Sahte içki için barkod kontrolü
26 Temmuz 2021 Pazartesi
Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini . . .
Sahte içki için barkod kontrolü
Sahte içki için barkod kontrolü

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini duymadığımız bir gün yok. Ülkemizde, içki ve sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi tutarları toplamı, toplam vergi gelirlerinin %10'unu oluşturuyor. İçilen her üç kadeh içkinin iki kadehi vergi ve bir paket sigaranın yirmi dalının on sekizi vergiden oluşunca; ürün sahteciliği veya bandrol oyunları gündelik hale geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2020 yılı Faaliyet Raporu yayımlandı. Bugün sizlere, bu faaliyet raporunda yer alan bandrol denetimlerine ilişkin sonuçlardan hareketle, sahteciliğin ve kaçakçılığın nasıl önlenebileceğine ilişkin görüşlerimi ileteceğim.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI, AZ PERSONELLE MUCİZE YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi güvenliğini sağlamak amacıyla; tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkiler sektöründe faaliyet gösteren üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik olarak Ürün İzleme Sistemi uygulamaktadır. Sistem, vergi kayıp ve kaçağını önleyerek, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımını sağlamak amacıyla mükelleflerin vergi matrahlarına ulaşmak için; teknolojik imkanları kullanarak üretilen ve ithal edilen tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içki ürünlerinin bandrol, kod veya kodlanmış etiketler aracılığıyla takip edilmesi esasına dayanıyor. Ülke genelinde, Ürün İzleme Sistemi kapsamındaki denetimler, vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklara bağlı özel eğitimli bandrol denetim ekiplerince mobil denetim cihazları da kullanılmak suretiyle gerçekleştiriliyor.

BANDROLÜ KONTROL ETMEK MÜMKÜN…

Gelir İdaresi Başkanlığı, tütün mamulleriyle alkollü içki ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik hizmet veren Ürün İzleme Sistemi kapsamında geliştirilen, GIB BUIS (Bandrollü Ürün İzleme Sistemi) uygulaması ile tüketicilerin denetim süreçlerine aktif katılımını sağlayarak, aldıkları ürünün üzerinde yer alan bandrolü kontrol edebilmelerine olanak sağlamıştır. Bu uygulama, Apple Store ve Google Play üzerinden indirilebilmektedir. Ayrıca, söz konusu ürünler üzerindeki bandrollerin SMS ve internet sitesi (www.buis.com.tr) aracılığıyla sorgulamaları da yapılmaktadır. Başkanlığın 2020 yılında, Bandrollü Ürün İzleme Sistemi çerçevesinde, gerçekleştirdiği saha denetimlerinin sonuçları aşağıda yer almaktadır.
Vergi oranları düşürülmeli ve denetim altyapısı güçlendirilmelidir

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, pandeminin en yoğun yaşandığı 2020 yılında aylık ortalama 374 personel ile gerçekleştirdiği denetimler de göstermektedir ki; vergi oranı yüksek bu ürünlerde sahte ürün, bandrolsüz, taklit bandrollü ve yanıltıcı bandrol uygulamaları çok yaygın. Tüketiciler, gerçek zannettikleri ürünlere market fiyatını ödemekte, sağlıklarından ve hatta canlarından olmakta; devletin ise, ciddi vergi kaybı oluşmaktadır. Yüksek vergi oranları, sahteciliğin ve kaçakçılığın yaygınlaşmasına neden olmakta ve vergi vergiyi öldürmektedir. Bu ürünlerdeki özel tüketim vergisi oranlarını düşürmek ve bandrol kontrollerini arttırmak, çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .