Sınır Tanımayan Usulsüzlük (!)
11 Ocak 2021 Pazartesi
Değerli meslekdaşlarım, Avrupa Birliği projelerinin denetlenmesi ve raporlanması hizmetlerinin hizmet sağlayıcısının serbest muhasebeci mali müşavir meslek mensupları olduğunu, . . .
Sınır Tanımayan Usulsüzlük (!)
Sınır Tanımayan Usulsüzlük (!)

Savaş YILDIZ 
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Mali Müşavir İşveren Sendikası 
Yönetim Kurulu Üyesi 

Değerli meslekdaşlarım, Avrupa Birliği projelerinin denetlenmesi ve raporlanması hizmetlerinin hizmet sağlayıcısının serbest muhasebeci mali müşavir meslek mensupları  olduğunu, yapılan haksız uygulamanın değişmesi maksadıyla mesleki mücadelemizin süreceğini,  BİTMEDİ (!) başlıklı yazımda açıkladıktan sonraki süreçte yaşanan gelişmeler bu yazımızın konusunu oluşturmaktadır.  
 
Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı kuruluş olan Merkezi Finans İhale Birimi bilgi edinme dilekçemize cevap yazısında, tabi ki beklentilerimiz karşılanmadı ancak her zaman ki gibi bermuda şeytan üçgeninin bir parçası olan bürokrasiden beklediğimiz cevapları almış olduk. 

Öncelikle belirtmeliyim ki, Avrupa Birliği fonlarınca desteklenen projelerin denetlenmesi ve raporlanması hizmetleri yani Harcama Teyit Raporu hizmetlerinin bir zorunluluk olduğu, IPA II çerçeve sözleşmesi ve eklerindeki hükümlerde yer almaktadır.

Merkezi Finans İhale Birimi bilgi edinme dilekçemize cevap yazısında özetle;

AB Projelerinin denetim ve raporlanması hizmetlerinin hizmet sağlayıcısının belirlenmesi konusunda bi yasal düzenlemenin (kanun, yönetmelik, tebliğ) olmadığını, hizmet sağlayıcının niteliklerinin neler olduğunun  IPA II çerçeve sözleşmesi ve eklerindeki hükümlerde yer aldığından bahsederek dolayısıyla zımnen herhangi bir yasal düzenleme “YOK” cevabını vermiş olmaktadır. 
 
Dikkatinizi çekti değil mi ?

Avrupa Birliği ülkelerinden sağlanan hibe fonların denetimini yapacak olan hizmet sağlayıcı, Avrupa Birliği ülkelerinde sertifikalı mali müşavirlerin nitelikleri ile ülkemiz serbest muhasebeci mali müşavirlerin nitelikleri arasında herhangi bir farklılık olmadığına ve ayrıca emekli bürokratların servetlerine servet katılması maksadıyla yaratılan bir meslek grubu olmadığına göre, Avrupa Birliği ülkelerinde kesinlikle olmayan bir meslek grubunun IPA II çerçeve sözleşmesi ve eklerindeki hükümlerde yer almasının mümkün olmadığını düşünmektesiniz, değil mi?  

Herhangi bir yasal düzenleme olmadığına göre, IPA II çerçeve sözleşmesi kapsamında Avrupa Birliğinden sağlanan hibe fonların kamu kurum ve kuruluşlarınca kullandırılmasında projelerin denetlenmesi ve raporlanması hizmetlerinin yeminli mali müşavir meslek mensuplarına yaptırılmasının maksadının, kamu kaynaklarının çoğunluğu emekli bürokratlardan oluşan yeminli mali müşavir meslek mensuplarına menfaat sağlamaktan öte olmadığı açıktır. 

Avrupa Birliği resmi makamlarından alınmış olan yazıda, Avrupa Birliği ülkelerinin sertifikalı mali müşavirlerin nitelikleri ile ülkemiz serbest muhasebeci mali müşavirlerin nitelikleri arasında hiçbir farklılık olmadığı dolayısıyla ülkemiz serbest muhasebeci mali müşavir meslek mensuplarının Avrupa Birliği projelerinin denetlenmesi ve raporlanması hizmetlerinin ifasında tam yetkili olduğu belirtilmiştir. 

Netice, yasal düzenleme yapılmasına dahi gerek duymayan maliye bürokrasisinin   sınır tanımayan yolsuzluk uygulaması bir kez daha deşifre olmuştur. 

Mali Müşavir İşveren Sendikası yönetim kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi sıfatlarıyla,  hak yolunda vermiş olduğumuz mücadelemizde bundan sonra neler olacağını hep birlikte izleyip göreceğiz .. ? 

Mücadelemiz, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın itibarı, ekonomik kazancı ve insanca yaşamı içindir. 

Selam ve Saygı ile, 
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE Vakfı), Alan İzleme Raporları Projesi’nin dördüncü raporu Sivil Toplumun On Yılı Alan İzleme Raporu
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 15.61, aylık yüzde 0.91 arttı. Yıllık enflasyon 2019 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek değeri aldı.
1 Nisan 1996'da SSK başlangıcım var. Askerliğim 1997'de başlayıp, 1998 Aralık'ta bitti. Erken teskere aldım.
Toplam mesken kira geliri 6.600 TL'nin üzerinde olan 2 milyonu aşkın mükellef gayrimenkul sermaye iradından dolayı bu ay . . .
DÜNYA Gazetesi’nde rahmetli Nezih Demirkent ile birlikte çalışma fırsatını bulduğum günlerde Türk basınının kazanımlarını anlatmak çok zor.
Asistan olduğumun ilk günü merhum Prof. Dr. Salih Şanver beni odasına çağırdı ve “ne yapıyorsun” dedi. . . . .
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı risk haritasına göre şehirlerde alınacak önemler belli oldu. Buna göre, . . .
7256 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların peşin ödeme veya 1. taksit ödemeleri için . . .
2020 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 1–31 Mart 2021 tarihleri arasında verilecektir.
Tüm Meslektaşlarımızın 1-7 Mart Muhasebe Haftası Kutlu Olsun.
7256 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların . .
Dünya sağlık örgütü ; 2021 yılını” DÜNYA TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ “ ilan ederek küresel bir kampanya başlattı.
Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi İçin Son Gün Bugün
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması,. . . .
Kamuoyuna “Vergi Reform Paketi” adıyla duyurulan Kanun Teklifi’nde yer alan bir kaç önemli düzenleme, bir kaç gündür tabiri caizse el altından duyuruldu,
İdrak edildiği üzere 1-7 Mart arası Muhasebe Haftası olarak kayıtlarda geçmektedir.