''Muhasebe Mesleği çağımızın mesleği olacak''
12 Kasım 2012 Pazartesi
MMMBD Şişli Şubesi Başkanı Celal Yeğek İktisadi Dayanışma Haber Ajansına konuştu. Yeğek, mesleğin dünü bugünü ve geleceğine ilişkin umutsuz olmadığını,mesleğin iyiye gittiğini

''Muhasebe Mesleği çağımızın mesleği olacak''

MMMBD Şişli Şubesi Başkanı Celal Yeğek İktisadi Dayanışma Haber Ajansına konuştu. Yeğek, mesleğin dünü bugünü ve geleceğine ilişkin umutsuz olmadığını,mesleğin iyiye gittiğini, ekonomik anlamda sıkıntı yaşansa da iyi bir çizgide gidildiğinin altını çizerek, ''defterle kalemle uğraştığımız dönem çok geride kaldı. Muhasebe mesleği artık bir denetim mesleği olacak, ben umutluyum ve bundan dolayı yakınlarıma şiddetle öneririm'' dedi.

Haber: Seda Duygu Pekel- İktisadi Dayanışma Haber Ajansı

''Muhasebeci eskiden,

Mükellefin gözünde devletin ortağı,

Devletin gözünde muhasebeci, Müsteri ile kendi arasında köprü,

Müşterinin, gözünde mükellefle muhasebeci bir araya gelip devleti zarara uğratan kişi olarak görüyorlardı.

Tabiki bu doğru bir yaklaşım değil.

Muhasebeci mesleğini yapıyor kayıtları tutuyor, raporları tutuyor. Vergiyi hesap edip beyan ediyor, muhasebeci bu mükellef de bu son zamanlarda değişime uğradı. Eski olumsuz düşünce değişime uğradı'' diyen Şişli Şubesi Başkanı Yeğek, muhasebecinin ilkelerini,bağımsızlık,şeffaflık ve sorumluluk bilinci olarak tanımladı. Muhasebe mesleğini 1990 yılından bu yana yapan, mesleğe büroculukla başlayıp büroculukla devam ettiğini ifade eden Yeğek, bir meslekte başarılı olmanın yolunun mesleğin gereklerini yerine getirmekten, mevzuata hakim olmaktan, disiplinli çalışmaktan ve kamuyu doğru aydınlatmaktan geçtiğine vurgu yaptı.


Yeğek, bu meslek çağımızın mesleği denetim mesleği olacak dediği muhasebe mesleğinin ilerleyen dönemlerde karanlık kısımlarının meslek mensuplarınca aydınlatılacağını ifade ederek, mesleğin sorunlarına ve sorunların çözümüne ilişkin olarak, ''meslek mensupları çok derece sıkıntılı bir dönem geçiriyorlar. Zor ve stres dolu bir meslek. Bu sorunların çözümü bugünden yarına olmayacak. Türkiye'de bu konuda düzenlemeler yapılmadığı kanaatindeyim; yapılınca meslek mensupları için herşeyin daha uygun konuma geleceğini düşünüyorum'' dedi.

''Kurumsallaşmak şart''


İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan'ın kurumsal yapıların kurulmasını, sorunların birlik olunarak, kurumsallaşılarak aşılabilieceğini belirten sözlerine ilişkin kurumsallaşmak için nelerin yapılabileceği sorusunun yöneltildiği Yeğek, ''Meslek öyle bir yere gidiyor ki; eskiden meslek kalem ve defterle yapılırken bugün muhasebe kayıtları bilgisayar ortamında yapılıyor ve teknoloji bizim mesleğin içinde son derece hızlı yerini aldı. Teknolojiyle birlikte mevzuatta karmaşık hale geldi, karmaşık hale gelen mevzuatla birlikte teknoloji bunları çözemedi. Bunun çözümü kurumsallıktan geçiyor. Her meslek mensubunun işini hem son derece severek yapması, hem de kayıtların doğru yapılabilmesi için kurumsallaşma şart. Meslek mensubu bundan böyle denetimi de yapacak, bi yandan denetim olacak bir yandan TFRS olacak bir yandan da vergi mevzuatı olacak. yeni TTK ile birlikte meslek mensuplarının üzerindeki yük arttı. Kurumallaşmaya doğru gitmesi gerektiği kanaatindeyim mesleğin şartları artık bizi o noktaya doğru taşıyor.'' cevabını verdi.


Yeğek, Kamu Gözetim Kurumu'nun Sakara Üniversitesi ile olan anlaşmasını ve sonrada uygulamayı geri çekmesini ''hatalarını anladılar'' diyerek yorumlayarak eğitim konusuna ilişkin şunları kaydetti: ''Bu konuda bizim TÜRMOB'un başlattığı eğitim kampanyası vardı, denetim TFRS ve TTK'dan oluşuyordu. Ve TÜRMOB'un ciddi bir harcama yaptığını biliyorum. Ve bu konuyla ilgili iyi bir eğitmen kadrosu oluşturdu, sahaya çıktı, ciddi yol aldı. 4 bin meslek mensubunun bu eğitime katıldığını biliyorum. Böyle bir çalışma varken Kamu Gözetim Kurumu'nun Sakarya Üniversitesi ile başlatmış olduğu eğitimi meslek mensupları çok iyi algılayamadı. Şuan KGK yeni bir düzenleme yapana kadar bu uygulama gündemin dışına itildi.Yanlış algılayan meslek mensupları buna kayıt yaptırdı ben bu kişilerin seltifikamızı alalım birçok meslek mensubunun önüne geçelim düşüncesiyle ilerlediklerini düşünüyorum. Trene binerek yerimi ön saflardan alalım diyen bir grup diyorum bunlar için. Öyle olmasa TÜRMOB'un işaret ettiği şekilde hareket ederler diye düşünüyorum''


