"Neden Vizyoner Gruptan Adayım"
11 Mayıs 2022 Çarşamba
1990 yılından beri Meslekte Birlik Grubuna hizmet ettim. Hizmete başladığımda daha belgemi bile almamıştım.
"Neden Vizyoner Gruptan Adayım"

Neden Vizyoner Gruptan Adayım?

İbrahim Balcıoğlu - SMMM

1990 yılından beri Meslekte Birlik Grubuna hizmet ettim. Hizmete başladığımda daha belgemi bile almamıştım. Ancak Meslekte Birlik Grubu, benim çok yakinen bildiğim bir yerde hizmete başlamıştı. O yer de hiç şüphesin Birlik Vakfı çatısı idi. Birlik Vakfı da ilk gençlik yıllarımda içinde ve yönetiminde bulunduğum Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) eski yöneticilerinin oluşturduğu bir kuruluştu. 12 Eylül’de kapatılan MTTTB yerine kurulmuş ve aynı idealleri paylaşan kişilerce oluşturulmuştu. Benim de bulunmam gereken yerin burası olduğuna karar vermem uzun sürmedi. O yıllarda başlayan berberliğimiz bugüne kadar devam etti.

Yılmaz Şener ağabey ile başladığımız bu mücadele Aziz Babuşçu ile devam etti. Arada kısa bir Salih Yılmaz dönemi olduysa da sonra yine Aziz Babuşçu ve Abdülaziz Ural ile uzun yıllar beraberce çalışma fırsatımız oldu. Abdülaziz Ural döneminde grubu dernek çatısına kavuşturmaya karar verdiğimizde derneğin tüzüğünü de ben yazdım. Meslek yasamızda ilk değişikliğin bizzat mimarı idim. Nispi temsil sistemi benim kalemimden çıktı. Yıllar sonra nispi aidatın kaldırılmasıyla yerine ikame edilmeye çalışılan sistemi bizzat benim gayretlerimle engellendi. 21 yıl aralıksız devam eden süreçte Meslekte Birlik Grubu’nun değişmez hafızası oldum. Rahmetli Mustafa Soycan kardeşimle beraber bu işin çilesini ve cefasını çektik, beraber ağladık ve güldük. Birlik Vakfındaki o küçücük ama gönlü geniş yerimizden sonra Mecidiyeköy’deki merkezimizde meslektaşlarımıza hizmet imkânı doğdu. 2011 yılına kadar devam eden birlikteliğimiz o yılsonunda yapılan kongre ile idari olarak sona erdi.

Mustafa Çaya, Kadir Gurbetçi, Salih Ünal ve yeni başkan yönetimlerinde görev almadım. Ancak yapılanları hep yakinen takip ettim. Mustafa Çaya ve Kadir Gurbetçi arkadaşlarımız şanssız denemeler yaparak görevde oldukları dönemlerde siyasi atraksiyonlar içine girerek çeşitli yerlere aday oldular. Bunlar benim açımdan olumsuz denemeler olarak algılandı ve her defasında da bu fikrimi açıkça taraflara ve ilgililere beyan ettim. Salih Ünal kardeşim de seçildiği günlerde ağır bir hastalığa yakalandı ve tedavisi için başkanlık görevini bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde Meslekte Birlik Grubu bizi ve çalışmalarımızı İSMMMO Yönetim Kurulu Üyeliği ile ödüllendirdi. Bunun için emeği geçen herkese teşekkür borçluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Görev sürem bitince aday olmayacağımı da belirttim ve olmadım.

En sonunda Ethem Yüksel Kahveci denilen kişiyi belki daha iyi olur diye desteklemek zorunda kaldık. Çalışmaları ve gayretleri için bir şey demem mümkün değil. Ancak yönetim usul ve esasları olarak katıldığım her toplantıda ikazlarımı yaptım, bu gidişin iyi bir gidiş olmadığını ve bir kişiyi bile kaybetme lüksümüzün olmadığını, bu üslupla etrafta kimsenin kalmayacağını, herkesin ve özellikle kaliteli insanların buna tahammül etmeyeceğini/edemeyeceğini söyledim.  Ama gelinen noktanın fecaat olduğunu söylemeye bile gerek duymuyorum.

En son 2019 TÜRMOB seçimlerine hiç hazırlık yapmadan giden İstanbul Meslekte Birlik Grubu seçimlerde acemilik ve bencillik duygusu ile sıfır çekti. Tabi sadece İstanbul değil Türkiye Meslekte Birlik Platformu da sıfır çekti. İstanbul’da Ethem Yüksel Kahveci ve Ankara’da Nevzat Akkaya’nın uzlaşmaz tutumları nedeniyle birlik darmadağın oldu. Büyük bir potansiyel heba edildi. Ama hala hiç kimsenin gelinen bu noktadan ders almadığını da görmenin hüznü içeresindeyim.

Ethem Yüksel Kahveci tarafında 5-6 ay önce yapılan bir ses kaydının sosyal medyaya düşmesi ile gelinen nokta düşmanlarımızı sevindirirken dostlarımızı da üzdüğünün farkındayım. Bu konuyu grubumuz İstişare Heyeti ile birkaç kez görüşmemize rağmen bunlardan maalesef somut bir sonuç alamadık. Bizim insanımızın ortak ve klasikleşmiş bir sancısı olan işi zamana yaymanın burada da şifa olacağı zannedildi. İşin failine “bu nedir” diye sormak yerine “bunu siz mi yaydınız” veya “kim yaydı” gibi yan failler aranmaya çalışıldı. Oysa işin esasının usulden daha önemli olduğu unutuldu. Bugüne kadar yapılan bu hakaretlerden bir nedamet duyulmadığını üzülerek müşahede ettik. Aksine reklamın iyisi kötüsü olmaz denilerek bunun kötü de olsa bir reklam aracı olduğunu işitmenin üzüntüsünü işittik.

Artık seçimlere çok az bir süre kaldı, dikkatlerimizi İstanbul’dan ziyade Türkiye’ye verdiğimiz için TÜRMOB delegesi olmak, siz kardeşlerimizi daha iyi temsil edebilmek için önceki dönemlerde grubumuz hizmetkârı kardeşlerimizin oluşturduğu VİZYONER MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU çatısı altında girmeye karar verdik. Sevilmediğimiz, saygı görmediğimiz yerde durmanın bir anlamı yok. Ancak bugün yönetimde bulunan birkaç kişinin yönetimden el çektirilerek yeni yönetimin oluşması için katkılarımızı vermeye devam edeceğimizden hiç kimse kuşku duymasın.

Bütün dostlarıma ve meslektaşlarıma bu dönem oylarını emaneten de olsa Vizyoner Mali Müşavirler Grubuna vermelerini istiyorum. Daha güzel günlerin bizleri beklediğini biliyor ve sizleri Allah’ın selamı ile selamlıyorum.

1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zam oranını açıkladı. Buna göre, 2022'nin ikinci yarısında ödenecek aylık net asgari ücret yüzde 30 . . . .
7256 sayılı Kanun ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 93 üncü madde hükmünün uygulanmasına yönelik usul ve esaslara . . .
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Ülkemiz, 2018 yılının ortalarından itibaren döviz kurlarının yükselişini önlemek için deneme yanılma yolu ile çeşitli taktiklere başvuruyor! . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .