Muhasebe mesleği ve beklentilerimiz
23 Şubat 2021 Salı
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, DÜNYA için kaleme aldığı yazısında, "Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören,
Muhasebe mesleği ve beklentilerimiz
Muhasebe mesleği ve beklentilerimiz

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, DÜNYA için kaleme aldığı yazısında, "Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler sundukları hizmetlerle iş dünyamıza ve ülkemize değer katmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1-7 Mart Muhasebe Haftası olarak kutlanmaktadır.

TÜRMOB, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Odaları Pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde farkındalık yaratmaya yönelik etkinlikler gerçekleştireceğiz. COVID-19 süreci ile birlikte, muhasebe mesleğinden beklentiler oldukça üst seviyelere çıkmıştır. Mali müşavirlerin ve onların meslek örgütümü olan TÜRMOB’un çalışmaları bu değişime göre şekilleniyor ve farklılaşıyor.

Değişime uyum sağlayabilmek için yaşanan süreci kavramak, gelecek hedeflerini belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için çalışmak gerekiyor.

Geleceğe liderlik edecek öğrenme ve öğretme süreçlerini ön plana çıktığı bir sürecin içindeyiz. Yaşamın tüm alanlarındaki değişimleri ve gelişimleri kapsayan bilgi toplumlarında, yöneticilere ve meslek örgütlerine düşen görev yüksek performansla sürece liderlik etmek ve geleceğe hazırlık perspektifini sunmaktır. Hepimize düşen ortak görev ise kendimizi yeni döneme hazırlama, öğrenme ve bilgi sahibi olma yolunda çalışmaktır.

Pandemi süreci bazı mesleklerin önemi ve vazgeçilmezliğini net bir şekilde ortaya çıkardı. Bu mesleklerin başında sağlık gelirken, sundukları hizmetlerin vazgeçilmezliği, toplumsal yaşamda sundukları hizmetin önemi, vazgeçilmezler listesinin belirleyicisi oldu.

Mali müşavirler de kamu finansmanı ve işletmelerin sürdürülebilirliği noktasında sundukları hizmetlerden dolayı ön plana çıkan mesleklerden oldu. Yeni dönemde muhasebe kayıtlarının, finansal raporların, beyannamelerin yanı sıra işletmeler kendilerini geleceğe taşıyacak, güven sağlayan danışmanlara ihtiyaç duyuyorlar. İşletmelere güven sağlayan mali müşavirler yeni dönemde işletmelerin ve kamunun tamamen vazgeçilmezi haline geldi.

Muhasebe Haftasında, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğine yönelik farkındalığı toplumun tüm kesimlerine anlatmak oldukça önemli. Ayrıca, mali müşavirlerin ve yeminli mali müşavirlerin daha kaliteli ve nitelikli hizmet sunumunun önündeki engelleri kaldırmak gerekiyor. Bunun için yasama organının ve idari düzenleyicilerin sürece katkı koymaları hizmet kalitesi ve niteliğini artıracaktır.

Öncelikli olarak, Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi, mali müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılması, mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi ile yeşil pasaport verilmesi gerekmektedir.

Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler sundukları hizmetlerle iş dünyamıza ve ülkemize değer katmaya devam edecektir.

Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Muhasebe Haftasını kutluyor, dünyamızın, ülkemizin sağlıklı günlere kavuşmasını, bundan sonraki kutlamaların birlikte coşkuyla gerçekleşmesini diliyorum. (Dünya)
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna