TÜRMOB - GİB Çalıştayı
28 Mayıs 2024 Salı
“Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi”
TÜRMOB - GİB Çalıştayı
TÜRMOB - GİB Çalıştayı

“Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi”

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, GİB ve TÜRMOB yetkililerin geniş katılımıyla “Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi” Çalıştayı gerçekleşti.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu Mali Müşavirlik Mesleğinin acil çözülmesi gereken sorunlarını, çözüm önerileriyle birlikte 9 başlıkta topladı.

Çalıştay sonunda Mali Müşavirlik mesleğinin sorunlarının çözümüne ve geleceğine yönelik yapılacak çalışmalar için 4 farklı Çalışma Grubu oluşturuldu. 

TÜRMOB – GİB’in birlikte düzenlediği, “Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi” Çalıştayı TÜRMOB Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Çalıştaya; Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, GİB ve TÜRMOB yetkililerin geniş katılımıyla gerçekleşti.

GİB Başkanı Bekir Bayrakdar, burada yaptığı açılış konuşmasında, GİB olarak mesleğin sorunlarını ortadan kaldıracak tüm çalışmalara destek olacaklarını ifade etti.

Bayrakdar mesleki sorunların yanı sıra mesleğin geleceğinin şekillenmesi için yapılacak çalışmaların da çok önemli olduğunu vurguladı.

Bayrakdar, mali tatilin anlamlı bir hale gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, Avrupa'da bu uygulamanın başarılı olduğunu ve İdare ile eş güdümlü olarak çalışılması halinde mali tatilin uygulanabilir bir hale geleceğini söyledi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu burada yaptığı açılış konuşmasında, “TÜRMOB ve GİB arasında iyi bir işbirliği, diyalog var. Bugüne kadar başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. Böyle bir çalıştay serisi başlatmak mesleğin sorunlarının giderilmesi ve mesleğin geleceğini şekillendirmek açısından çok önemli” dedi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, her zorlukta GİB ile görüşme içinde olduklarını belirterek, bundan sonra da GİB’in mesleğin sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarına olan inancın tam olduğunu dile getirdi.

Kartaloğlu, Mali Müşavirlerin yoğun bir gündemi olduğunu bu yoğun iş temposunun içinde bazı maddelerin acil olarak düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Kartaloğlu, mesleğin çözülmesi gereken acil sorunlarını başlıklar halinde şöyle sıraladı;

“Geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltmesi uygulanmamalıdır. Deprem bölgesinde mücbir sebep uzatılmalıdır. Mali Müşavirlik ücret tarifesi modernleştirilmelidir. Tahsilat sorunu çözülmelidir ve tahsil edilmeyen ücretin KDV’si ödenmemelidir. Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirilmelidir. Mali Tatil gerçekçi bir yapıya kavuşturulmalıdır. Beyan ve bildirimler sadeleştirilmelidir. Beratlama yerine zaman damgası kullanılmalıdır.”

Kartaloğlu, ayrıca Mali Müşavirlere Yeşil Pasaport verilmesi hususunda çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalara GİB’den de destek beklediklerini ifade etti.

Çalıştay sonrasında TÜRMOB ve GİB yetkililerinden oluşan 4 farklı çalışma grubu oluşturuldu.

1.Çalışma Grubu: GİB sisteminde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi, beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi hususunun görüşülmesi

2.Çalışma Grubu: İş yükünün ücretlendirilebildiği modern bir ücret tarifesine geçişin görüşülmesi, mesleki kalitenin artırılması ve haksız rekabetin sonlandırılması için GİB-TÜRMOB sözleşme entegrasyonunun ve iş hacminin dengeli dağılması için yapılması gerekenlerin görüşülmesi.

3.Çalışma Grubu: Mesleki sorumluluğun etkin hale getirilmesi ile disiplin cezalarının uygulanabilirliğinin artırılması hususunun görüşülmesi.

4.Çalışma Grubu: Dijital dönüşüm sürecinde vergi idaresinin ve mesleğin geleceğine yönelik tehdit ve fırsatların belirlenmesi ve atılması gereken adımların görüşülmesi.

Çalışma grupları önümüzdeki günlerde ilk toplantılarını gerçekleştirecekler.
REKLAM ALANI
8- Kişisel Gelişim Uzmanı Zafer Yılmaz' la; Diksiyon, İletişim Teknikleri, Kürsüden Dinleyiciye Hitap, Kendimizi Nasıl Tanıtırız, Sesin Kullanımı ve Diyafram Nefes Tekniği Farkındalık Çalışması.
REKLAM ALANI
Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde 2024 yılı Ocak-Mayıs bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan . . .
İklim değişikliği, 21. yüzyılın en büyük çevresel sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu değişikliğin en büyük sorunlardan biri olarak . . . .
İş dünyası Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmaya devam ediyor. İşte yeni yayınlanan yönetmelik sonrası hangi işverenlerin . . . .
Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.” . . . .
Ekonomist Ali Ağaoğlu ve Hakan Güldağ, haftanın sohbetinde, yeni vergi düzenlemelerine ilişkin taslağı tartıştı.
AK Parti’nin bugünkü MYK toplantısında son hali verilmesi beklenen vergi paketine ilişkin taslaktan, yapılan son dakika değişikliği ile . . . .
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Protokol davetlilerimizin, üyelerimizin ve stajyerlerimizin katılacağı Kurban Bayramı, bayramlaşma programımız 24.06.2024 Pazartesi 15:00’de
Muhasebe bir İşletmenin finansal Faaliyetlerini kaydetmek, sınıflandırmak, raporlamak ve analiz etme için kullanılan bir süreçtir.
Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.
Ticarete atılırken şirket kurmayı düşünenlerden veya kurulu şirketi doğru şirket tipi mi diye tereddütü olanlardan yoğun olarak gelen bir . . . . . .
Harç, bazı kamu hizmetlerinden yararlanan kimselerin belli bir ölçüde bu hizmetlerin maliyetine katılmalarını sağlamak amacıyla ya da . . . .
Sevdiklerinizle Birlikte Sağlık, Mutluluk ve Huzur Dolu Nice Bayramlar Dileriz.
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda Başkan ve Yönetim Kurulu Değişti.
13 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali . . . . .
2006-2008 yılları arasında hayata geçirilen sosyal güvenlik reformu ile tüm sosyal sigorta kurumları (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tek çatı . . .
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Tüketim Harcaması 2023 bültenini 11 Haziran 2024’te internet sitesinde yayımladı.