Muhasebede karma yapı trendi !
11 Ekim 2012 Perşembe
Dünya uygulamalarına bakıldığında, muhasebe mesleğinin artık ekipler halinde sürdürüldüğünü kaydeden BSMMMO Başkanı Mesut Topcu,
Muhasebede karma yapı trendi !

Muhasebede ‘karma yapı’ trendi!

“Bu trendi hepimiz uygulamalıyız”

Dünya uygulamalarına bakıldığında, muhasebe mesleğinin artık ekipler halinde sürdürüldüğünü kaydeden BSMMMO Başkanı Mesut Topcu, “Ekipler sadece gençlerden veya sadece kıdemlilerden oluşmuyor. Başarılı ekipler, kıdemli ve gençlerden oluşan karma yapılardan çıkıyor. Bu trendi hepimiz iyi anlamalı ve uygulamalıyız” dedi.

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi Oditoryumu’nda düzenlenen törenle, 77’si serbest muhasebeci olmak üzere 227 kişiye serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatları verildi. BSMMMO kurul üyelerinin yanı sıra, SMMM ruhsatı almaya hak kazanan meslek mensuplarının ailelerinin de yoğun katılımıyla gerçekleşen ruhsat töreninin açılış konuşmasını Oda Başkanı Mesut Topcu yaptı. Önceki kuşakların mesleğin yasal statüye kavuşması için 50 yıl gibi çok uzun bir süre mücadele verdiğini ve mesleğin yasal statüye kavuşmasını sağladıklarını dile getiren BSMMMO Başkanı Topcu, “Bizim kuşağa ise mesleği ve meslek örgütlerini kurumsallaştırma, meslek odalarımızın toplumsal yaşamda yer almasını sağlama görevi düşmüştür. Sizlere ise mesleği uluslararası standartlarda icra ederek, meslektaşlarımızın dünya ile entegrasyonunu sağlama görevi düşüyor. Bu beklentimizi boşa çıkarmayacağınıza inanıyoruz” diyerek, yeni ruhsat alan meslek mensuplarından beklentilerini ifade etti.

“Müsaade Etmeyelim”


Bugün, Türkiye çapında 88 bine Bursa’da ise 4 bine yaklaşan üye sayısı ile çok büyük bir ailenin üyesi olduklarını kaydeden BSMMMO Başkanı Topcu, meslek örgütü olarak emin adımlarla yürüyebilmelerinin ve mesleki sorunları çözebilmelerinin yolunun, örgütsel yapılarına sahip çıkmaktan geçtiğini bildirdi. Sadece meslek örgütü yöneticilerinden bekleyerek ve onları eleştirerek, mesleğin yukarılara taşınmayacağını savunan Topcu, şunları söyledi: “Mesleğimize ve meslek örgütümüze dışarıdan gelen müdahalelere karşı birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Bizleri başka kurumların dizayn etmesine asla müsaade etmemeliyiz. Meslek örgütümüzün koyduğu kuralları, diğer kurumların koyduğu kuralların üstünde tutmalıyız. Unutmayalım, bir meslek, kendi meslek hukukunu yarattığı ölçüde güçlü ve itibarlıdır. Mesleğin kendi meslek hukukunu
yaratması ise ancak üyelerin mesleğe ve meslek örgütüne sahip çıkmasıyla mümkün olabilir.”

‘’Ruhsatınız biraz eskisin’’


Konuşmasının sonunda, ruhsat alan yeni meslektaşlarına bazı hatırlatma ve tavsiyelerde de bulunan BSMMMO Başkanı Topcu, “Genç meslektaşlarıma serbest çalışma konusunda çok acele etmemelerini tavsiye ediyorum. Serbest çalışmada başarılı olmak için ruhsatın biraz eskimesi gerektiğini unutmayınız. Genç meslektaşlarımızın gerekli alt yapıyı oluşturmadan büro açmaları, kendilerini sıkıntılı bir sürece çekerken, haksız rekabet ortamının doğmasına da istemeden sebep olmaktadır” dedi. Ruhsat törenindeki konuşmasında, kıdemli meslektaşlarına da seslenen Topcu, “Belirli bir yaşın üzerinde mesleği sürdürebilmeniz için mutlak surette genç meslektaşlarla ekip oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için kazancımızı gençlerle paylaşmak durumunda olduğumuzu unutmayalım. Genç meslektaşların kendilerini maceraya atmamaları, kıdemli meslektaşların ise müzmin kalifiye eleman problemi yaşamamaları için buna ihtiyaç var. Dünya uygulamalarına baktığımızda da görüyoruz ki meslek, ekipler halinde sürdürülüyor. Ekipler sadece gençlerden veya sadece kıdemlilerden oluşmuyor. Başarılı ekipler kıdemli ve gençlerden oluşan karma yapılardan çıkıyor. Bu trendi hepimiz iyi anlamalı ve uygulamalıyız” şeklinde konuştu.

