Şeytan kulağına kurşun vergiler
24 Haziran 2024 Pazartesi
Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.” . . . .
Şeytan kulağına kurşun vergiler
ÖNERİ - YORUM

Şeytan kulağına kurşun vergiler

Şeref OĞUZ

Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.” Hammurabi; “yasaları bilmiyordum” mazeretinin de ortadan kaldıran kişiydi. Buna rağmen son 3,800 boyunca kelleler de gitti, vergiler de “mümkünse” verilmedi.

Bugün kelleler gitmiyor ama vergi üzerinden devlet, tüm işletmelerin doğal ortağı oluyor, hazinede para bitince vatandaşın tepesine çörekleniyor, yandaşın candaşın vergisi silinirken düz vatandaşın vergi üzerinden boğazı sıkılıyor. Hele kümesteki kaz isen, ha bire senden vergi üstüne vergi alınıyor.

TARİHİN EN İLGİNÇ VERİLERİ

Kasayı boşaltan imparator, kral, cumhurbaşkanı, başkan, her kimse; vatandaşa vergi salmayı adeta marifet bilir. Meclis, bu vergi iştihasına “dur” demek için icat edildi desek fazla yanlış olmaz. Peki, ne gibi vergiler salmışlar? Bu arada bizim Maliye’ye hayati not; “bunları sakın Türkiye’de denemeyin.”

Antik Roma’da kölelerden özgürlük vergisi, Ortaçağ’da sabun kullanma vergisi (1835’e dek sürdü), İngiltere’de şömine vergisi (kaçınmak için tuğlayla kapatıyorlardı), Yine İngiltere’de pencere vergisi (1696’dan 1851’e dek), tuğla başına vergi (kaçınmak için dev tuğlalar üretildi), Rusya; sakal vergisi.

İKİ SORU İKİ CEVAP / Vergilere dair…

Vergi yüzünden devrim oldu mu? Elbette… Fransa’da tuz vergisi konulunca büyük tepki topladı ve 1789 Fransız Devrimi’ne katkıda bulundu. Aynı şekilde mum vergisi getirilince İngiltere’de halkın tepkisiyle hükümet düştü. Çin’de hayvan besleyenlerden aşırı vergi alınınca iç savaşa kadar uzanan sosyal çalkantılar, isyanlar çıktı.

Başka hangi garip vergiler geldi? Şapka vergisi, güneş ışığı vergisi, oyun kâğıdı vergisi, korkak vergisi, idrar vergisi, saat vergisi, yaban mersini vergisi, Google vergisi, inek gazı vergisi, şeker vergisi, yağmur suyu vergisi, köpek vergisi, uçan balon vergisi, peruk vergisi, rüşvet vergisi (eskiden Almanya’da yasaldı) ve daha yüzlercesi…

not / BANA YENİ VERGİ SALMAYIN, BİRAZ AZ HARCAMA YAPIN

Geçenlerde Çiğdem Toker araştırdı; Tasarruf Paketi’ne Erdoğan imzası da işe yaramadı. Nisandan mayısa, devletin temsil, ağırlama ve tören harcaması 7’ye katlandı. Bina kiralama, haberleşme harcaması yüzlerce milyon TL arttı. Kısaca CB damgalı tasarruf paketini dahi kamu umursamadı.

Şimdi Mehmet Şimşek ve ekibi, gözünün değdiği her yerden vergi alma gayretinde. Yandaştan candaşdan vergi almak şöyle dursun, 1,5 trilyonluk kısmı silindi. Zenginden vergi alınsın önerisi de “ağzından yel alsın” kabilinden ciddiye dahi alınmadı. Belli ki dar gelirli, benden, senden alınacak.

Aylar önce önerim şuydu; bütçe açığınızı dar gelirliden alacağınız vergilerle kapatmaya çalışmayın. Muhtaç olduğunuz gelir; kayıt dışında mevcuttur, oraya gidin. Ya da doludizgin harcamanıza son verin. Misal vergi istisnalarını kaldırın, hiçbir yere götürmeyen teşviklerinizi budayın, az yiyin…

Ne yaparsanız yapın ama gelip benim kapıma dayanmayın. Size verecek tek kuruş fazla paramız yok. Asgari ücretli, emekli, engelli, dul ve yetimin kanına vergi doğrayarak bir yere varamazsınız. Hem hanı iştiha sahipleri; ne olur yeni vergi salmayın, sizin yediğiniz yemeğin faturasını bize ödetmeyin.

Zenginden vergi almıyorsun, fakire vergi salıyorsun, çok harcıyorsun, Diyanet CEO’na para yetiştiremiyorsun, makam araban, fiyakan, afran tafran, israfın… İnsafın o yerde namı yok mu? (Ekonomim)
REKLAM ALANI
6- İç Ticaret Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Serdal Yeğen; Meslek Mensuplarından Gelen Soruları Yanıtladıktan Sonra Moderatör İstanbul SMMM Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin Katılımcılara ve Konuklara Teşekkür Ederek Bir Daha ki Etkinliklerde Buluşmak Üzere Semineri Sonlandırdı.
REKLAM ALANI
İş sözleşmesi feshedilmeden önce ihtiyari arabuluculuk ile sözleşmenin sonlandırılması fesih gibi değil, ikale sözleşmesi gibi . . . . . .
3201 sayılı Kanun’a göre Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin . . .
SPK ya tabii şirketlerin dahi Bilançoları zaman zaman ek süre ile tamamlanmaktadır.
Vergi yasalarında kapsamlı değişiklik içeren ancak henüz Meclis’e sunulmayan yasa teklifinde yer alacak olan “ticari kazanç elde eden . . . . .
Milli Savunma Bakanlığı, 2024 yılının ikinci yarısı için bedelli askerlik tutarını 217 bin 871 TL olarak belirledi.
Özel sektör işçi ve işveren tarafını ilgilen­diren kıdem tazminatında yaşanan so­runlar, son 20 yılda neredeyse dört yılda bir hükümet . . . . .
Bilindiği üzere, vergi kanunları hükümleri uyarınca 31.12.2023 tarihli bilançolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş olup . . . .
YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.
Siz sahiden enflasyonun düşürülebileceğine inanıyor musunuz? Uzun süredir yaptığım saha ziyaretlerinde, yurt gezilerinde, organize sanayi . . . .
Türkiye yeni vergi kanununa kilitlenmişken torbadan başka bir şey çıktı. AK Parti Meclis grubuna 5 Temmuz 2024 tarihinde bir kanun teklifi sunuldu.
Bu köşede zaman zaman, yorumda sınırla, kanunlarda yer alan şekli şartların esası ne ölçüde etkilediğiyle ilgili makaleler yazıyorum.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) düzenleme hazırlıkları süren. . . . . .
9. Yargı Paketi nihayet Meclise sunuldu. Son yılların yasama pratiğine bakıldığında, iktidar kanadından gelen torba kanun tekliflerinin hızla . . .
Tüketicilerin konut kiralarında yaşadıkları artış oranı, tespit ve tahliye davalarının bir çığ gibi büyüdüğü son yıllarda artış oranının %25 ile . . .
Ülkemizde 01.10.2028 tarihine kadar sosyal güvenlik alanında üç ayrı kanun ve uygulaması bulunmakta idi. 1)14.07.1965 tarihinde 657 . . . .
Son bir aydır, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketini tartışıyoruz. Tartışmaya, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından . . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığının üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda TBMM gündemine alınması beklenen vergi paketinin en önemli . . . . .
Devletlerin en önemli varlık sebebi kendisini meydana getiren kişilerin belirli ortak değerler temelinde homojen, uyumlu, huzur ve barış . . . . .