahkim Eğitimi konulu ders açılmıştır.