‘’Aktif ve Katılımcı olun’’

Topcu, törendeki konuşmasını, genç meslektaşlarına yaptığı şu tavsiyelerle sonlandırdı: “Ömür boyu taşıyacağınız SMMM unvanınızı onurla ve gururla taşıyınız. Aldığınız tüm sosyal görevler sırasında, her yerde ve her zaman mesleğinizi ve Odanızı temsil ettiğinizi unutmayınız. Çok zor şartlarda elde ettiğiniz bu ruhsat sizin ayrıcalığınızdır. Ruhsatınızı asla başkalarına kullandırmayınız. Mesleki etik kurallara, uygun davranınız. Meslektaşlarınız aleyhine konuşmayınız ve başka meslek mensubunun yaptığı işleri kötülemeyiniz. Müşteri kazanmak adına fiyat rekabeti yapmayınız. Yeni bir müşteri kazanırken önceki meslektaşla diyaloğu ihmal etmeyiniz. Bu size çok şeyler kazandıracaktır. Oda etkinliklerine mutlaka katılınız. Oda seminerlerini takip ederek, sürekli kendinizi geliştiriniz. Odamızın dergisini, internet sitesini, forumunu sürekli takip ediniz. Aktif katılımcı olunuz. Unutmayınız, Oda’nın bütün imkanları sizlere açıktır. Bugünden itibaren Oda faaliyetlerine katılma, yeni öneriler sunma, yapılan çalışmalar hakkında eleştiri yapma hakkınız ve göreviniz olduğunun bilincinde olunuz.” Topcu’nun konuşmasının ardından ise ruhsat törenine geçildi. İlk olarak, SMMM Yeterlilik Sınavı’na girerek birde bir kazanan meslek mensuplarına ruhsatları verilirken, törende toplam 227 kişi SMMM ruhsatı aldı. Ruhsat vermek için kürsüye çıkan BSMMMO’nun eski başkanlarından Yeminli Mali Müşavir Şahin Gencal ise yeni ruhsat alan meslek mensuplarına sosyal olmalarını, büro ile ev arasında bir hayat yaşamamalarını tavsiye etti. BAOB Yerleşkesi Oditoryumu’nda gerçekleşen ruhsat töreni, düzenlenen kokteyl ile sona erdi.


BSMMMO kurul üyelerinin yanı sıra, SMMM ruhsatı almaya hak kazanan meslek mensuplarının ailelerinin de yoğun katılımıyla gerçekleşen ruhsat töreninin açılış konuşmasını Oda Başkanı Mesut Topcu yaptı.BAOB Yerleşkesi Oditoryumu’nda düzenlenen törenle, 77’si serbest muhasebeci olmak üzere 227 kişiye serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatları verildi.

Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE Vakfı), Alan İzleme Raporları Projesi’nin dördüncü raporu Sivil Toplumun On Yılı Alan İzleme Raporu
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 15.61, aylık yüzde 0.91 arttı. Yıllık enflasyon 2019 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek değeri aldı.
1 Nisan 1996'da SSK başlangıcım var. Askerliğim 1997'de başlayıp, 1998 Aralık'ta bitti. Erken teskere aldım.
Toplam mesken kira geliri 6.600 TL'nin üzerinde olan 2 milyonu aşkın mükellef gayrimenkul sermaye iradından dolayı bu ay . . .
DÜNYA Gazetesi’nde rahmetli Nezih Demirkent ile birlikte çalışma fırsatını bulduğum günlerde Türk basınının kazanımlarını anlatmak çok zor.
Asistan olduğumun ilk günü merhum Prof. Dr. Salih Şanver beni odasına çağırdı ve “ne yapıyorsun” dedi. . . . .
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı risk haritasına göre şehirlerde alınacak önemler belli oldu. Buna göre, . . .
7256 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların peşin ödeme veya 1. taksit ödemeleri için . . .
2020 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 1–31 Mart 2021 tarihleri arasında verilecektir.
Tüm Meslektaşlarımızın 1-7 Mart Muhasebe Haftası Kutlu Olsun.
7256 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların . .
Dünya sağlık örgütü ; 2021 yılını” DÜNYA TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ “ ilan ederek küresel bir kampanya başlattı.
Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi İçin Son Gün Bugün
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması,. . . .
Kamuoyuna “Vergi Reform Paketi” adıyla duyurulan Kanun Teklifi’nde yer alan bir kaç önemli düzenleme, bir kaç gündür tabiri caizse el altından duyuruldu,
İdrak edildiği üzere 1-7 Mart arası Muhasebe Haftası olarak kayıtlarda geçmektedir.