TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu Muhtasar Birleşme Sınavı ve İletişimin Önemi
25 Ağustos 2020 Salı
2017 yılı Haziran ayından itibaren Kırşehir ilinde pilot uygulama olarak başlatılan, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması, . .
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu Muhtasar Birleşme Sınavı ve İletişimin Önemi
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu

Muhtasar Birleşme Sınavı ve İletişimin Önemi

TÜRMOB Genel Başkanı Kartaloğlu, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına ilişkin DÜNYA için bir yazı kaleme aldı.

2017 yılı Haziran ayından itibaren Kırşehir ilinde pilot uygulama olarak başlatılan, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması, genişleyen pilot iller ve ertelemelerin ardından, ülke genelinde uygulamaya girdi.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına ülke genelinde Temmuz ayı itibariyle başlandı ve Temmuz ayı beyanları 26 Ağustos tarihine kadar verilebilecek.

Sistemin sağlıklı ve başarılı bir şekilde uygulanması için TÜRMOB pilot il uygulamalarını odalarımızla birlikte değerlendirerek, sorun ve sıkıntıları yetkili makamlara iletti. Sorun ve sıkıntıların çözümü noktasında Gelir İdaresi ve SGK tarafından ciddi ve yerinde çalışmalar yapıldı.

Sistemin ilk defa ülke genelinde uygulanmasından dolayı bazı sorun ve sıkıntıların yaşanması doğal olarak karşılanmalı. Yeni uygulamalar doğası gereği sorun ve sıkıntıları beraberinde getirebilir. Çözüm odaklı yaklaşımlarla, uygulayıcıların ileteceği sorun ve görüşler dikkate alınması ve işbirliği içinde bu sorunlara çözüm bulunması, her zaman başarıya giden yolun anahtarını oluşturacaktır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile TÜRMOB yönetimi ve oda başkanlarımız ortak bir iletişim kanalında bir araya gelerek, iletilen tüm sorunlara anında müdahale ettiler ve etmeye devam edecekler.

Bu yöntem sorunların çığ gibi büyümesi yerine anında müdahale edilerek bertaraf edilmesini beraberinde getirdi. Bu uygulama örneği bizlere gösterdi ki düzenleyiciler ile uygulayıcılar iletişim kanallarını kullanarak, çözüm odaklı yaklaşımlarla birlikte hareket ettiğinde her türlü uygulamayı başarı ile hayata geçirebilirler.

İletişimden ve çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz ile bürokratlar zor bir uygulamayı mali müşavirlerle birlikte başarıyla hayata geçirme gayreti içerisinde oldular.

Büyük bir özveri ile çalışan mali müşavirler bu uygulama örneğinde olduğu gibi her türlü uygulamanın başarıyla altından kalkacaklarını gösterdiler.

Mali müşavirler her yeni uygulamada olduğu gibi, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması konusunda da hazırlıklarını yaptı, eğitimlerini gerçekleştirdi. Dijital uygulamalar konusunda çok büyük bir bilgi birikimi ve deneyime sahip oldu.

Ülkemizde oluşturulan dijital sistemler ve alt yapılarda herhangi bir sorun çıkmaz ise dijital sistemleri mali müşavirler başarı ile uygulamaya geçiriyor.

Elektronik uygulamalar konusunda son yıllarda ciddi adımlar atan Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumumuz, uygulamaların başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Mali Müşavirlerle birlikte Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasıyla başarılı bir sınav vermiş olacaktır. Bu tür uygulamalarla ülkemizin elektronik uygulamalar konusunda ciddi bir mesafe aldığını ve dünyada örnek bir noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu tür uygulamaların başarısında elbette muhasebe yazılımlarının da önemli bir katkısı bulunuyor. Başta LUCA olmak üzere bazı muhasebe programları meslektaşlarımızın en büyük yardımcısı olmuştur. LUCA atacağı adımlar ve entegrasyon hizmetleri ile muhasebe mesleğinin tamamen vazgeçilmezi haline gelecektir.
Açılış Konuşmaları; Emre Kartaloğlu (TÜRMOB Genel Bşk.)ve Fettah Açan (Sürgem Bşk.) Moderatör; Prof. Dr. Cemal Yükselen - (TÜRMOB Y.K.Üyesi) - Konuşmacılar; Prof. Dr. Cemal İbiş; (Işık Üniversitesi Rektörü), Alta Prinsloo; (IFAC),Hilde Blomme (Accountancy Aurope) ve Dr. Masum Türker ; TÜRMOB Y.K.Üyesi
Bilindiği üzere SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılması amacı ile
Geçtiğimiz hafta Cuma günü Meclise mali mevzuat ve uygulamalarını yakından ilgilendiren bir Torba Kanun Teklifi sunuldu.
Bu düzenlemelerin reform niteliğimi yoksa deform niteliğimi daha hakim? Oysa kriz dönemlerinde vergi enstrümanı iyi kullanılırsa
Başta ben olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından dillendirilen, ekonominin önünü açmak için adeta zorunluluk hale gelen vergi affı . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
İl Müdürlüğümüzce, “Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Ankara ilinde oturan veya mesleki . . . .
Kamusal Bir Görev Anlayışı ile Ülkemize Değer Katan Meslektaşlarımızın Ücretlerinin Tahsilatı Kamusal Güvence Altında Olmalıdır....
Hızla gelişmekte ve büyümekte olan Akdeniz Üniversitesi’nin giderek . . .
Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düşürüldü. . . . .
Değerli okurlar; malumunuz vergi, SGK primleri gibi kamu alacaklarının yapılandırılması (veya kamuoyunda anlaşıldığı şekliyle vergi affı)
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayımlanan “Vergi Usul Kanunu 520 Sıra Numaralı” tebliğde ifade edildiği
İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine gönderilen ek genelgeyle yarından itibaren yedi gün boyunca her gün ayrı konuda olmak üzere,
"Gerek meslektaşlarımızı, gerekse Mesleki tüm örgütlerimizi yapılması istenen değişiklikleri değerlendirip, . . . .
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin günlük istatistiklerini takip etmeye alışmıştık. Son günlerde takip ettiğimiz . . .
4 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan IMF çalışma raporu, küresel firmaları ve ulusal kurumlar vergisini uyuşmazlıklar bakımından inceledi.
Teklif ile; Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ve kısa çalışmanın sona ermesini . . . .
16.10.2020 tarihinde TBMM’ne gönderilen tasarı ile aşağıdaki kanunlarda değişiklikler yapılması teklif edilmektedir.