''Türkiye'de denetim uzun yıllardır telaffuz ediliyor ancak yeni yasallığa kavuştu 1.1.2013'ten itibaren başlayacak bu mesleki olarak denetime ilgili çalışmalar devam ediyor ve başarılı olduğu kanaatindeyim yeterli mi değil''diyen Yeğek, '' denetim belli bir alt yapı oluşmadan organizasyon olmadan bu denetimi yapacak meslek mensubu başarılı olamaz. eğitim şart . Bu eğitimle ilgili hem odamızın hem TÜRMOB'un ciddi çalışması var ve başarıya doğru gitmekte . Yeterli olmasa da son derece başarılı, inanıyorum ki çok kısa sürede meslek mensuplarımız denetimle ilgili eksiklerini tamamlayacaktır. Zaten 1.1.2013'te başlayacak olana bu denetim bizim arzuladığımız 1 temmuz 2012'de yürürlüğe giren beklediğimiz denetim koşulları Türkiye'de olmadı. Haziran ayının son günlerinde bu denetimle ilgili 400. maddeyle ilgili yeni düzenleme yapıldı. KGK kuruldu ve bununla denetimin Türkiye'deki alanını daralttılar. Bundan dolayı 1.1. 2013'ten itibaren meslek mensupları sahada denetim yapamayacak. 2 yada 3 bin şirketin denetimi söz konusu. Bu şirkette bizim arzuladığımız geniş tabana yayılı olmadığından umarım bundan sonraki süreçte arzulanan denetim olur'' vurgusu yaptı.


''Yakınlarıma şiddetle öneririm''

Yeğek, mesleği yıllardır icra eden biri olarak mesleğin dünü bugünü ve geleceğine ilişkin umutsuz olmadığını,mesleğin iyiye gittiğini, ekonomik anlamda sıkıntı yaşansa da iyi bir çizgide gidildiğinin altını çizerek, ''defterle kalemle uğraştığımız dönem çok geride kaldı. Muhasebe mesleği artık bir denetim mesleği olacak, ben umutluyum ve bundan dolayı yakınlarıma şiddetle öneririm'' değerlendirmesinde bulundu.


Şişli Şubesi olarak üyelere 3 başlıkta hizmet verdiklerini belirten şube başkanı Yeğek 3 başlığı şu şekilde ifade etti:

''1. Meslek mensuplarımızın sosyal etkinliklerini toplumsal duruşunu sağlamaya çalışıyoruz onlara nefes alacak alan yaratmaya çalışıyoruz.

2.Eğitim vermeye çalışıyoruz meslek eğitimin yanı sıra sosyal ve siyasal eğitimler. Türkiye'nin gündeminde olan sorunları tartışabilecek ortam yaratıyoruz.

3. Belki de en önemlisi dernek üyelerimizin bir araya gelip kaynaşmasını sağlıyoruz.'' Yeğek, şubenin etkinliklerine ilişkin olarak, seyahatlar, şehir içi ,şehir dışı hatta uluslararası, bunun yanı sıra zaman buldukça tiyatro sinema gibi sanat etkinlikler yaptıklarını belirterek ' 'bunların yapılabilmesi için, bir yer,iki para gerekiyor'' dedi.


Devam eden Futbol turnuvası organizyonuna ilişkin durum değerlendirmesi yapan Yeğek, Şişli olarak grupta lider olduklarını, temennilerinin final oynamak olduğunu vurgulayarak, sözlerini ''bu turnuvaları herşeyden önce meslektaşların yoğun büro yaşamının dışında yeni bir nefes alanı olarak görüyoruz, bu tarz etkinliklerin arttırılması gerekiyor'' çağrısıyla noktaladı.

21- Sunumları Yapan Nermin Özcanyaş ve Ünal Durmuş Ali Gökçe'yi Anma Töreninde Ali Gökçe Anna Töreni Tamamlandıktan Sonra Hep Birlikte İktisadi Dayanışma Kameralarına Aile Resmi Verdiler.
REKLAM ALANI
* Yaşlılarımız için bir yaşlılar evi kuracağız. * Öğrencilerimize BURSLARIMIZ devam ederek onlara hizmetlerin en iyisini vereceğiz.
3568 Sayılı Muhasebe Meslek Yasasının 32. Yıldönümünde 38. Vergi Yasası (Affı) ve Mesleki Konular Masaya Yatırıldı.
Bursa YMM Odası Başkanı Sayın Tığoğulları ile bir çok etkinliklerin hükümet tarafından iptal edilmesinden sonra telekonferansla duygu ve düşüncelerini aldık.